Wasilij Malinin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wasilij Malinin
Data i miejsce urodzenia

26 kwietnia 1956
Pietrozawodsk

Data śmierci

22 listopada 2020

Obywatelstwo

Rosja

Tytuł szachowy

arcymistrz (2003)

Wasilij Malinin, ros. Василий Борисович Малинин (ur. 26 kwietnia 1956 w Pietrozawodsku, zm. 22 listopada 2020[1]) – rosyjski szachista, arcymistrz od 2003 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Ranking międzynarodowy zdobył wyjątkowo późno, na liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej debiutując w 1998 r., w wieku 42 lat[2]. Szybko podnosił swój poziom gry, w 2001 r. zdobywając tytuł mistrza międzynarodowego. W 2002 r. wypełnił dwie arcymistrzowskie normy, podczas turniejów w Sudaku (I m.)[3] i Nowej Ładodze (dz. II m. za Walerijem Popowem, wspólnie z Maksimem Nowikiem)[4]. Dzięki tym rezultatom przekroczył wymagany poziom 2500 punktów rankingowych i w 2003 r. otrzymał tytuł arcymistrza. W tym samym roku podzielił I m. (wspólnie z Andriejem Sumcem) w Sudaku[5] i na liście rankingowej w dniu 1 stycznia 2004 r. osiągnął swój najwyższy w karierze wynik, 2521 punktów (zajmował wówczas 86. miejsce wśród rosyjskich szachistów). W kolejnych latach uzyskiwał zaskakująco słabe wyniki, w każdym turnieju tracąc wiele punktów rankingowych i sukcesywnie obniżając swoją punktację, aż do poziomu 2280 punktów w 2008 roku[6].

Tak rzadko spotykany raptowny wzrost punktacji rankingowej (i zdobycie w krótkim czasie tytułu arcymistrza), a następnie jeszcze szybszy jej spadek do poziomu przypisywanego nie arcymistrzom, lecz co najwyżej kandydatom na mistrzów krajowych, stał się przyczynkiem do powstania zarzutów, iż został uzyskany w nieuczciwy sposób, m.in. na cenionym w środowisku szachistów rosyjskim portalu szachowym e3e5[7]. W odpowiedzi na te zarzuty, Wasilij Malinin opublikował list otwarty, w którym bronił swojej osoby, przyznał jednak również, iż ogólnie znanym jest fakt, że niektóre turniej organizowane są wyłącznie w celu zdobywania norm na tytuły arcymistrzów oraz mistrzów międzynarodowych. W takich turniejach zawodnicy walczący o te normy uiszczają odpowiednie opłaty na rzecz organizatora, przekazywane na rzecz arcymistrzów, którzy w zamian traktują turnieje „towarzysko”[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]