Wieża słonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża słonia
The Tower of the Elephant
Autor Robert E. Howard
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. marzec 1933
Typ utworu opowiadanie fantasy
poprzednia
Conan groźny
następna
Conan i czarownik

Wieża słonia (The Tower of the Elephant) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w marcu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest trzecią częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest wyprawa do wieży czarownika Yary, zwanej "Wieżą słonia".

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Młody Conan przybywa do znajdującego się w królestwie Zamory miasta, zwanego "miastem złodziei" i dowiaduje się o znajdującej się w nim wieży, należącej do potężnego czarownika. Wieża uchodzi za niemożliwą do okradzenia. Po awanturze w karczmie, Conan postanawia spróbować szczęścia w wieży. Już na początku spotyka Taurusa, Nemedyjczyka zwanego "Królem Złodziei". Zawiązują przymierze, dzięki któremu dostają się do środka, jednak Taurus zdradza Conana, a niedługo potem ginie, zabity przez wielkiego pająka, którego później pokonuje Conan. W jednym z pomieszczeń Conan spotyka obcą istotę przypominającą człowieka z głową słonia, noszącą imię Yag-Kosha. Jest on więźniem Yary, który czerpał moc i wiedzę z torturowanego Yag-Koshy. Na prośbę istoty Conan zabija ją, zaś dzięki podarowanemu przedmiotowi pokonuje Yarę.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W oryginale miasto, w którym rozgrywała się akcja, nie nosiło żadnej nazwy. Nazwę "Arenjun" nadał mu L. Sprague de Camp, który redagował twórczość Howarda po jego śmierci.

Pojawiający się w tym opowiadaniu Yag-Kosha inspirowany był hinduskim bóstwem o imieniu Ganeśa, zaś postać ta zainspirowała z kolei Franka Belknapa Longa do stworzenia Chaugnar Faugna.

Scenę, w której bohater wspina się na kamienną wieżę, a potem toczy walkę z wielkim pająkiem, bardzo zbliżoną do wydarzeń opisanych w Wieży słonia można znaleźć w Złodzieju z Bagdadu' Alexandra Kordy.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Wieża słonia opublikowana została drukiem w magazynie Weird Tales, w marcu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku The Coming of Conan w 1953[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks na podstawie Wieży słonia ukazał się w 1971, w cyklu Conan the Barbarian. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go Barry Windsor-Smith[2]. Drugi komiks oparty na tym opowiadaniu pojawił się w ramach cyklu Savage Sword of Conan w 1977, a jego autorami byli Roy Thomas (scenariusz) i John Buscema (rysunek)[3].

Trzeci odcinek serialu animowanego Conan - Łowca przygód został oparty na fabule tego opowiadania.

Ukazała się także przygoda do gry RPG Conan: The Role Playing Game oparta na motywach tego opowiadania.

Wydarzenia w nim przedstawione wspominane są także w filmie z 2011 r. Conan Barbarzyńca 3D.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]