Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wnioski o arbitraż/(11/2008) Roo72 - Lajsikonik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W trakcie wniosku o arbitraż 06/2008 Wikipedysta Lajsikonik dopuścił się zniesławienia mojej osoby.

W trakcie prac KA zniesławił mnie twierdząc że jestem odpowiedzialny za to, że Wikipedyści Selena von Eichendorf i Bastian opuścili projekt, mówiąc "Podobno m.in. takie numery były przyczyną odejścia z Projektu Seleny i Bastiana". Stwierdzenie to, zostało najpierw wypowiedziane prywatnie przed członkami KA w czasie prac Komitetu, a następnie zostało uczynione publicznie - w trakcie prac KA zarówno ja jak i Lajsikonik zostaliśmy uprzedzeni, że nasze odpowiedzi do KA zostaną opublikowane na stronie KA.

Takie stwierdzenie nie jest prawdą i nie jest podparte żadnymi dowodami, a jako, że nie jestem z żaden sposób odpowiedzialny za odejście tych osób, a wiązały mnie z nimi więzy koleżeńskie występujące poza zwykłą znajomość innych Wikipedystów słowa te zniesławiają mnie.

Zniesławienie jest przestępstwem, a publiczne głoszenie nieprawdy na Wikipedii jest złamaniem zasad Wikietykiety. Od każdego Wikipedysty, w tym i administratora oczekuje się przestrzegania zasad Wikipedii (i zazwyczaj także niełamania zasad Kodeksu Karnego).

W związku z tym zniesławieniem oczekuję oficjalnego komunikatu KA wyjaśniającego, że na jego stronach zostało opublikowane zniesławienie, a od Wikipedysty Lajsikonika w ciągu 48 godzin - przeprosin które powinny zostać umieszczone na tablicy ogłoszeń Wikipedii, zrzeczenie się uprawnień administratora i zaprzestania edycji Wikipedii przez okres jednego miesiąca - nie sposób przy tym nie pamiętać, że Lajsikonik jest bardzo wartościowym edytorem i aktywnym administratorem oraz osobą często występującą przeciwko innym w sprawach KA, ale żaden wkład administracyjny czy merytoryczny nie pozwala na bezkarne łamanie prawa.

Proszę o opublikowanie tego komunikatu na stronie Lajsikonika, jeżeli w ciągu w ciągu 48 godzin od czasu publikacji tego komunikatu na jego stronie sam dobrowolnie nie zastosuje się do powyższych żądań, proszę o wszczęcie procedury arbitrażowej z faktami jak opisanymi powyżej.

Z poważaniem, Michal Rosa

Potwierdzenie

Lajsikonik został przeze mnie powiadomiony na stronie dyskusji [1] Pimke (dyskusja) 23:18, 28 maj 2008 (CEST)

Status wniosku

Wniosek umorzony

Decyzja Komitetu Arbitrażowego

Komitet Arbitrażowy postanowił umorzyć postępowanie w niniejszej sprawie. Pomiędzy Roo72 i Lajsikonikiem, z inicjatywy Przykuty (Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów w Wikipedii, [2]) została przeprowadzona mediacja. Rozmowy stron były trudne, udało się im jednak wyjaśnić niektóre sporne kwestie, w szczególności zarzut spowodowania odejścia z Wikipedii kilku wikipedystów. Po zakończeniu mediacji Lajsikonik wypełnił część postulatów i przeprosił Roo72 na Wikipedii ([3], [4]). W efekcie końcowym zarówno Lajsikonik i Roo72 uważają sprawę za zamkniętą, a Komitet Arbitrażowy nie widzi potrzeby kontynuowania tej sprawy i postanowił nie wyciągać konsekwencji wobec żadnej ze stron konfliktu. Jednocześnie apelujemy o to, aby ze względu na swoją impulsywność obaj wikipedyści w przyszłości unikali konfrontacji, a w razie potrzeby korzystali z pośrednictwa mediatorów. W imieniu Komitetu Arbitrażowego. Pimke (dyskusja) 23:34, 3 wrz 2008 (CEST)