Galeria Tretiakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowa Galeria Tretiakowska
Государственная Третьяковская галерея
Ilustracja
Galeria Tretiakowska
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Moskwa

Data założenia

1856

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Państwowa Galeria Tretiakowska”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Państwowa Galeria Tretiakowska”
Ziemia55°44′28,176″N 37°37′12,770″E/55,741160 37,620214
Strona internetowa
Nowy budynek na Krymskim Wale, mieszczący stałą ekspozycję sztuki dwudziestowiecznej

Państwowa Galeria Tretiakowska, ros. Государственная Третьяковская галерея, potocznie: Tretiakowka (Третьяковка) – muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietjakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych (głównie malarstwo).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Paweł Trietjakow zaczynał tworzyć swoją kolekcję sztuki w połowie lat 50. XIX wieku. Jego pasja z upływem lat doprowadziła do tego, że w 1893 otwarto dla szerokiej publiczności Moskiewską Miejską Galerię Pawła i Siergieja Trietiakowów. Kolekcja gromadziła 1276 obrazów, 471 rysunków i 10 rzeźb artystów rosyjskich oraz 84 obrazy zagranicznych mistrzów. W latach 1899–1906 budynek galerii otrzymał nowe fasady według projektu Wiktora Wasniecowa.

3 czerwca 1918 Galeria Tretiakowska została ogłoszona dobrem narodowym Rosji Radzieckiej i otrzymała nazwę Państwowa Galeria Tretiakowska. Dyrektorem muzeum został Igor Grabar. Przy jego aktywnym udziale w tym samym roku została założona fundacja, działająca do 1927 roku. Jej wkład był jednym z ważniejszych czynników powiększenia kolekcji.

W 1928 przeprowadzono gruntowny remont ogrzewania i wentylacji, zaś w 1929 doprowadzono do budynku galerii elektryczność. W 1932 roku dobudowano trzy nowe sale. W czasie II wojny światowej część kolekcji ewakuowano do Nowosybirska.

Od 1986 do 1995 galeria była zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. W roku 2006 Galeria Tretiakowska obchodziła swoje 150-lecie.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Galeria mieści się w kilku miejscach i posiada kilka filii:

Słynni malarze[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Obrazy w Galerii Tretiakowskiej.

W Galerii Tretiakowskiej znajdują się obrazy mistrzów rosyjskiego malarstwa: Andriej Rublow, Ilja Riepin, Isaak Lewitan, Iwan Kramskoj, Wasilij Pierow, Nikołaj Gay, Iwan Szyszkin, Wiktor Wasniecow, Iwan Argunow.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Ilja Riepin, Portret Pawła Trietjakowa