Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Artur Kowalski UWM (dyskusjaedycje)
Kenraiz (dyskusjaedycje)

Komparystyka zajmuje się badaniem i klasyfikacją rodzin prawa. W tym wypadku bardziej encyklopedycznym i trafnym hasłem byłoby raczej Rodziny systemów prawnych z dopiskiem we wstępie, że ich badaniem zajmuje się komparystyka. Dla skutecznego włączenia artykułu do hipertekstowej encyklopedii warto też powiązać go z innymi, już istniejącymi artykułami. W tym wypadku warto dodać krótki akapit dot. komparystyki w samym artykule Prawo (nad niefortunną – z powodu swej wyrywkowatości i polonocentryczności – sekcją "Źródła polskiego prawa"). Warto też sekcję nt. klasyfikacji z linkiem do tego tu artykułu dodać w System prawa.

Artur Kowalski UWM (dyskusjaedycje)

Komparatystyka rodzin prawa opiera się m.in. na próbie wyodrębnienia rodzin prawa, co jednak bardziej wiąże się z zakresem komparatystyki, ponieważ opiera się właśnie na sklasyfikowaniu (w tym na wyodrębnieniu) danych rodzin prawa. Ponadto materiał przedstawiony w moim artykule został umieszczony w książce prof. Romana Tokarczyka właśnie w dziale "zakres przedmiotu komparatystyki prawniczej" pod nazwą "komparatystyka rodzin prawa", w związku z czym uważam, że nie jest uzasadnione podważanie autorytetu i wiedzy wybitnego profesora z zakresu komparatystyki, i tym samym zmiana hasła, dla przedstawionego przeze mnie w artykule materiału, na inne hasło wyszukiwania. Po drugie, zagadnienia przedstawione w moim artykule są przedstawiane na zajęciach na wydziale prawa właśnie pod nazwą "komparatystyki rodzin prawa", więc sądzę, że pozostawienie tego hasła ułatwi wyszukiwanie tematu studentom prawa i nie tylko. Mój artykuł powiązałem już z innymi artykułami, aby ułatwić wyszukiwanie.

W związku z powyższym ponownie proszę, o zaakceptowanie mojego artykułu i przeniesienie go do przestrzeni publicznej.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Zamykam zdublowany wątek i wklejam swoją odpowiedź stamtąd:

  1. Niezależnie od autorytetu prof. Tokarczyka (którego znam osobiście, byłem jego studentem) Wikipedia to encyklopedia powszechna. Nie ograniczamy się do wzorowania się na jednym badaczu. Czemu akurat polskim? Nie podporządkowujemy się też polskiej dydaktyce. Obrona nie ma uzasadnienia. Nie piszemy polonocentrycznie, także pod względem metody - to wprost wbrew zasadom.
  2. Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej… - brakuje przypisów w wielu miejscach.