Wał Ryczywolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wał Ryczywolski
Ilustracja
Widok z okolic Skrzetusza
Państwo

 Polska

Pasmo

wał morenowy lub erozyjny ostaniec

Wysokość

93,7 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Ryczywół
Mapa konturowa gminy Ryczywół, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wał Ryczywolski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wał Ryczywolski”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wał Ryczywolski”
Położenie na mapie powiatu obornickiego
Mapa konturowa powiatu obornickiego, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wał Ryczywolski”
Ziemia52°47′34,4436″N 16°49′47,1144″E/52,792901 16,829754

Wał Ryczywolskiwał morenowy pochodzenia glacitektonicznego, przebiegający około 0,5 km na zachód od Ryczywołu w województwie wielkopolskim[1]. Według konkurencyjnej hipotezy wał jest erozyjnym ostańcem[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Biegnie od Skrzetusza na północy do Dąbrówki Ludomskiej na południu i rozciąga się na długość około 12 km. Oś formy ma kierunek N-N-W – S-S-E. Od zachodu sąsiaduje z moreną denną płaską (68-75 m n.p.m.). Płat ten opada ku południu, do doliny Wełny, i na zachód, tworząc szerokie, połogie obniżenie wypełnione bogatą siecią kanałów (m.in. Kończak, Połajewski, Godosz i Podleski). Za obniżeniem teren ponownie się podnosi, aż do poziomu 80 m n.p.m. Od wschodu wał sąsiaduje z terasą plejstoceńską rzeki Flinty (73-75 m n.p.m.). Dolina Flinty na wschodzie przechodzi stopniowo w morenę denną płaską[1].

Szerokość Wału Ryczywolskiego wynosi w części północnej około 0,8 km, a w południowej około 1 km (w części środkowej osiąga maksimum szerokości – 1,3 km, koło wsi Gorzewo). Ku dolinie Flinty opada wschodnim, stosunkowo stromym zboczem (nachylenie 2-12°, najostrzej koło Ryczywołu). Ku południowi opada łagodniej (1,5-4,5°). Kulminację wysokości osiąga koło Gorzewa – 93,7 m n.p.m. (jest to najwyższy punkt gminy Ryczywół[3]). Wysokości bezwzględne wzrastają równomiernie ku środkowi formacji. Wierzchowina jest mało urozmaiconą morfologicznie płaszczyzną[1].

Wał zbudowany jest w części zachodniej i środkowej z gliny brązowej. Część wschodnią budują materiały fluwioglacjalne o zmiennym uziarnieniu. Od góry spoczywa warstwa gliny przemieszanej z iłem czekoladowym i zielonkawym (miąższość 1-2 m). W warstwie tej licznie występują kukiełki lessowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]