Przejdź do zawartości

Wiesława Myczkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesława Danuta Myczkowska
Zawód, zajęcie

gospodyni Szpitala w Opolu Lubelskim

Miejsce zamieszkania

Opole Lubelskie

Narodowość

Polska

Rodzice

Julia i Bronisław Myczkowscy

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Wiesława Danuta[1] Myczkowska (ur. 1917[2]) – polska Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wiesława Myczkowska była córką Julii i Bronisława Myczkowskich, a także wnuczką Ludwika Ludwińskiego, uczestnika Powstania Styczniowego[1]. Podczas okupacji niemieckiej Wiesława Myczkowska była gospodynią szpitala w Opolu Lubelskim, co odpowiada dzisiejszemu stanowisku dyrektorki administracyjnej[1]. Tamże dzięki pomocy organizacji charytatywnej Caritas pracowała była więźniarka obozu koncentracyjnego w Majdanku Helena Stesłowicz, która ze względu na żydowskie pochodzenie była narażona na groźby ze strony otoczenia. Myczkowska skrytykowała personel szpitala i zabroniła dręczenia Stesłowicz. Ponadto Myczkowska zorganizowała dla prześladowanej fałszywe dokumenty. na czas kontroli szpitala przeprowadzanej przez Niemców, Myczkowska ukryła Stesłowicz w swoim domu. Tam kobieta została w ukryciu do lipca 1944 r., tj. do wyzwolenia Opola Lubelskiego przez Armię Czerwoną[2]. Oprócz tego Myczkowska udzielała pomocy narażonej na prześladowanie ze względu na żydowskie pochodzenie kobietom z rodziny Geszychterów, aptekarzowi i jego żonie lekarce Żeni, a także ich córkom Dorze i Romie[1]. W swoim mieszkaniu ukrywała technika dentystycznego, Andrzeja Rajchmana[1], dla którego też zorganizowała fałszywe dokumenty i transport do Warszawy[3].

Po zakończeniu działań wojennych Stesłowicz pozostała w Polsce i pozostała w kontakcie z Myczkowską, jednak wyemigrowała do Szwajcarii po antysemickich wydarzeniach z 1968 r[2]. Żenia Geszychter z córkami po wojnie zamieszkały w Łodzi. Rajchman natomiast walczył i poległ w powstaniu warszawskim[3].

Wiesława Myczkowska została w 1984 r. odznaczona medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Telewizja Polska S.A, Polacy na ratunek Żydom – odc. 65 Wiesława Myczkowska [online], www.tvp.pl [dostęp 2021-07-28] (pol.).
  2. a b c Historia pomocy – Myczkowska Wiesława | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-07-28].
  3. a b Bunt Młodych Duchem [online], m.bunt.com.pl [dostęp 2021-07-28].
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], yadvashem.org, styczeń 2020, s. 67.