Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Germanistyka na Uniwersytecie Wrocławskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.Edycja I Edycja II

Projekt rozbudowy haseł na temat współczesnej literatury niemieckojęzycznej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego[1][2][3]. Jego pomysłodawczynią i inicjatorką jest prof. Monika Wolting (User:Monika Wolting!). Jego celem jest tworzenie haseł na temat ważnych tekstów współczesnej kultury niemieckiej oraz biogramów ich twórców, a także powiązanych artykułów na temat nagród, wydawnictw itd. Projekt powstał oddolnie, ale wsparło go materiałami Wikimedia Deutschland, a od drugiej edycji warsztatami i materiałami wspiera go Wikimedia Polska.

Pierwszą edycję (zakończoną w czerwcu 2017) trudno podsumować, bowiem nie znamy pełnej listy uczestników (część edytowała spod IP), jednak wydaje się, że była dość udana (tu podsumowanie w Centrum Programów i Wydarzeń): studenci napisali lub przetłumaczyli z niemieckiego ponad 80 haseł - są to rzetelnie uźródłowione artykuły, a ze statystyk oglądalności wynika, że bardzo potrzebne (76 tysięcy unikalnych czytelników w okresie trwania projektu to sporo jak na dość niszową tematykę).

Obecnie (30 listopada 2017) trwa druga edycja projektu. Osiemnaścioro studentów wzięło udział w nieobowiązkowym (!) sobotnim (!!) warsztacie z edytowania Wikipedii zorganizowanym 21 października przez WMPL na miejscu, kolejne osoby dołączają w miarę trwania projektu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Raińczuk, Studenci UWr współpracują z Wikipedią – Uniwersytet Wrocławski, „Przegląd Uniwersytecki”, 11 maja 2017 [dostęp 2017-05-13] (pol.).
  2. JD, Studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego poprawiają Wikipedię, „Gazeta Wyborcza”, 11 maja 2017 [dostęp 2017-05-11].
  3. MK, Studenci z Wrocławia pracują dla Wikipedii, „Gazeta Wrocławska”, 13 maja 2017 [dostęp 2017-05-13] (pol.).