Android (robot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Android

Android (stgr. ἀνήρ aner, dop. ἀνδρός andros – mężczyzna, istota ludzka εἶδος eidos postać, kształt, wygląd, rodzaj) – robot humanoid, czyli sztucznie stworzona istota, lub urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania, którego kształt przypomina ludzkie ciało. Pojęcie android w postaci Androides zostało odnotowane w roku 1728[1][2].

Androidy początkowo były tylko postaciami występującymi w literaturze i filmach science-fiction. Najczęściej android przedstawiany był jako sztucznie wyhodowany i genetycznie zmodyfikowany człowiek, jak w filmie Łowca androidów, lub mechaniczny robot jak w cyklu Fundacja Isaaca Asimova. Pierwszym androidem przedstawionym w filmie był Maschinenmensch z dzieła Fritza Langa Metropolis.

Obecnie postęp robotyki sprawił, że tworzone są pierwsze działające androidy[3].

Android posiadający cechy kobiece nazywany jest niekiedy fembotem. W związku z powstawaniem działających fembotów, po raz pierwszy w realnym świecie pojawił się problem dotyczący praw robotów, ale w zupełnie innym kontekście, niż wyobrażali to sobie twórcy SF. W październiku 2017 roku, podczas odbywającego się w Arabii Saudyjskiej forum Future Investment Initiative nadano po raz pierwszy w historii świata obywatelstwo żeńskiemu androidowi Sophie. Ponieważ androidowi przyznano więcej praw obywatelskich, niż w tym kraju posiadają kobiety, podniosły się głosy krytyki z tym związane[4].

Androidy w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Androidy pojawiły się w m.in. następujących filmach lub grach:

Android występuje w powieści Alfreda Szklarskiego Sobowtór profesora Rawy oraz w książce Philipa Dicka pod tytułem Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? Są też tematem Łez Mai oraz Spektrum Martyny Raduchowskiej. Androidy występują również w mandze i anime Dragon Ball autorstwa Akiry Toriyamy

Rzeczywistość[edytuj | edytuj kod]

Nad skonstruowaniem humanoidalnego robota, mogącego poruszać się w górskim terenie, pracuje amerykańska firma Boston Dynamics zakupiona w 2013 roku przez Google[5]. Podobne badania prowadzi wiele laboratoriów uniwersyteckich na całym świecie (głównie w Japonii). Produkcją robotów humanoidalnych do zastosowań naukowych (jako platformy badawcze) zajmuje się również firma SARCOS.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. android (n.). [dostęp 2020-01-02]. (ang.).
  2. OED at "android" citing Ephraim Chambers, Cyclopadia; or, a universal dictionary of arts and sciences. 1728.
  3. Roboty zaczęły zastępować ludzi. W tym hotelu pracują praktycznie tylko maszyny!. Komputerświat. [dostęp 2016-04-30]. (pol.).
  4. Robot dostał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Sophia "ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety", 27 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (pol.).
  5. Mateusz Kudła, Świat robotów. Fakty TVN. [dostęp 2014-02-16]. (pol.).