Whose Line Is It Anyway?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Whose Line Is It Anyway?
Kraj produkcji Wielka Brytania
Prowadzący Wielka Brytania: Clive Anderson
USA: Drew Carey (seria 1-8)
Aisha Tyler (seria 9)
Liczba odcinków (liczba sezonów) Wielka Brytania: 136
USA: 220 (Wielka Brytania: 10
USA: 8)
Czas trwania odcinka 21 – 22 minuty
Produkcja
Produkcja Hat Trick
Stacja telewizyjna Wielka Brytania: Channel 4
USA: ABC
(1999 – 2003)
ABC Family
(2004 – 2006)
The CW[1]
(2013)

Whose Line Is It Anyway? (skrótowo nazywane Whose Line?, pl: Tak właściwie czyja to kwestia?) – telewizyjny show, w którym czwórka komików odgrywa w całości improwizowane scenki wcielając się w różne postacie. W zabawie ważna jest publiczność, która – tak jak prowadzący – nie tylko narzuca bohaterom role i style do odegrania, ale także sama często uczestniczy w scenkach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia „Whose Line?” sięga roku 1988, gdy w Wielkiej Brytanii program nadawany był w radio. Szybko jednak pojawiła się jego telewizyjna wersja. Show gościł na brytyjskich ekranach przez 10 lat (136 odcinków). W roku 1998 pomysł podchwycił komik Drew Carey, dzięki czemu program pojawił się w amerykańskiej telewizji i nadawany był przez 8 lat (220 odcinków).

Wersja amerykańska[edytuj | edytuj kod]

W amerykańskiej wersji programu pojawiła się większość komików, którzy już wcześniej występowali w wersji brytyjskiej. Pojawiły się nowe gry, a sam prowadzący zaczął uczestniczyć w zabawie oraz przyznawać innym nic nieznaczące punkty za każdą improwizację.

Ze względu na sporą liczbę pomyłek i niecenzuralnych określeń Whose Line? nigdy nie było nadawane na żywo. Dzień zdjęciowy zazwyczaj polegał na nagrywaniu wielu różnych scenek, czasami robiąc powtórki, aby następnie wykorzystać je w kilku odcinkach programu. Podczas nagrywania odcinków w studio byli obecni cenzorzy, którzy dbali o poprawność i przyzwoitość wypowiedzi lub gestów aktorów, a w razie potrzeby mogli nawet przerywać odgrywane scenki.

Dla większości uczestników Whose Line? stało się odskocznią do dalszej kariery – wszyscy oprócz Ryana Stilesa zostali gospodarzami teleturniejów, Brad Sherwood i Colin Mochrie wspólnie występują przed publicznością, Greg Proops został komikiem estradowym, a Wayne Brady obecnie prowadzi już drugi program o tematyce muzycznej.

Lista aktorów wersji amerykańskiej[edytuj | edytuj kod]

Muzycy

Gościnne występy

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2009 r. pojawiła się informacja, że TVP2 planuje produkcję polskiej wersji „Whose Line?” pod nazwą „Lama” (holenderskie „De Lama's” powstało na bazie „Whose Line?”)[2]. Jednak we wrześniu 2009 okazało się, że do realizacji projektu nie dojdzie. Informację tę przekazał rzecznik TVP Daniel Jabłoński:

Przy pracy nad ramówką jesienną braliśmy pod uwagę różne formaty rozrywkowe, w tym również «Lamę», ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na cykl z udziałem naszych artystów kabaretowych «Laskowik & Malicki. Niedziela wieczór»[3].

W ramówce TVP2 na jesień 2013 znalazła się polska wersja „Whose Line” pod nazwą „I kto to mówi?”. Produkcją zajmuje się firma Rochstar. Prowadzącym został Piotr Bałtroczyk, a improwizatorami: Tomasz Sapryk, Hanna Śleszyńska, Antoni Królikowski, Aldona Jankowska, Michał Meyer, Rafał Rutkowski i kabaret Limo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]