Wiadomości Matematyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiadomości Matematyczne
Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria II
Państwo  Polska
Adres ul. Umultowska 87, 61-614 Poznań
Wydawca Polskie Towarzystwo Matematyczne
Rodzaj czasopisma matematyka
Pierwsze wydanie 1955
Redaktor naczelny Tadeusz Nadzieja
ISSN 0373-8302

Wiadomości Matematyczne (Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria II) – czasopismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jest ono kontynuacją czasopisma (o tym samym tytule) założonego przez Samuela Dicksteina.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Wiadomości Matematyczne poświęcone są wszystkim aspektom matematyki i ludzi z nią związanych. Prezentują publikacje przeglądowe, popularyzatorskie i historyczne, a także informacje o wydarzeniach naukowych, zjazdach, konferencjach i matematykach. Publikowane są również recenzje książek matematycznych.

Historia i dzień dzisiejszy[edytuj | edytuj kod]

Samuel Dickstein wydał 47 tomów czasopisma „Wiadomości Matematyczne” w latach 1897-1939. Po wojnie czasopismo zostało reaktywowane w 1955 przez PTM jako jeden z dwóch roczników Towarzystwa. W lipcu 2014 został rozpowszechniony tom 50.1 (część pierwsza tomu 50). W roku 2012 został wydany tom specjalny w języku angielskim, wydany z okazji 6 ECM (6 Europejskiego Kongresu Matematycznego w Krakowie. Główną część tego tomu stanowiły artykuły o polskiej matematyce i polskich matematykach, napisane w większości przez wybitnych uczonych z zagranicy.

Obecnie (2014) redaktorem naczelnym jest Tadeusz Nadzieja a jego zastępcami są Krzysztof Ciesielski i Krzysztof Pawałowski. Ponadto, w komitecie redakcyjnym tego czasopisma znajdują się Marcin Borkowski, Piotr Biler, Aleksander Błaszczyk, Maciej Czarnecki, Roman Duda, Maciej Kandulski, Rafał Latała, Grzegorz Łysik, Paweł Mleczko, Roman Murawski, Piotr Przytycki, Zbigniew Semadeni, Daniel Simson, Wojciech Słomczyński, Paweł Strzelecki, Michał Szurek oraz Dariusz Wrzosek.

Adres redakcji: Wiadomości Matematyczne, ul. Umultowska 87, 61-614 Poznań

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne Roczniki PTM:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]