Jerry Springer
Imię i nazwisko urodzenia |
Gerald Norman Springer |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
13 lutego 1944 |
Data i miejsce śmierci |
27 kwietnia 2023 |
Zawód, zajęcie |
dziennikarz, polityk, aktor |
Jerry Springer, właśc. Gerald Norman Springer (ur. 13 lutego 1944 w Londynie, zm. 27 kwietnia 2023 w Chicago[1]) – amerykański dziennikarz, polityk, aktor i muzyk, od 1 stycznia 1977 do 1 stycznia 1978 z ramienia Partii Demokratycznej 56. burmistrz miasta Cincinnati (w stanie Ohio), prowadzący telewizyjny talk-show Potyczki Jerry’ego Springera oraz w Air America Radio program Springer on the Radio.
Informacje ogólne
[edytuj | edytuj kod]Jego korzenie sięgają dzisiejszych ziem polskich – przedwojennego Gorzowa Wielkopolskiego (Landsberg an der Warthe)[2] i Szczecinka (Neustettin), który zamieszkany był przez sporą grupę Żydów. Po spaleniu przez nazistów synagogi w listopadzie 1938 w trakcie pogromów „nocy kryształowej” młode małżeństwo Richarda Springera i Margot Kallmann postanowiło uciec z niemieckiego Szczecinka. Wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1944 na stacji londyńskiego metra Highgate przyszedł na świat mały Springer (stacja ta służyła wtedy za schron przed bombardowaniem niemieckim w czasie II wojny światowej). Pięć lat później cała rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, gdzie wynajęli czteropokojowe mieszkanie. Tam się wychowywał wraz z siostrą Evelyn. Ich rodzice lubili często dyskutować o polityce, więc Jerry szybko się tym tematem zaczął interesować. W 1965 zrobił licencjat z politologii na Uniwersytecie Tulane’a, a trzy lata później otrzymał tytuł doktora prawa na Northwestern University[3].
Podczas ostatniej wizyty w Szczecinku burmistrz tego miasta zaprosił go do udziału w honorowym komitecie obchodów 700-lecia Szczecinka, które odbyły się w 2010.
Kariera polityczna
[edytuj | edytuj kod]W 1970 wystartował w wyborach do Kongresu z ramienia demokratów. Nie zdołał pokonać republikanina Donalda Clancy’ego, ale uzyskał 45% głosów.
W 1971 wybrano go do rady miasta Cincinnati. Trzy lata później ujawnione zostały materiały, które prawie kosztowały go stanowisko[4]. Kiedy policja w Fort Wright w stanie Kentucky zrobiła nalot na „salon masażu”, odkryła czek Springera, którym zapłacił za otrzymane tam „usługi”. Kiedy sprawa wyszła na jaw, zaczął rozważać ustąpienie ze stanowiska, jednak dzięki szczerości, jaką się wykazał, zdołał je zachować. W 1977 wybrany został na burmistrza i sprawował tę funkcję przez rok.
W 1982 chciał zdobyć demokratyczną nominację na gubernatora Ohio. W czasie kampanii wyborczej w swoich reklamach telewizyjnych odnosił się do czeku, którym zapłacił prostytutce mówiąc, że nie boi się prawdy, nawet jeśli jest ona bolesna. Mimo to nominacji nie zdobył i jego polityczna kariera została przerwana. W 2003 rozważał wystartowanie w wyborach do Senatu[5], ale wycofał się z tego pomysłu, gdyż był związany z programem Potyczki Jerry’ego Springera.
Kariera telewizyjna
[edytuj | edytuj kod]Karierę w mediach zaczął, kiedy był jeszcze burmistrzem Cincinnati. W lokalnej stacji radiowej brał udział w audycji The Springer Memorandum, gdzie wygłaszał swoje komentarze. Ich popularność pomogła mu w dalszej karierze medialnej. Jakiś czas później miejscowy oddział telewizji NBC w Cincinnati, wynajął go jako reportera i komentatora polityki w programie informacyjnym, który w owym czasie miał dość niską oglądalność. W ciągu dwóch lat Springer stał się numerem jeden, wśród komentatorów wiadomości, zdobył dziesięć lokalnych Nagród Emmy i przez pięć lat był najpopularniejszym reporterem w mieście. W styczniu 1993 po wielu latach pracy postanowił z niej zrezygnować.
W 1997 chicagowska stacja WMAQ (należąca do NBC) wynajęła Springera jako komentatora wiadomości. Jednak okazało się, że nie jest zbyt popularny wśród widzów, więc szybko ustąpił ze stanowiska.
Przez cztery edycje prowadził amerykańską wersję programu Mam talent. Wziął udział w amerykańskiej edycji Tańca z gwiazdami.
Potyczki Jerry’ego Springera
[edytuj | edytuj kod]30 września 1991 pojawił się program Potyczki Jerry’ego Springera. Początkowo był nastawiony na tematy polityczne, poruszał problem bezdomności i dostępu do broni.
Wiosną 1994 Springer i jego nowy producent, Richard Dominick, postanowili odświeżyć formułę programu, by podnieść wskaźniki oglądalności. Zyskał on dzięki temu na atrakcyjności i zaczął odnosić coraz większy sukces komercyjny, ale jednocześnie stawał się coraz mniej wyszukany. Zapraszani do niego goście byli z typowej niższej klasy społecznej, z podstawowym wykształceniem lub w jakiś sposób kontrowersyjni. Poruszane tematy (homoseksualizm, prostytucja, transwestytyzm czy zdrada) także były nastawione na przyciągnięcie jak największej liczby widzów. Konfrontacje między uczestnikami często prowadziły do ostrych sprzeczek, wzajemnych wyzwisk i rękoczynów. Program cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że w 1998 przegonił pod tym względem nawet The Oprah Winfrey Show.
Aktorstwo
[edytuj | edytuj kod]Od czasu do czasu występuje też gościnnie w filmach i serialach. Zwykle gra samego siebie, chociaż zdarzają mu się i inne role. W filmie Obrońca zagrał prezydenta USA, a w Granicy sprawiedliwości – Marty’ego Rockmana. Na swoim koncie ma także role w wielu znanych serialach, takich jak: Świat według Bundych, Sabrina, nastoletnia czarownica, czy Zdarzyło się jutro.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Jerry Springer: Era-defining TV host dies aged 79, „BBC News”, 27 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-27] (ang.).
- ↑ Jarosław Miłkowski , Nie żyje Jerry Springer. Jego rodzice uciekli z Gorzowa [online], Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto, 27 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-28] (pol.).
- ↑ Jerry Springer | Pittsburgh Post-Gazette [online], post-gazette.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-29] (ang.).
- ↑ Jerry Springer [online], slate.com [dostęp 2017-11-24] .
- ↑ Springer opens door on politics [online], enquirer.com [dostęp 2017-11-24] .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Absolwenci Northwestern University
- Amerykańskie osobowości telewizyjne
- Amerykańscy burmistrzowie
- Amerykańscy aktorzy filmowi
- Amerykańscy muzycy
- Amerykańscy aktorzy telewizyjni
- Amerykańscy producenci filmowi
- Amerykańscy producenci telewizyjni
- Amerykanie pochodzenia żydowskiego
- Ludzie urodzeni w Londynie
- Urodzeni w 1944
- Zmarli w 2023