Wielkie Kyz Kala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielkie Kyz Kala

Wielkie Kyz Kala – ruiny ufortyfikowanego pałacu położonego na zachód od starożytnego Merw zbudowanego około VII wieku. Ten i podobne pałace zwane kőszk były podmiejskimi rezydencjami elit, zaprojektowanymi tak aby zapewniały ciepło zimą i chłód latem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wielki Kyz Kala został zbudowany w czasie panowania perskiej dynastii Sasanidów, a dokładniej pomiędzy VII a VIII wiekiem. Budowa była kontynuowana po panowaniu perskim, aż do XII wieku, przez Arabów. Pałac mógł być siedzibą perskiego gubernatora Merw[1]. W 1221 roku Mongołowie podbili Merv i prace budowlane zostały wstrzymane[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Fort zbudowany jest z gliny i posiada dwie kondygnacje. Dolna kondygnacja o wysokości dwóch metrów i wymiarach w kształcie prostokąta 46 na 36 metrów. Górna kondygnacja ma ściany o wysokości dziesięciu metrów i składa się z pomieszczeń o kolebkowych sklepieniach otaczających dziedziniec. Do zwieńczonego łukiem wejścia do pałacu prowadziła rampa lub schody[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Greater Kyz Kala, Merv, Turkmenistan. Asian Historical Architecture. [dostęp 2021-03-20]. (ang.).
  2. Kyz Kala project. Institiute of Architecture - UCL. [dostęp 2021-03-20]. (ang.).
  3. Bahn 2019 ↓, s.271.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia Archeologii. red. Paul Bahn. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., 2019. ISBN 978-83-213-5058-5.