Wiesław Iwasyszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesław Iwasyszyn
Data i miejsce urodzenia

1963
Brzeg

Zawód, zajęcie

muzyk

Wiesław Iwasyszyn (ur. 1963 w Brzegu[1]) – pierwszy polski beatbokser[2]. Jest twórcą przynależnym do idiomu gatunku muzyki rockowej[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Iwasyszyn urodził się w 1963 roku. Mówiąc o źródle swoich zdolności muzycznych wspominał młodość: „Z tym się chyba urodziłem. Najpierw podpatrywałem, jak ojciec grał na akordeonie, potem słuchałem radiowych audycji Piotra Kaczkowskiego i zaczynałem sobie nucić. Pomyślałem, że można coś do tego dodać i tak pomału dochodziłem do wprawy”[1].

Karierę rozpoczął na początku lat osiemdziesiątych debiutem artystycznym w programie „Jarmark” na antenie TVP2. W następnych latach wielokrotnie wystąpił w ramach festiwalów w Jarocinie. Był także na supporcie podczas koncertu Republiki we Wrocławiu oraz w okresie 1984-1985 brał udział w trasie koncertowej Budki Suflera oraz TSA. W 1985 wystąpił na festiwalu „Rock nad Odrą” w Opolu[3].

Po roku 1989 kontynuuje karierę muzyczną. Brał udział w nagraniach, miał wiele występów scenicznych, w tym także w półfinale programu Must be the music – Tylko muzyka. Zaangażował się w działalność charytatywną poprzez udział w koncercie dla muzyka Macieja Miernickiego we warszawskim klubie Stodoła[3].

Oprócz muzyki miał także swój epizod aktorski – grał rolę polskiego przesiedleńca we filmie Syberiada polska[4].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

W jego repertuarze muzycznym znajdują się zarówno utwory własne, jak i covery zespołów Deep Purple, AC/DC, Maanamu, Joy Division, Led Zeppelin, Metallica, Iron Maiden czy Sex Pistols[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jarosław Staśkiewicz, Wiesław Iwasyszyn z Brzegu w 'Must be the music’ [online], Nowa Trybuna Opolska, 30 września 2011 [dostęp 2020-08-14] (pol.).
  2. Wiesław Iwasyszyn – Aktor – Agencja Aktorska Skene [online], www.skene.pl [dostęp 2020-08-14].
  3. a b c d Biografia Wiesław Iwasyszyn [online], Last.fm [dostęp 2020-08-14] (pol.).
  4. „Syberiada polska” z brzeskim akcentem [online], Brzeg24.pl - Lokalny serwis informacyjny, 11 lutego 2013 [dostęp 2020-08-14] (pol.).