White Rabbit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy piosenki zespołu Jefferson Airplane. Zobacz też: White Rabbit – minialbum grupy In the Woods....
White Rabbit
Singel zespołu Jefferson Airplane
z albumu Surrealistic Pillow
Strona B Plastic Fantastic Lover
Wydany 24 czerwca 1967
Nagrywany 3 listopada 1966
Gatunek Rock psychodeliczny, Acid rock
Długość 2:31
Producent Rick Jarrard
Twórca tekstu Grace Slick
Singel po singlu

White Rabbit – singiel amerykańskiego zespołu Jefferson Airplane wydany w roku 1967 z płyty Surrealistic Pillow.

Historia[edytuj]

Utwór został napisany przez Grace Slick jeszcze gdy należała do zespołu Great Society. Gdy zespół rozpadł się w 1966 Grace została wokalistką Jefferson Airplane. Wzięła udział w nagrywaniu drugiej płyty Surrealistic Pillow pod warunkiem dodatnia do niej dwóch swoich piosenek z Great Society: Somebody to Love i White Rabbit. Obie piosenki stały się wielkim sukcesem zespołu.

Piosenka zajęła 8 pozycję w rankingu Billboard Hot 100[1] oraz 478 pozycję na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Gąsienica z Alicji w Krainie Czarów paląca sziszę.

Tekst i kompozycja[edytuj]

Tekst został napisany w 1965 lub 1966 roku. Treść przedstawia porównanie fabuły książki Alicji w Krainie Czarów autorstwa Lewisa Carrolla oraz jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra do przeżyć wywołanych zażyciem środków psychodelicznych w szczególności grzybów psylocybinowych. Tekst odnosi się do takich wydarzeń z fabuły tych książek, jak zmiana rozmiarów po zjedzeniu nieznanego gatunku grzybów czy piciu nieznanego płynu.

W tekście przywołane są także takie postacie z tych książek jak Gąsienica palącą fajkę wodną (na ilustracji) czy Królowa Kier, Suseł, Król Kier.

Motyw przewodni oparty jest na crescendo zainspirowanym słynnym Boléro Maurice Ravela. Całość kompozycji ma charakter wyraźnie psychodeliczny.

Kultura masowa[edytuj]

Jedna ze scen filmu Las Vegas Parano jest poświęcona tej piosence.

Przypisy