Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Bitwa o Peleliu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Bitwa o Peleliu


[[Plik:First wave of LVTs moves toward the invasion beaches - Peleliu.jpg|80px|left]]
'''[[Bitwa o Peleliu]]''' to jeden z wielu krwawych epizodów [[wojna na Pacyfiku|wojny na Pacyfiku]], w której brały udział wojska [[Stany Zjednoczone|Stanów Zjednoczonych]] i [[Japonia|Japonii]]. Wyspa [[Peleliu]] (w archipelagu [[Palau]] i obecnie w granicach państwa o tej samej nazwie) była potrzebna Amerykanom jako lotnisko przydatne do prowadzenia dalszej wojny na [[Ocean Spokojny|Pacyfiku]]. Podobnie jak w przypadku poprzednich bitew wojska amerykańskie ostatecznie odniosły zwycięstwo, ale było ono okupione znacznie wyższymi stratami niż się spodziewano. Walki o Peleliu przeszły do historii wojny na Pacyfiku jako jedne z najkrwawszych, w których, podczas ponad dwumiesięcznych zmagań (wrzesień-listopad [[1944]]) poległo około 13 600 Japończyków i ponad 2 800 żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty Morskiej i 81 Dywizji Piechoty. Straty amerykańskie byłyby jeszcze większe - i niemal dorównujące japońskim - gdyby doliczyć do tej liczby rannych oraz ponad 2 500 chorych i wycieńczonych, a więc nie nadających się do walki ludzi. ''[[Bitwa o Peleliu|Czytaj więcej …]]''
Bitwa o Peleliu to jeden z wielu krwawych epizodów wojny na Pacyfiku, w której brały udział wojska Stanów Zjednoczonych i Japonii. Wyspa Peleliu (w archipelagu Palau i obecnie w granicach państwa o tej samej nazwie) była potrzebna Amerykanom jako lotnisko przydatne do prowadzenia dalszej wojny na Pacyfiku. Podobnie jak w przypadku poprzednich bitew wojska amerykańskie ostatecznie odniosły zwycięstwo, ale było ono okupione znacznie wyższymi stratami niż się spodziewano. Walki o Peleliu przeszły do historii wojny na Pacyfiku jako jedne z najkrwawszych, w których, podczas ponad dwumiesięcznych zmagań (wrzesień-listopad 1944) poległo około 13 600 Japończyków i ponad 2 800 żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty Morskiej i 81 Dywizji Piechoty. Straty amerykańskie byłyby jeszcze większe - i niemal dorównujące japońskim - gdyby doliczyć do tej liczby rannych oraz ponad 2 500 chorych i wycieńczonych, a więc nie nadających się do walki ludzi. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-06-13[edytuj | edytuj kod]

Bitwa o Peleliu to jeden z wielu krwawych epizodów wojny na Pacyfiku, w której brały udział wojska Stanów Zjednoczonych i Japonii. Wyspa Peleliu (w archipelagu Palau i obecnie w granicach państwa o tej samej nazwie) była potrzebna Amerykanom jako lotnisko przydatne do prowadzenia dalszej wojny na Pacyfiku. Podobnie jak w przypadku poprzednich bitew wojska amerykańskie ostatecznie odniosły zwycięstwo, ale było ono okupione znacznie wyższymi stratami niż się spodziewano. Walki o Peleliu przeszły do historii wojny na Pacyfiku jako jedne z najkrwawszych, w których, podczas ponad dwumiesięcznych zmagań (wrzesień-listopad 1944) poległo około 13 600 Japończyków i ponad 2 800 żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty Morskiej i 81 Dywizji Piechoty. Straty amerykańskie byłyby jeszcze większe - i niemal dorównujące japońskim - gdyby doliczyć do tej liczby rannych oraz ponad 2 500 chorych i wycieńczonych, a więc nie nadających się do walki ludzi.