Przejdź do zawartości

Wadd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wadd – wczesnoarabskie i jemeńskie bóstwo lunarne czczone w okresie przedislamskim na obszarze południowej Arabii.

Imię jego oznacza „miłość” lub „przyjaźń”, a poświęconym mu zwierzęciem był wąż; kult tego bóstwa w części ziem południowej Arabii praktykowany był od V do II wieku p.n.e.[1]

Prawdopodobnie był miejscowym odpowiednikiem mezopotamskiego boga Sina. Jako bóstwu księżyca oddawali mu pod tym imieniem cześć zwłaszcza mieszkańcy królestw Ma‘in i Ausan (rejon Adenu), gdzie uważano go za „bóstwo narodowe”. Wiadomo, iż w Numan znajdowała się świątynia, w której królowie Ausanu składali mu ofiary na ufundowanym przez nich ołtarzu. Kult jego praktykowali także Minejczycy z położonego dalej na północ królestwa Ma‘in, a mający w tradycji związki etniczne z Grecją (Kreta, Eubea). Na Delos odnaleziono poświęcony mu ołtarz, który minejsko-grecka inskrypcja datuje na drugą połowę II w. p.n.e. W Nadżran (dzis. Uẖdūd) inskrypcja z minejskiej budowli świątynnej przypuszczalnie wymienia jego imię jako Wadab[2].

Jedna z jego świątyń znajdowała się w Dumat al-Dżandal w Arabii Środkowej, gdzie wyobrażony był w postaci olbrzyma uzbrojonego w miecz, lancę i łuk z kołczanem. Składano mu ofiary z mleka[3].

Należy do wymienionych w Koranie pięciu bóstw staroarabskich, których idole według tradycji zostały wystawione przez potomków Kaina[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Mitologia Egiptu i starożytnego Wschodu. Minikompendium. Warszawa: Wydawnictwo RTW, 2004, s. 194. ISBN 83-89200-33-3.
  2. Brian Doe: Południowa Arabia. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1979, s. 74.
  3. * Praca zbiorowa: Wielka Historia Świata. T. 4. Poznań: Polskie Media Amer Com, 2005, s. 80. ISBN 83-7425-025-9.