Wikipedia:Opłatek Wikimedian 2005

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Paweł Drozd wyszedł z inicjatywą zorganizowania kolejnego spotkania Wikimedian w formie tzw. "opłatka".

Charakter spotkania[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż technicznie rzecz biorąc jest to "opłatek", odbywa się w terminie odpowiednim dla typowych opłatków i będą zapewne śpiewane kolędy, nie uważamy aby to spotkanie miało charakter religijny. Część uczestników nie jest chrześcijanami, możliwe nawet, że znajdą się wśród nich ateiści. Chcemy nawiązać bardziej do zeświecczonej już w ostatnim czasie tradycji podobnych spotkań w tym okresie w pracy, szkołach, etc.

Jak mawiali starożytni: Każda okazja jest dobra, jeśli nie jest zła.

Osoby, które chciałyby, aby ta impreza miała charakter jeszcze bardziej neutralny, zachęcamy do przygotowania własnych, związanych z innymi kulturami punktów programu i atrakcji, które, mamy nadzieję, uda nam się połączyć w niezapomniane spotkanie.

Miejsce i czas[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie odbedzie się w Klubie Sztygarka w Chorzowie (w bezpośrednim sąsiedztwie Katowic)

Zaczynamy 10.12.2005 o godzinie 16:00 a kończymy... może dnia następnego.

Sprawy organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Noclegi[edytuj | edytuj kod]

Istnieje możliwość załatwienia noclegów, proszę o skontaktowanie się ze mną w tej sprawie lub zaznaczenie przy wpisywaniu się na listę. Jadwiga 11:46, 9 lis 2005 (CET)

Zainteresowanych Wikimedian proszę o kontakt w sprawie rezerwacji noclegów. Drozdp 15:38, 28 lis 2005 (CET)

Transport do Mikołowa już zapewniony, a wszystkie miejsca w Mikołowie zaklepane. Noclegowicze proszeni są o zabranie śpiworów (i karimaty w przypadku jednej osoby, która już wie że o nią chodzi ;)) oraz czegoś na rano do jedzenia.

Plakietki[edytuj | edytuj kod]

Prosimy zabrać ze sobą (w miarę możliwości) przypinaną plakietkę z wypisanym swoim loginem, ewentualnie dodatkowo imieniem. Praktyka ze zlotu w Krakowie wykazała, że ułatwia to w pierwszych chwilach wzajemne poznanie się. Jeśli macie więcej takich plakietek to weźcie dla innych. Proszę o informację w tym miejscu, jakby ktoś mógł wziąć większą ilość, do zwrotu, choć przyznam się, że ja swojej nie oddałam. Za to teraz mam jak znalazł, od razu podpisana, wprawdzie trochę krzywo, chyba przez TORa :-) Jadwiga 16:49, 4 gru 2005 (CET)

 • Przywiozę 4 dodatkowe (się jeździ na konwenty to się ma). TOR 17:10, 4 gru 2005 (CET)
 • rzekłbym, że mam jeszcze dużo, bo mi zostały po zlocie z Krakowa, ale wypowiedź Jadwigi temu przeczy :) Natomiast faktycznie jak nie zapomnę, to przywiozę dużo dla wszystkich :) (może nawet takie wydrukowane ?) Pozdrawiam --WarX <talk> 20:37, 4 gru 2005 (CET)

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Media[edytuj | edytuj kod]

Zaczepiła mnie na GG Pani Marta Żabińska z Dziennika Zachodniego - szuka kontaktu bo chciałaby zrobić wywiad i cyknąć fotkę - dałem jej telefon do Polimerka, serdecznie wszystkich pozdrawiam ! Szumyk 10:56, 10 gru 2005 (CET)

Wikimedia Polska[edytuj | edytuj kod]

Przed właściwym opłatkiem odbędzie się o 14.00 pierwsze oficjalne zebranie Zarządu stowarzyszenia Wikimedia Polska i pierwsze Walne Zebranie Członków.

Opłatek właściwy[edytuj | edytuj kod]

Zacznie się o 16.00. No wreszcie! Dotarłeś(-aś) do najważniejszej części! To teraz się trzymaj...

Będą pierniczki, grzane wino i świąteczne kadzidełka od organizatora oraz kilka świeżo upieczonych czeskich świątecznych ciasteczek o (dla Polaków) śmiesznej nazwie do skosztowania. A jako bonus – ogień w kominku, a właściwie żeleźnioku. Ale to dopiero początek! Uczestnicy będą także mieli niewątpliwą przyjemność wziąć udział w poniższych atrakcjach:

 • Jadwiżanki: Kto nie pamięta Reniferiady TORa ze Zlotu w Krakowie? Na sztygarkowym spotkaniu zapraszamy, mamy nadzieję, że na równie udane, Jadwiżanki z gwiazdką. Cyt... reszta jest milczeniem :)
 • Interwikilia: Co może zadziwić Czecha podczas polskich świąt Bożego Narodzenia? Czy Francuzi podczas Wigilii jedzą ślimaki? O tym, jak obchodzi się święta w Czechach opowie Luděk, a jak we FrancjiSlawojar, który świeżo wrócił ze stypendium z tego kraju. Będzie też okazja wypytać o ich zwyczaje Ślązaków, u których będziemy gościć.
 • Kolędy: Będzie fortepian. Będą i kolędy. Wieść niesie, że nie tylko nasze polskie... W tajemnicy przed wszystkimi muzyczne niespodzianki przygotowuje Jadwiga.
 • O wyższości reniferów nad królikami: Stara dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy potraktowana w sposób dość nietypowy. Swoją teorię na ten temat w formie bardzo krótkiego wykładu przedstawi TOR.
 • Tensor metryczny na codzień czyli kilka słów o fizyce wyższej w sposób prosty i przystępny :P opowie WarX <talk> 20:40, 4 gru 2005 (CET)

Chciałbyś(-ałabyś) przygotować własny punkt programu? Nie krępuj się – dodaj go!

Witam! Bardzo zalezy mi na kontakcie z Wikipedystami, ktorzy dzis swietowac beda w Sztygarku. NAzywam sie Marta Zabinska, pracuje w Dzienniku Zachodnim. Podaje moj nr tel.- 604 534 470.Pozdrawiam serdecznie!

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przykuta z żoną, o ile nie wypadnie mi lub żonie dzień pracy :)
 2. Herr Kriss byda!
 3. WarX pewnie ze Słonkiem
 4. Jadwiga, wikichórmistrz, liczy na Wasze głosy :)
 5. TOR zwany Czerwononosym Reniferem - Jakże mógłbym to przegapić? (nocleg w Mikołowie)
 6. Stimoroll - Mogę śpiewać ale robię to kiepsko :D
 7. Drozdp
 8. Polimerek (nocleg w Mikołowie)
 9. slawojar 小山 - hmm, moge zaspiewac, ale gdy bede skutecznie zagluszany!
 10. Reytan (prawdopodobnie)
 11. Gżegżółka.men w towarzystwie dwóch małych diabełków :-)
 12. Kalium 23:18, 10 listopad 2005 (CET), raczej będę :-)
 13. A_Bach - ΣΦ Jeśli mój numerek na liście mi nie przeszkodzi, to będę. W każdym razie postaram się jednak być :) 21:11, 13 lis 2005 (CET) (nocuje u mnie --WarX <talk>)
 14. Dariusz Siedlecki 21:20, 15 lis 2005 (CET) Wybaczcie, ale muszę tam być ;) (nocuje u mnie --WarX <talk>)
 15. --matusz d 22:59, 18 lis 2005 (CET) (nocleg w Mikołowie)
 16. --Zirland 12:40, 29 lis 2005 (CET) (WARX, czy moge tez u Ciebie??? Prosze bardzo!) Jezeli nie bede mial gdzie nocowac, to nie moge PS:Prosze skontaktowacz mnie TUTAJ.
 17. AvantaR - pewny jeszcze nie jestem, ale jesli znajde czas postaram sie byc :)
 18. Derbeth talk 20:11, 1 gru 2005 (CET)
 19. Luděk, nieposiadacz plakietki, bo w Krakowie ją grzecznie (=niemądrze) oddał
 20. Lilly M 22:44, 1 gru 2005 (CET)
 21. w34 - wpisuje w kalendarz aby przybyć na spotkanie
 22. smyru 20:03, 2 gru 2005 (CET) - chciałbym, być może uda mi się
 23. LUCPOL 01:02, 3 gru 2005 (CET) Wpadnę, jeśli się tylko wyrobię z wykładami
 24. Kijaszek 09:00, 8 gru 2005 (CET) - Byc moze wpadne :) Pozdrawiam
 25. Julo 20:37, 9 gru 2005 (CET) wszystko wskazuje na to, że przyjadę

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Przed spotkaniem będziemy czekać z ABachem w Instytucie Fizyki UŚ w sali 167 na tych, którzy nie wiedzą jak trafić do Chorzowa (sami też nie wiemy :). Na spotkanie wikipedystów wyruszamy około 13:15 (trzeba zdążyć na Walne). Położenie Altusa - instytut jest na tym polu "Uniwersytet Śląski" naprzeciwko Altusa :) a sala 167 jest po lewej od wejścia na 1 piętrze na końcu ciemnego korytarza :) --A_Bach - ΣΦ 10:21, 10 gru 2005 (CET)

Pociagiem[edytuj | edytuj kod]

Wysiadamy na dworcu PKP w Katowicach. Pytamy się o Rynek. Na Rynku wsiadamy do tramwaju nr 6 kier Bytom. Wysiadamy na Rynku w Chorzowie. Pytamy sie o ulice Kosciuszki. Idziemy okolo 400 metrów do Kauflandu. Tu zaczyna sie ulica Piota Skargi. Nad nia w poprzek jest baner Sztygarki. Idziemy 450 metrów kierując sie znakami informacyjnymi i dochodzimy na miejsce.

Samochodem z Krakowa i Wrocławia[edytuj | edytuj kod]

Jedziemy A4 do węzła autostradowego CHORZÓW - Batory NIE PRZEJECHAĆ!!! Jedziemy jedyną możliwą ulicą w kierunku miasta, cały czas prosto, mają po drodze jedno "kolano", kiedy jesteście pod wiaduktem kolejowym (światła) ustawiamy sie na lewym pasie i skrecamy w lewo. Na pierwszych światłach skręcamy w prawo (ul. Dąbrowskiego). Jedziemy ulicą Dąbrowskiego, mijajc trzy skrzyżowania ze światłami. Trzecie przecina szeroką dwupasmową jezdnię. Na skrzyżowaniu budynek Teatru Rozrywki owinięty szmatami (w remoncie). Po przejechaniu tego skrzyżowania jedziemy prosto, mijamy skrzyżowanie z ul Bogdaina i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (ul. Poniatowskiego), dojeżdżamy do świateł, przejeżdżamy skrzyżowanie na wprost i znajdujemy sie na ul Piotra Skargi pod banerem Sztygarki, dalej jedziemy kierując sie strzałkami informacyjnymi.

Samochodem z kier. Warszawy[edytuj | edytuj kod]

Dojeżdżamy do tzw RONDA (w Katowicach), jest potworny bałagan, bo jest w przbudowie. Jedziemy prosto kier. Bytom, Chorzów. Mijamy Silesia City Center (centrum komercji ) i trzymamy sie prawej strony, ale nie zjeżdżamy do centrum handlowego!!! Mijamy po prawej stronie Wesołe Miasteczko, ZOO, Stadion Śląski, centrum handlowe Carefour, stację benzynową i dojżdżamy, trzymając sie prawej strony do skrzyzowania z Teatrem Rozrywki czyli tego domu owiniętego szmatami. Skęcamy w prawo, i dalej ulicą Konopnickiej,mijamy skrzyżowanie z ul Bogdaina i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (ul. Poniatowskiego), dojeżdżamy do świateł, przejeżdżamy skrzyżowanie na wprost i znajdujemy sie na ul Piotra Skargi pod banerem Sztygarki, dalej jedziemy kierując sie strzałkami informacyjnymi.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

co oni tam robią?[edytuj | edytuj kod]

Informacja dla tych, którzy będą ciekawi pierwszych informacji ze spotkania: Sztygarek jest strefą wolną od Internetu (ale przyjemnie...:-) więc pierwsze wieści będą dopiero wtedy, gdy ktoś wróci do domu. No, chyba, żeby był bardzo na głodzie :-)
Chyba wszyscy zlotowicze poszli już spać, gaszę światło. Jadwiga 01:22, 10 gru 2005 (CET)

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]I po zlocie[edytuj | edytuj kod]

Serdeczne podziękowania Pawłowi za wspaniałą organizację spotkania i niepowtarzalną atmosferę Sztygarka! podziękowania nam wszystkim :-) Jadwiga 01:21, 11 gru 2005 (CET)

Było wspaniale. Julo 12:14, 11 gru 2005 (CET)

Wyszło wspaniale. Jak widać na opisie zdjecia powyżej mnie tam nie było, ale zdjecia i tak zrobiłem (są w commons) Stimoroll 16:02, 11 gru 2005 (CET)

Rzeczywiście, nie zauważyłem, że i Ciebie brakuje na zdjęciu zbiorowym... Jak to się stało: schowałeś się? Julo
To ja i matusz chowaliśmy się, ale i tak nas widać na zdjęciu :-) Jadwiga 14:39, 12 gru 2005 (CET)

Serdeczne podziękowania także dla Lilly M wraz Panem Henrykiem oraz WarXa i ich rodziców za zapewnienie noclegów. I jeszcze raz wielkie dzięki dla Pawła Drozda za zorganizowanie całości. Jesteście wielcy! Milionów edycji i dużo szczęścia, kochani.

Łukasz "TOR" Garczewski,
Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska

oraz

TOR,
Wikipedysta

Spotkanie wypadło naprawdę udanie, gratulacje dla Pawła Drozda za organizację i podziękowania za nocleg. --Derbeth talk 19:00, 11 gru 2005 (CET)

Podziękowanie dla Pawła za organizację, dla wszystkich za miłe spotkanie, prywatnie dla Jadwigi i Darka za wspólną podróżw miłej atmosferze :) --slawojar 小山 19:14, 11 gru 2005 (CET)

Równie wielkie dzięki dla Pawła, szczegónie za grzańce ;) i a jakże dla wszystkich obecnych za szczególną atmosferę. Przykuta i Pleple 12:56, 12 gru 2005 (CET)