Przejdź do zawartości

Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kwaśniów Dolny

Adres

ul. Dworska 17

Typ budynku

wieża

Styl architektoniczny

renesans

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

1552

Zniszczono

pocz. XX w.

Pierwszy właściciel

Jan Kwaśniowski

Położenie na mapie gminy Klucze
Mapa konturowa gminy Klucze, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym”
Położenie na mapie powiatu olkuskiego
Mapa konturowa powiatu olkuskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym”
Ziemia50°22′47″N 19°35′09″E/50,379722 19,585833

Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym – znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze, we wsi Kwaśniów Dolny.

Z powodu wykutej na nadprożu daty 1552 przypuszcza się, że są to ruiny renesansowej wieży ówczesnego właściciela wsi Jana Kwaśniowskiego, jednak może być też pozostałością założenia rycerskiego. Zachodzi też jednak możliwość, że nadproże pochodzi z innej budowli[1]. Wieża wspomniana została po raz pierwszy w 1769 przy okazji opisu dworu i budynków do niego należących[1].

Budowla jest murowana z kamienia wapiennego i cegły. Drewniany dach wieży spłonął podczas I wojny światowej[2]. Wieża ma teraz ok. 3 m wysokości i jest zbudowana na planie prostokąta o wymiarach ok. 7 × 5 m. Ma dwie kondygnacje zasklepione po wojnie betonowym zadaszeniem i mury o grubości ok. 1 m. Na każdej z dwóch kondygnacji usytuowane są dwa pomieszczenia, sklepione kolebkowo. Przejście pomiędzy nimi prowadzi przez kamienny portal, na którego nadprożu wykuto datę budowy – jest ona wypukła, wysunięta przed lico nadproża. Obecnie obiekt znajduje się na prywatnym terenie i wykorzystywany jest jako budynek gospodarczy[1].

Wieża wpisana została do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pod numerem A-114/M z 17.10.2007[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dariusz Orman: Baszta mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym. [w:] Informator turystyczny it-jura.pl [on-line]. [dostęp 2013-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-02)].
  2. Ruiny renesansowej wieży rycerskiej. Urząd Gminy Klucze. [dostęp 2013-02-22]. (pol.).
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. małopolskiego. [dostęp 2013-02-14].