Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wnioski o arbitraż/(14/2008) Albertus teolog - SPL908455

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wniosek o arbitraż w sprawie Spl908455 przeciw www.Wikipedia.pl

  • Pomimo tego, iż Komitet Arbitrażowy rozpatruje przede wszystkim spory interpersonalne zgłaszam do roztrzygnięcia sprawę Spl908455, który wystąpił przeciw Wikipedii i przekroczył wprost Podstawową zasadę Wikipedii, która głosi: propagowanie przez przykład (a nie treść artykułów) idei wolnej dokumentacji i wolnego oprogramowania.

W bogatej przestrzeni internetu istnieje serwis http://koscielna.pl. Serwis ten został określony jako gwałcący prawa autorskie Wikipedii, co można szerzej poznać w uzasadnieniu złożonym przez Ency. Jak się okazało, redaktorem wspomnianego serwisu jest Wikipedysta Spl908455. Zapytałem o to wprost podejrzewając Jego uczestnictwo w projekcie kościelna.pl. Spl908455 potwierdził moje przypuszczenia.

Zwracam uwagę, że sprawa nie dotyczy mnie osobiście, a jest przykładam działania członka naszej społeczności przeciwko niej. Wikipedia jest dziełem wolontariuszy, którzy dzięki ideii Wolnej Licencji chcą by świat był piękniejszy i mądrzejszy. Z tego to powodu nie jestem kompetentny do tego by wkazywać rozwiązania w tej sytuacji. Być może Spl908455 postępował nieświadomie, ale nie jest to argumentem na jego obronę. Dura lex, sed lex. Nie uważam również, że któryś z Administratorów ma prawo decydować w tej sprawie. Nie jest to bowiem wykroczenie przeciw komuś konkretnemu lecz przeciwko Wikipedi i jej społeczności w ogóle. Te motywy kierują mnie do złożenia wniosku przed Komitetem Arbitrażowym, od którego spodziewam się mądrego orzeczenia.

Na zakończenie zwracam uwagę, że w daszej dyskusji Spl908455 szuka możliwości naprawienia swojego błędu. Nie do mnie jednak należy wskazanie Mu dróg rehabilitacji i ewentalne wymierzanie kar. Albertus teolog (dyskusja) 01:53, 1 sie 2008 (CEST)

Potwierdzenie

Decyzja Komitetu Arbitrażowego

Komitet Arbitrażowy jest zdania, iż opisywana we wniosku sytuacja nie nosi znamion konfliktu interpersonalnego. Poza tym nie zostały wyczerpane wszystkie inne możliwości rozwiązania problemu. Członkowie Komitetu przypominają, że KA jest ostatnią instancją odwoławczą, która znajduje zastosowanie dopiero w momencie, gdy zawiodły wszelkie inne metody rozwiązania sporu. Użytkownik Spl908455 uznał swój błąd i jest gotów go naprawić, dlatego należy mu w tym pomóc, zakładając jego dobrą wolę, ewentualnie wskazać innych kompetentnych użytkowników, którzy będą w stanie mu pomóc. Najważniejszą jednak kwestią jest to, iż zdaniem KA, samo działanie w projekcie łamiącym prawa autorskie, ale poza Wikipedią, nie powinno być powodem do ukarania użytkownika w ramach Wikipedii. Albertus nie wykazuje ani tego, że SPL908455 indywidualnie odpowiada za projekt (jest jego organizatorem/właścicielem/producentem), ani nie wskazuje indywidualnych edycji SPL908455, które naruszałyby licencję Wikipedii i prawa wikipedystów. Za odrzuceniem wniosku zagłosowało 5 arbitrów, nikt nie był za jego przyjęciem, 1 arbiter wstrzymał się od głosu. W imieniu Komitetu Arbitrażowego. Pimke (dyskusja) 10:55, 6 sie 2008 (CEST)