W niebieskiej przestrzeni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W niebieskiej przestrzeni
В голубом просторе
Ilustracja
Autor

Arkadij Ryłow

Rodzaj

obraz

Data powstania

1918

Medium

olej na płótnie

Wymiary

109 × 152 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Moskwa

Lokalizacja

Galeria Tretiakowska

Obraz na sowieckim znaczku pocztowym (1972)

W niebieskiej przestrzeni (ros. В голубом просторе) – obraz olejny namalowany przez rosyjskiego malarza Arkadija Ryłowa w 1918 roku, znajdujący się w zbiorach Galerii Tretiakowskiej w Moskwie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Już w 1917 roku Ryłow zyskał szeroką sławę, a jego twórczość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na rosyjskim rynku sztuki. Stale otrzymując zamówienia na małe krajobrazy „z wodą”, mewy, brzozy i „burzliwe dni”, które Ryłow „sprzedawał na pniu”, dzień poświęcał pracy, a wieczorami chodził na koncerty. Nieliczne wolne godziny artysta, w okresie rewolucji październikowej i rosyjskiej wojny domowej, spędzał w Ermitażu, jakby się z nim żegnając. Powstałe w 1918 roku płótno „W niebieskiej przestrzeni” zostało z sukcesem pokazane na I Państwowej Wolnej Wystawie Dzieł Sztuki w Piotrogrodzie w 1919 roku. Krytycy podkreślali że na tym obrazie Ryłow wyraził „poczucie wyrwania się życia” i „swój osobisty pogodny stan” – podobnie jak stan wielu jego kolegów artystów, „ponieważ uczucie niepokoju, napięcia, oczekiwania i nerwowości było jakby związane z westchnieniem ulgi”[1].

Dalsze losy tego w istocie kameralnego malarstwa, powstałego pod wpływem skandynawskiej secesji i rosyjskiego artysty Nikołaja Roericha, są paradoksalne. Brak arcydzieł inspirowanych rewolucją bolszewicką postawił sowieckich historyków sztuki w niezręcznej sytuacji, a malarstwo Ryłowa okazało się jedynym dziełem, które można było, choć z naciąganiem, przedstawić jako pozytywną odpowiedź na październikową rewolucję. Innych dzieł powstałych w latach 1917–1919 po prostu nie było – wszystkie obrazy rewolucyjne pojawiły się po 1920 roku. „W niebieskiej przestrzeni” tradycyjnie rozpoczynało wystawę sztuki radzieckiej w Galerii Trietiakowskiej, ale mimo to obraz ten wcale nie powstał jako hymn na cześć rewolucji[1].

Podczas podróży do Kamy w 1911 roku Arkadij Ryłow zobaczył piękne białe ptaki i zainspirował się do ich namalowania. „Przez kilka lat trzymałem w tajemnicy pomysł namalowania latających łabędzi... Ogromne ptaki we wzniosłym locie zleciały do ​​samej wody i stosunkowo łatwo uderzając w powierzchnię rzeki, popłynęły w naszym kierunku” – wspominał artysta. Same łabędzie namalował za pomocą dużego pluszaka znalezionego w warsztacie wypychacza zwierząt. Z jego pomocą Ryłow przedstawił różne kąty latania ptaków, łącząc tę ​​pracę z wrażeniami z natury. Dopełnieniem romantycznej kompozycji są lazurowe niebo, śnieżnobiałe chmury, skały pokryte śniegiem oraz żaglowiec pod pełnymi żaglami, płynący po ciemnoniebieskim morzu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d В голубом просторе. Galeria Tretiakowska. [dostęp 2024-02-18]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]