Wielki Siwy Klin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Siwego Wierchu

Wielki Siwy Klin (słow. Veľký Sivý klin) – północny grzbiet Kozińca (1462 m) w słowackich Tatrach Zachodnich. Nazwę grzbietu podaje polska mapa Tatry Zachodnie słowackie i polskie[1].

Wielki Siwy Klin jest fragmentem długiego grzbietu odchodzącego od Miękkiego Wierchu w grani głównej Tatr Zachodnich, na jej odcinku zwanym Holaniem (pomiędzy Palenicą Jałowiecką a Siwym Wierchem). Grzbiet opisany jest w przewodniku Tatry Zachodnie. Słowacja. Używane jest tu inne nazewnictwo: nazwa Wielki Siwy Klin nie istnieje, odcinek grani od Wielkiego Ostrego Gronia (tu nazywanego Ostrym Groniem) do wierzchołka Kozińca również nazywa się Kozińcem, Dolina Przybyska – Doliną Prybiską, a Koziński Jar to żleb Klinowego Potoku[2].

Wielki Siwy Klin od Kozińca poprzez Wielki Ostry Groń opada w północnym kierunku. Poniżej granicy lasu przechodzi w Iwanów Wierch opadający aż do Zuberca. Obecnie jest całkowicie zalesiony, ale w lesie występują skały. Przecina go leśna droga prowadząca z Zuberca przez Dolinę Przybyską i Wielki Siwy Klin aż do górnej części Doliny Suchej[1]. Cały grzbiet zbudowany jest ze skał węglanowych (wapienie i dolomity). Dawniej było tutaj więcej terenów trawiastych, grzbiet ten był wypasany, wchodził w skład nieistniejącej już Hali Biała Skała[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak żółty – żółty z Zuberca przez Wielki Ostry Groń na przełęcz Palenica Jałowiecka. Czas przejścia: 3:25 h, ↓ 2:40 h[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  2. a b Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Tatry Zachodnie. Słowacja. Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-248-7.