WYSIWYM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WYSIWYMakronim od ang. what you see is what you mean. Jest to paradygmat edytowania plików tekstowych oraz alternatywa do szerzej znanego paradygmatu WYSIWYG.

W edytorze WYSIWYM, użytkownik dokonuje zapisu treści jako pewnej struktury oznaczając fragmenty tekstu zgodnie z ich sensem i znaczeniem w całym dokumencie zamiast określać ich wygląd. Dla przykładu, w pliku tekstowym WYSIWYM użytkownik może oznaczyć blok tekstu jako tytuł tegoż dokumentu, tytuł sekcji w dokumencie lub nazwisko autora. Z tego powodu zanim przystąpi się do edycji dokumentu, należy najpierw poznać jego strukturę (semantykę treści). Dodatkowo, by otrzymać ostateczny format pliku tekstowego zachowujący przyjętą strukturę, edytor WYSIWYM potrzebuje systemu do eksportu edytowanego pliku.

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszą zaletą WYSIWYM jest całkowite rozdzielenie treści dokumentu od jego prezentacji. Dzięki temu użytkownik może skupić się wyłącznie na pisaniu dokumentu oraz tworzeniu w nim spójnej struktury, natomiast samym wyglądem dokumentu zajmuje się już system eksportu pliku. Kolejną zaletą jest to, że sama treść w prostszy sposób może być eksportowana do różnych form jej prezentacji: wizualnej, audiowizualnej, przedstawianej w formie wypowiedzi itd.

Procesor tekstu[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym procesorem tekstu WYSIWYM (oraz pierwszym edytorem) był LyX[1]. LyX jest graficznym edytorem stworzonym na podstawie procesora tekstu LaTeX, dlatego też podobnie jak LaTeX jest szczególnie przystosowany do edycji dokumentów naukowych, choć obydwa mogą służyć do wielu zastosowań.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]