Wholetrain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wholetrain, również whole-train[1] – pomalowany cały skład taboru kolejowego farbami w sprayu[1]. Rysunek, będący graffiti[2] przedstawia pseudonim artysty, dowolny wybrany napis lub też tak zwany charakter (postać). Do pomalowania pociągu dochodzi najczęściej w nocy, kiedy to skład zostawiony jest na noc pusty. Głównym celem w zrobieniu wholetrain’a jest pomalowanie całego pociągu w jak najszybszym czasie, a estetyka pracy zależy od umiejętności autora. Pomalowanie pociągu jest nielegalne i traktuje się to jako wandalizm.

Regulacja prawna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Za uprawianie graffiti w miejscach do tego niedozwolonych można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej w Polsce z przepisu art. 288 k.k. o zniszczeniu cudzej rzeczy[3] lub poniesienia grzywny za wykroczenie z art. 124 k.w. o zniszczeniu rzeczy[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszego pomalowania całego wagonu (whole car) dokonał grafficiarz o pseudonimie Caine1, natomiast niecały rok później grupa „Fabulous Five” zrobiła pierwszy wholetrain malując dwa całe pociągi[1]. W późniejszych latach grafficiarze zaczęli przykładać coraz większą uwagę do estetyczności i spójności prac. Grafficiarze inspirowali się podstawowymi stylami graffiti aby później w swoich pracach urozmaicić swój styl i kompozycję często nadając im dynamiki. Graffiti wiąże się z kulturą hip-hopu i jest jednym z jej czterech nieodłącznych elementów[5]. Zrobienie wholetraina wiązało się z dużym szacunkiem, zdolnościami oraz respektem wśród innych grup graffiti, które ze sobą rywalizowały pod względem liczby namalowanych prac.

Wholetrain z filmu „Grafficiarze”

Film[edytuj | edytuj kod]

Film produkcji niemieckiej z 2006 roku, Wholetrain (Grafficiarze)[6] opowiada o młodej grupie chłopaków (grafficiarzy) z Monachium, którzy malują graffiti na pociągach. W mieście pojawiają się inni artyści przez co bohaterowie wystawieni są na ciągłą konkurencję. Walka i trud dorastania sprawia, że gdy jeden z bohaterów ginie wszystko się zmienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Graffiti Rozdział 1: Od prehistorii do współczesnych [online], hip-hop.pl [dostęp 2019-03-19] (pol.).
  2. graffiti, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2019-03-19].
  3. Art. 288. KK - Zniszczenie cudzej rzeczy - Kodeks karny [online], arslege.pl [dostęp 2019-03-14] (pol.).
  4. Art. 124. KW - Kodeks wykroczeń [online], lexlege.pl [dostęp 2019-03-14] (pol.).
  5. 4 elementy [online], hip-hop.pl [dostęp 2019-03-19] [zarchiwizowane z adresu 2004-11-09] (pol.).
  6. Graficiarze w bazie Filmweb

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]