Przejdź do zawartości

W strefie wojny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W strefie wojny
Outside the Wire
Gatunek

science fiction, wojenny

Rok produkcji

2021

Data premiery

15 stycznia 2021

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Węgry

Język

angielski

Czas trwania

115 min

Reżyseria

Mikael Håfström

Scenariusz

Rob Yescombe
Rowan Athale

Główne role

Anthony Mackie
Damson Idris

Muzyka

Lorne Balfe

Produkcja

Brian Kavanaugh-Jones
Anthony Mackie
Ben Pugh
Erica Steinberg
Jason Spire
Arash Amel

Wytwórnia

Automatik Entertainment
42 Films
Inspire Entertainment

Dystrybucja

Netflix

Strona internetowa

W strefie wojny (ang. Outside the Wire) – amerykańsko-węgierski film science fiction z 2021 roku w reżyserii Mikaela Håfströma. Premiera produkcji odbyła się 15 stycznia 2021 na platformie Netflix.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 2036, konflikt na Ukrainie doprowadził do rozszerzenia działań zbrojnych US Army o tzw. „Gumpów” (ang. Gumps) będących żołnierzami-robotami. Sprzeciwiając się rozkazowi, pilot dronów - porucznik Harp używa pocisku Hellfire w ataku drona na podejrzaną wyrzutnię wroga, zabijając dwóch marines, ale ratując kolejnych 38. Sąd polowy wymierza mu karę w postaci przydzielenia go Kapitanowi Leo, wysoce zaawansowanemu i eksperymentalnemu super-żołnierzowi androidowi udającemu oficera. Harp i Leo wyruszają na trudną misję do strefy zmilitaryzowanej, aby uniemożliwić terroryście Victorowi Kovalowi przejęcie kontroli nad siecią silosów rakietowych z czasów zimnej wojny, pod przykrywką dostarczania szczepionek do obozu dla uchodźców...[1]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i premiera[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2019 ogłoszono, że odtwórcą głównej roli w filmie Outside the Wire oraz jego producentem jest Antohny Mackie. Reżyserią zajął się Mikael Håfström. Zdjęcia ruszyły w sierpniu 2019 w Budapeszcie. Produkcja zadebiutowała na platformie streamingowej Netflix w dniu 15 stycznia 2021. W swój premierowy weekend, W strefie wojny było liderem rankingu najczęściej oglądanych filmów na platformie[2].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W serwisie internetowym Rotten Tomatoes 36% z 86 recenzji uznano za pozytywne, a średnia cen wystawionych na ich podstawie wyniosła 4,8/10. Według podsumowania recenzji krytyków, „Outside the Wire zawiera wystarczająco dużo akcji, aby utrzymać uwagę widzów - nawet jeśli prawdopodobnie niewiele z niego zapamiętają[3]. Z kolei Metacritic określił produkcję jako posiadającą „mieszane lub przeciętne recenzje[4]. David Ehrlich z IndieWire stwierdził: „...rezultatem wysiłków [scenarzystów] jest wysoce koncepcyjna płyta „filmu tygodnia Netflix”, która zmaga się z kilkoma ważnymi pytaniami o przyszłość współczesnej wojny poprzez zarozumiałość niebezpiecznie bliską filmowi Chappie.[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W strefie wojny, netflix.com, [dostęp: 2020-02-14].
  2. ‘Tenet,’ Now at $5.99, Strong Against PVOD Debut of Tom Hanks in ‘News of the World’, indiewire.com, [dostęp: 2020-02-13].
  3. OUTSIDE THE WIRE (2021), rottentomatoes.com, [dostęp: 2020-02-13].
  4. Outside the Wire 2021, metacritic.com, [dostęp: 2020-02-13].
  5. ‘Outside the Wire’ Review: Anthony Mackie Is an Android Soldier in Netflix’s Silly Future ‘Training Day’, indiewire.com, [dostęp: 2020-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]