Warunki normalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Warunki normalnetemperatura i ciśnienie otoczenia, które stanowią rodzaj punktu odniesienia do niektórych obliczeń fizykochemicznych.

Wartości określonych warunków normalnych:

W przeciwieństwie do warunków standardowych, określenie „warunki normalne” może jednak dotyczyć także temperatury pokojowej i ciśnienia otoczenia. Z tej przyczyny zalecane jest każdorazowe podawanie wartości, dla których to określenie zostało użyte[2].

Warunki normalne są szczególnie często stosowane do obliczeń przemian zachodzących w fazie gazowej. Np. w obliczeniach tych, przyjęło się odnosić objętość i inne wartości funkcji stanu gazów do tych warunków. Wiele stałych występujących w rozmaitych równaniach termodynamicznych jest wyznaczana w warunkach normalnych i aby je użyć należy najpierw przeliczyć wartości funkcji stanu wyznaczone w warunkach danego eksperymentu do warunków normalnych. Często mówi się przy tego rodzaju obliczeniach, że sprowadza się wartości tych funkcji do warunków normalnych.

Z pojęciem warunków normalnych jest też związana temperatura normalna i ciśnienie normalne.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać normal [w:] A.D. McNaught, A. Wilkinson: IUPAC. Compendium of Chemical Terminology (Gold Book). Wyd. 2. Oksford: Blackwell Scientific Publications, 1997. Wersja internetowa: M. Nic, J. Jirat, B. Kosata: normal (ang.), aktualizowana przez A. Jenkins. DOI: 10.1351/goldbook.N04211
  2. a b J.G. Calvert. Glossary of atmospheric chemistry terms (Recommendations 1990). „Pure Appl. Chem.”. 62 (11), s. 2167–2219, 1990. DOI: 10.1351/pac199062112167. 
  3. a b warunki normalne. W: Encyklopedia [on-line]. PWN. [dostęp 2016-02-13].