Walkower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwycięstwo walkowerem Wyndhama Halswelle’a w biegu na 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku

Walkower (z angielskiego „walk-over”, dosłownie: przejść nad kimś) – w sporcie to przyznanie zwycięstwa jednej z rywalizujących stron z powodu braku przeciwnika, jego wycofania się z zawodów, turnieju lub dyskwalifikacji (np. za występ w drużynie nieuprawnionego zawodnika, stosowanie dopingu lub inne naruszenia regulaminów zawodów jak np. nieodpowiednie zachowanie kibiców drużyny podczas zawodów sportowych). Stosowanym w Polsce skrótem oznaczającym walkower jest „wo”.

W piłce nożnej[edytuj | edytuj kod]

W piłce nożnej w zawodach prowadzonych przez FIFA walkower oznacza porażkę ukaranej drużyny 0-2, w zawodach prowadzonych przez UEFA i PZPN 0-3, choć w niższych klasach rozgrywkowych spotyka się odstępstwa od tej reguły. Organizator może również orzec obustronny walkower w przypadku, gdy przewinienia popełniły obie drużyny, bądź też zawody nie doszły do skutku z obopólnej winy.

W tenisie[edytuj | edytuj kod]

W tenisie wycofanie się zawodnika w trakcie meczu (np. z powodu kontuzji) określane jest angielskim słowem scratch oznaczającym zadrapanie, zadraśnięcie, zarysowanie (termin stosowano pierwotnie w kontekście wyścigów konnych). W języku polskim wyraz zadomowił się początkowo w formie „skrecz” (również „skreczować”), jednak popularność zdobyła też niepoprawna (żargonowa) forma „krecz”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Malinowski: Powinien być skrecz, a nie krecz. Obcy język polski, 2013-07-31. [dostęp 2022-03-26]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]