Wieża słonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża słonia
The Tower of the Elephant
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania marzec 1933

Wieża słonia (The Tower of the Elephant) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w marcu 1933 roku w czasopiśmie „Weird Tales”.

Jest trzecią częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest wyprawa do wieży czarownika Yary, zwanej „Wieżą słonia”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Młody Conan przybywa do znajdującego się w królestwie Zamory miasta, zwanego „miastem złodziei” i dowiaduje się o znajdującej się w nim wieży, należącej do potężnego czarownika. Wieża uchodzi za niemożliwą do okradzenia. Po awanturze w karczmie, Conan postanawia spróbować szczęścia w wieży. Już na początku spotyka Taurusa, Nemedyjczyka zwanego „Królem Złodziei”. Zawiązują przymierze, dzięki któremu dostają się do środka, jednak Taurus zdradza Conana, a niedługo potem ginie, zabity przez wielkiego pająka, którego później pokonuje Conan. W jednym z pomieszczeń Conan spotyka obcą istotę przypominającą człowieka z głową słonia, noszącą imię Yag-Kosha. Jest on więźniem Yary, który czerpał moc i wiedzę z torturowanego Yag-Koshy. Na prośbę istoty Conan zabija ją, zaś dzięki podarowanemu przedmiotowi pokonuje Yarę.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W oryginale miasto, w którym rozgrywała się akcja, nie nosiło żadnej nazwy. Nazwę „Arenjun” nadał mu L. Sprague de Camp, który redagował twórczość Howarda po jego śmierci.

Pojawiający się w tym opowiadaniu Yag-Kosha inspirowany był hinduskim bóstwem o imieniu Ganeśa, zaś postać ta zainspirowała z kolei Franka Belknapa Longa do stworzenia Chaugnar Faugna.

Scenę, w której bohater wspina się na kamienną wieżę, a potem toczy walkę z wielkim pająkiem, bardzo zbliżoną do wydarzeń opisanych w Wieży słonia można znaleźć w Złodzieju z Bagdadu' Alexandra Kordy.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Wieża słonia opublikowana została drukiem w magazynie Weird Tales, w marcu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku The Coming of Conan w 1953[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks na podstawie Wieży słonia ukazał się w 1971, w cyklu Conan the Barbarian. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go Barry Windsor-Smith[2]. Drugi komiks oparty na tym opowiadaniu pojawił się w ramach cyklu Savage Sword of Conan w 1977, a jego autorami byli Roy Thomas (scenariusz) i John Buscema (rysunek)[3].

Trzeci odcinek serialu animowanego Conan Awanturnik został oparty na fabule tego opowiadania.

Ukazała się także przygoda do gry RPG Conan: The Role Playing Game oparta na motywach tego opowiadania.

Wydarzenia w nim przedstawione wspominane są także w filmie z 2011 r. Conan Barbarzyńca 3D.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]