Jefferson Airplane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jefferson Airplane
ilustracja
Rok założenia

1965

Rok rozwiązania

1973

Pochodzenie

San Francisco, Kalifornia,  Stany Zjednoczone

Gatunek

psychodeliczny rock, acid rock, folk rock

Aktywność

1965-1973, 1989-

Powiązania

Jefferson Starship, Hot Tuna

Strona internetowa

Jefferson Airplane – amerykańska grupa rockowa powstała w 1965 i rozwiązana w 1973. Zespół był jedną z grup grających amerykańskiego psychodelicznego rocka, acid rocka i hipisowskiego folk rocka. Zespół ten powiązany był z amerykańskim ruchem hippisowskim.

Muzyka i teksty[edytuj | edytuj kod]

Muzyka grupy charakteryzowała się długimi gitarowymi riffami oraz czystymi wokalami, z których na czoło wysuwał się egzaltowany śpiew wokalistki.

Teksty grupy obracały się wokół anarcho-lewicowych i antywojennych ideologii popularnych pośród młodzieży amerykańskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W swych tekstach zespół często nawiązywał także do przeżyć związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychotropowych. Jeden z największych przebojów grupy White Rabbit, oparty na motywach opowieści Alicja w Krainie Czarów, w istocie dotyczył narkotycznego transu. Podobnym utworem jest jawny hymn na cześć marihuany Mexico, który został ocenzurowany i mimo wysokiej sprzedaży nie pokazywany był w oficjalnych rankingach popularności.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że grupa powstała z inicjatywy Marty'ego Balina.

Na pierwszej płycie – Takes off obecny jest klasyczny skład: gitarzyści Paul Kantner i Jorma Kaukonen, basista Jack Casady, perkusista Skip Spence i Balin na wokalu. W dwóch utworach pojawia się głos amerykańskiej wokalistki Signe Toly Anderson.

W roku 1967 nagrano następną płytę Surrealistic Pillow (uznawaną za jeden z najważniejszych albumów lat 60.), do zespołu przyjęta została Grace Slick, która w szybkim czasie zdobyła olbrzymi rozgłos (po części również dzięki brawurowym występom na Woodstocku '69) i stała się wizytówką grupy.

Na początku lat 70. czołowi artyści tworzący grupę rozpoczęli swe kariery solowe, z czasem tracąc zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Doprowadziło to do rozpadu grupy. Na jej bazie powstały jednak dwie inne formacje – Hot Tuna i Jefferson Starship, który w późniejszych latach przeistoczył się w Starship. Grupa wystąpiła na obu słynnych festiwalach w Woodstock i Monterey.

W 1996 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Psychodeliczne graffiti w Warszawie zainspirowane utworem Jefferson Airplane "White Rabbit".

Czas przynależności do zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jefferson Airplane: inducted in 1996. The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01]. (ang.).