Gazeta Wyborcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Wysokie Obcasy”. Zobacz też: Wysokie obcasy – film Pedro Almodóvara.
Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza Warszawa 02.jpg
Siedziba redakcji „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie
Częstotliwość dziennik
Kraj Polska
Adres ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
Wydawca Agora SA
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 8 maja 1989
Redaktor naczelny Adam Michnik
(od 8 maja 1989)
Średnia sprzedaż (styczeń 2014) 208 968[1] egz.
ISSN 0860-908X
Strona internetowa czasopisma
Tablica upamiętniająca ukazanie się pierwszego numeru „Gazety” oraz założycieli dziennika, odsłonięta w holu siedziby redakcji 9 maja 2014
Biura redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie
Redakcja „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku „Gazety”

Gazeta Wyborcza” (GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora SA. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a następnie - po zerwaniu współpracy przez związek – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.

Siedziba redakcji „Gazety Wyborczej” mieści się w siedzibie spółki Agora, wzniesionej w latach 2000–2002 według projektu zespołu architektów biura architektonicznego JEMS Architekci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Gazeta Wyborcza” powstała zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu[2][3], jako organ prasowy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 1989. Początkowo dziennik miał nosić nazwę „Gazeta Codzienna”, zaś przymiotnik „Wyborcza” miał funkcjonować tylko w czasie kampanii wyborczej[4]. Pierwszy 8-stronicowy numer ukazał się 8 maja 1989 w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy[5]. Przygotowało go 20 dziennikarzy – większość z nich było wcześniej związanych z podziemnym „Tygodnikiem Mazowsze”; redaktorem naczelnym został Adam Michnik, który przekonał do swojej kandydatury Lecha Wałęsę i został przez niego mianowany na tę funkcję[6][7]. Dziennik, występując wówczas jako pismo całego ruchu obywatelskiego, uzyskał bardzo dużą liczbę czytelników[7].

Po obradach Okrągłego Stołu w czasie kryzysu prezydenckiego 3 lipca 1989 na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł Adama Michnika zatytułowany Wasz prezydent, nasz premier. w którym autor opowiedział się za wyborem prezydenta z rekomendacji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jednoczesnym powierzeniem misji utworzenia rządu przedstawicielowi solidarnościowej opozycji[8], postulując „sojusz demokratycznej opozycji z reformatorskim skrzydłem obozu władzy”[9]. Propozycja ta jest odczytywana współcześnie jako świadectwo wyczucia dążeń obozu solidarnościowego do przejęcia większej władzy niż było to ustalone przy Okrągłym Stole[10], jednak oficjalnie spotkała się ze sprzeciwem[11]. Mimo to została faktycznie zrealizowana: o ile stanowisko prezydenta objął dotychczasowy I sekretarz KC PZPR Wojciech Jaruzelski, to opozycja dzięki głosom dawnych sojuszników partii komunistycznej utworzyła rząd z Tadeuszem Mazowieckim jako premierem[12].

Od drugiej połowy 1989 środowisko skupione w redakcji „Gazety Wyborczej” sympatyzowało z rządem Tadeusza Mazowieckiego, a jednocześnie było w konflikcie z przedstawicielami „Tygodnika Solidarność”[13]. Antagonizmy te korelowały z konfliktem politycznym zwanym wojną na górze, podczas którego Wałęsa sprzymierzył się z frakcją Komitetu Obywatelskiego reprezentowaną przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich przeciwko Mazowieckiemu[14][15]. Adam Michnik wsparł środowisko premiera, wskutek czego we wrześniu 1990 Komisja Krajowa „Solidarności” podjęła uchwałę zmierzającą do odebrania „Gazecie Wyborczej” prawa do zamieszczania przy winiecie znaczka „Solidarności”. Argumentowano to „tendencyjnością artykułów, które mają na celu zdyskredytowanie, jak i również ośmieszenie przewodniczącego kol. Lecha Wałęsę” oraz wyjaśnieniem, że „Gazeta nie jest organem informacyjnym »S«, tylko spółką prywatną”[16]. W wyniku tego dziennik utracił prawo do posługiwania się logo związku i hasłem Nie ma wolności bez Solidarności. Ponadto Wałęsa zażądał dymisji Michnika (od lipca 1990 należącego do partii Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna) z funkcji redaktora naczelnego. Michnik ustąpił ze stanowiska, lecz jego rezygnacja nie została przyjęta przez członków redakcji, w związku z czym pozostał na stanowisku[17].

Z redakcji odeszła grupa wcześniejszych opozycjonistów związanych z Lechem Wałęsą, co było wynikiem uwidocznienia się sporu w ramach redakcji z grupą środowiska postsolidarnościowego reprezentującego inne poglądy[18]. W czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi 1990 redakcja dziennika sympatyzowała z kandydującym Tadeuszem Mazowieckim i prowadziła negatywną kampanię wymierzoną w Lecha Wałęsę, czego przejawem był artykuł Adama Michnika pod tytułem Dlaczego nie oddam głosu na Lecha Wałęsę[19].

W kolejnych latach działalności publikacje dziennikarzy „Gazety Wyborczej” stanowiły przyczynek do ujawnienia wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce, w tym afer. Dziennik rozpoczął śledztwo dziennikarskie w sprawie tzw. afery żelatynowej z 1997 roku – przekrętu monopolistycznego z udziałem przedsiębiorcy Kazimierza Grabka[20]. 27 grudnia 2002 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Smoleński opublikował na łamach dziennika artykuł Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika, związany z próbą przekupstwa redaktora naczelnego gazety przez producenta filmowego Lwa Rywina. Celem działań Rywina, który przedstawiał się jako przedstawiciel „grupy trzymającej władzę”, było skłonienie Michnika do poparcia przygotowanej przez rządzący wówczas Sojusz Lewicy Demokratycznej ustawy uniemożliwiającej ekspansję koncernów medialnych na media elektroniczne[21]. Artykuł Smoleńskiego zapoczątkował aferę Rywina, owocującą powołaniem sejmowej komisji śledczej[22]. Wespół z innymi aferami korupcyjnymi nękającymi kraj afera Rywina pogrążyła rząd Leszka Millera[23][24], jednak samego Michnika – również prześwietlanego przez komisję pod względem powiązań biznesowych z Agorą – spotkała fala krytyki ze strony innych mediów[25].

Za przyczyną artykułu w dzienniku z 23 stycznia 2002 została ujawniona afera „łowców skór”, dotycząca zabijania pacjentów przez pracowników łódzkiego pogotowia ratunkowego i sprzedaży informacji o zgonach zakładom pogrzebowym. Natomiast publikacja z 5 kwietnia 2004 ujawniła nieprawidłowości związane z zatrzymaniem przez Urząd Ochrony Państwa prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego i pozbawienia go stanowiska w lutym 2002 roku, zapoczątkowując aferę Orlenu. Sejmowa komisja śledcza wykazała niejasne interesy przy zachodzącej wówczas próbie prywatyzacji Orlenu[26], a odpowiedzialny za zatrzymanie Modrzejewskiego szef UOP Zbigniew Siemiątkowski został skazany prawomocnym wyrokiem za nadużycia władzy[27]. W wyniku artykułu z 4 grudnia 2006 pod tytułem Praca za seks w Samoobronie autorstwa Marcina Kąckiego wybuchła seksafera w Samoobronie. Kącki ujawnił, że Andrzej Lepper, prezes partii Samoobrona RP, zatrudniał młode kobiety w biurach partyjnych w zamian za seks. Lepper za ten czyn zabroniony otrzymał wyrok w zawieszeniu[28].

22 maja 2015, przed drugą turą wyborów prezydenckich w Polsce 2015 roku, Gazeta Wyborcza oficjalnie poparła kandydata na prezydenta RPBronisława Komorowskiego[29][30]. Wcześniej, tuż przed I turą tych wyborów[31] dziennik przyznał prezydentowi tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"[32], jednak ceremonia wręczenia wyróżnienia została przełożona na czas powyborczy[33].

Codzienne wydania lokalne[edytuj | edytuj kod]

Redakcja w Bydgoszczy, znajdująca się w modernistycznej kamienicy Carla Meinhardta
Łódzka redakcja – siedziba przy ul. Sienkiewicza 72
Siedziba redakcji wrocławskiego wydania, Plac Solny we Wrocławiu
Siedziba redakcji poznańskiego wydania, ul. 27 Grudnia, Poznań
 • wydanie białostockie („Gazeta Wyborcza Białystok”) – Białystok
 • wydanie bielskie – („GW Bielsko-Biała”) – Bielsko-Biała
 • wydanie bydgoskie („GW Bydgoszcz”) – Bydgoszcz
 • wydanie częstochowskie („GW Częstochowa”) – Częstochowa
 • wydanie katowickie („GW Katowice”) – Katowice
 • wydanie kieleckie – („GW Kielce”) – Kielce
 • wydanie krakowskie („GW Kraków”) – Kraków
 • wydanie lubelskie („GW Lublin”) – Lublin
 • wydanie łódzkie („GW Łódź”) – Łódź
 • wydanie olsztyńskie („GW Olsztyn”) – Olsztyn
 • wydanie opolskie („GW Opole”) – Opole
 • wydanie płockie („GW Płock”) – Płock
 • wydanie poznańskie („GW Poznań”) – Poznań
 • wydanie radomskie („GW Radom”) – Radom
 • wydanie rzeszowskie („GW Rzeszów”) – Rzeszów
 • wydanie szczecińskie („GW Szczecin”) – Szczecin
 • wydanie toruńskie („GW Toruń”) – Toruń
 • wydanie trójmiejskie („GW Trójmiasto”) – Gdańsk, Gdynia, Sopot
 • wydanie warszawskie („Gazeta Stołeczna”) – Warszawa
 • wydanie wrocławskie („GW Wrocław”) – Wrocław
 • wydanie zielonogórsko-gorzowskie („GW Zielona Góra-Gorzów Wielkopolski”) – Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski

Cotygodniowe dodatki tematyczne[edytuj | edytuj kod]

 • poniedziałek: „Gazeta Praca”, „Gazeta Sport, Ludzie i Pieniądze”, „Ale Historia”
 • wtorek: „Gazeta Komunikaty”, „Palce Lizać”, „Gazeta Komputer” (tylko w wydaniu stołecznym)
 • środa: „Gazeta Dom”, „Gazeta Nieruchomości”, (w 13 wydaniach lokalnych), „Tylko zdrowie”
 • czwartek: „Duży Format” (od marca 1993, początkowo jako Magazyn)
 • piątek: „Gazeta Telewizyjna”, „Gazeta Co Jest Grane”, „Teatry” (tylko w wydaniu stołecznym), „Supermarket” (tylko w wydaniach: łódzkim i trójmiejskim), „Wieża Ciśnień” (tylko w wydaniu wrocławskim), „Komiksowo” (wydawany do 2004)
 • sobota: „Gazeta Turystyka”, „Gazeta Wysokie Obcasy” (tematyka związana z kobietami, od 3 kwietnia 1999), „Gazeta Książki” (raz w miesiącu w wydaniu stołecznym), „Zdrowie i Uroda” (raz w miesiącu)

Poza codziennymi dodatkami gazeta wydaje także serie tematyczne, wydawnictwa książkowe, płyty itp. Z gazetą związana jest Biblioteka Gazety Wyborczej.

Internet[edytuj | edytuj kod]

Od marca 1995 GW prowadzi własną witrynę informacyjną w Internecie. Na jej bazie w 2001 powstał portal Gazeta.pl. W 2006 z portalu wydzielono serwis Wyborcza.pl, który stał się oficjalną internetową witryną gazety. Od lutego 2009 redaktorem naczelnym Wyborcza.pl jest Edward Krzemień[34].

Inicjatywy[edytuj | edytuj kod]

„Gazeta Wyborcza” jest współorganizatorem inicjatyw oraz akcji społecznych, m.in.:

 • konkursu „Grasz o staż” dla studentów ostatnich lat oraz absolwentów (we współpracy z PricewaterhouseCoopers),
 • akcji „Rodzić po Ludzku” promującej podnoszenie standardów w opiece położniczej w szpitalach (we współpracy z fundacją o tej samej nazwie),
 • akcji „Szkoła z Klasą” promującej podnoszenie jakości w oświacie.
 • akcji „Polacy OdWagi!”, jest to akcja zdrowego odchudzania.
 • jako pierwsza ogólnokrajowa gazeta w Polsce w dodatku regionalnym (katowickim) wydrukowała 13.02.2009 na pierwszej stronie artykuł po śląsku („Ślabikorz dla Ślůnzokůw”)[35].

Człowiek Roku[edytuj | edytuj kod]

Od 1999 redakcja przyznaje tytuł Człowieka Roku. Laureatami byli: Václav Havel, George Soros, Siergiej Kowaliow, Joschka Fischer, Günter Verheugen, Bronisław Geremek, Javier Solana, Zbigniew Brzeziński, Józef Życiński, Andrzej Wajda, Władysław Bartoszewski i Richard von Weizsäcker. W 2009 r. laureatem został Tadeusz Mazowiecki dodatkowo wyróżniony tytułem Człowieka 20-lecia Gazety Wyborczej. Ostatnią laureatką z 2013 została Yoani Sánchez.

Polka Roku[edytuj | edytuj kod]

Polka Roku – coroczna nagroda przyznawana w plebiscycie czytelników „Wysokich Obcasów” (dodatek do „Gazety Wyborczej”). Czytelnicy głosują mejlowo lub listownie, wybierając spośród kandydatek nominowanych w kilku kategoriach. Oddanie głosu wymaga kilkuzdaniowego uzasadnienia. W roku 2008 były to następujące kategorie: polityka i społeczeństwo, media i show biznes, nauka, sztuka, sport, mistrzyni życia. Równolegle do Polki Roku wybierany jest Szkodnik Roku (w latach 2006 i 2007 – Szowinista Roku).

Plebiscyt jest kontynuacją wcześniejszych plebiscytów: „Polka idolka” (za rok 2003) i „Kobieta Roku” (za rok 2005).

Laureatki nagrody

Cegła Janoscha[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Cegła Janoscha.

Zespół redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarze

Felietoniści

Byli dziennikarze „Gazety Wyborczej”

Nakład i sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. średni nakład wynosił 500 tys. egzemplarzy, a w wydaniach świątecznych dochodził do 1 miliona[41]. Pod koniec 2008 średnia sprzedaż gazety wynosiła 388 tys. egzemplarzy, co dawało jej drugie miejsce za dziennikiem „Fakt[42]. W kwietniu 2013 średnia sprzedaż w stosunku do roku 2008 spadła o ponad 54% i wynosiła 210 164 egzemplarzy (łącznie z wydaniem elektronicznym)[43].

Średni nakład jednorazowy (niebieski), całkowite rozpowszechnianie płatne (zielony) i sprzedaż ogółem (różowy)[44][45]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje wokół „Gazety Wyborczej” obracają się wokół zerwania organu „Solidarności” z dziedzictwem związku, jak również zaangażowania politycznego jej redakcji. Adam Michnik mawiał o gazecie: „Ja jej przecież nie redaguję, ja tam jestem raczej politycznym komisarzem niż redaktorem. Redagują moi koledzy i koleżanki”[18]. Publicystyka „Gazety Wyborczej” była przedmiotem ostrych polemik z innymi pismami i ośrodkami opiniotwórczymi w kraju oraz publikacji książkowych. Krytykę środowiska GW podjęli jej byli dziennikarze, którzy odeszli z redakcji: Stanisław Remuszko[46], m.in. w książce Gazeta Wyborcza. Początki i okolice (kalejdoskop) (1999)[47], i Michał Cichy, wskazujący na postępowanie redakcji gazety[48]. Leszek Żebrowski opublikował książkę pt. Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim (1995, wydanie rozszerzone 2013), stanowiącą odpowiedź na artykuł jego zdaniem zniesławiający powstanie warszawskie, który ukazał się na łamach „Gazety Wyborczej”[49][50]. Szerszej krytyki środowiska GW dokonali pisarze w swoich publikacjach książkowych: Rafał A. Ziemkiewicz w książce Michnikowszczyzna. Zapis choroby (2006), dokonujący krytyki redaktora naczelnego A. Michnika i środowiska otaczającego go[51] i opisujący zagadnienie wykorzystywania „Gazety Wyborczej” jako „narzędzia politycznego”[52], Waldemar Łysiak w książce Rzeczpospolitą kłamców – Salon (2004)[53] oraz Artur Dmochowski w książce Kościół Wyborczej (2014)[54]. Również z powodu krytyki działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jej były prezes Bogdan Święczkowski doniósł o rzekomych przeinaczeniach do prokuratury, jednak śledztwo umorzono z powodu niskiej szkodliwości społecznej[55].

Wątpliwości budził udział w składzie redakcyjnym „Gazety Wyborczej” publicystów i dziennikarzy podejrzewanych bądź uznanych za tajnych współpracowników z czasów PRL. Podnoszona była sprawa rzekomej współpracy Andrzeja Szczypiorskiego ze Służbą Bezpieczeństwa PRL[56][57][58]. Spektakularny był przypadek Lesława Maleszki ps. Ketman, który był współpracownikiem SB, o czym wiedzieli szefowie „Gazety”[59], po czym nadal był publikującym pracownikiem redakcji[60] i według przedstawicieli dziennika miał pozostawać jej dziennikarzem do 2008[61][62].

Dziennikarze publikujący na łamach takich mediów, jak wPolityce.pl, „Nasz Dziennik” i „Gazeta Polska” zarzucali redakcji „Gazety Wyborczej” antyklerykalizm[63], a także sprzeciw wobec lustracji, dekomunizacji[64], a nawet sprzyjanie szeroko pojętym postkomunistom[65]. Ponadto ze względu na nieprecyzyjność sformułowań i danych zawartych w dzienniku był on krytykowany także przez instytucje (np. Uniwersytet Jagielloński)[66], a gazecie zarzucano m.in. niepublikowanie wyników sondaży (w 1990 ukazujących gorszy wynik T. Mazowieckiego wobec L. Wałęsy)[19]) i przekręcanie wyników sondaży[67]. Po 2010 media popierające Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku krytykowały wymierzone w ten zespół publikacje ze strony redakcji na temat katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku[68][69][70][71]. Ze względu na zarzuty wobec stowarzyszenia Wiara Lecha dotyczące jego czynów przestępczych[72][73] kibice Lecha Poznań wszczęli bojkot przeciwko Agorze SA[74][75][76], ostatecznie jednak stowarzyszenie podjęło decyzję o samolikwidacji na dzień 31 grudnia 2013[77].

Ciepło o „Gazecie Wyborczej” z okazji jej jubileuszu 20-lecia w 2009 roku wypowiedział się natomiast Jerzy Baczyński[78].

W 2012 Instytut Monitorowania Mediów umiejscowił „Gazetę Wyborczą” na pierwszym miejscu na liście najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce[79]. We wrześniu 2013 roku „Gazeta Wyborcza” była według tego instytutu drugim najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce – po „Rzeczpospolitej[80].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Fakt” liderem sprzedaży kioskowej. „Super Express” ucieka „Gazecie Wyborczej” (pol.). wirtualnemedia.pl, 7 marca 2014. [dostęp 2014-03-11].
 2. Ustalenia Okrągłego Stołu: „Gazeta Wyborcza” (pol.). wp.pl, 2004-02-06. [dostęp 2013-06-10].
 3. Aleksandra Hausner: Obrady Okrągłego Stołu (pol.). wp.pl, 2094-04-23. [dostęp 2013-06-10].
 4. Newsweek: Okrągły Stół, czyli gra o Polskę.
 5. Dudek 2013 ↓, s. 36.
 6. Anna Machcewicz. Historia sentymentalna. „Gazeta Wyborcza” w latach 1989-1990. „Więź”, s. 136, 1995. 
 7. 7,0 7,1 Dudek 2013 ↓, s. 37.
 8. Karpiński 2001 ↓, s. 63.
 9. Dudek 2013 ↓, s. 51.
 10. Małgorzata Raczkiewicz. Wpływ wyborów z 4 czerwca 1989 roku na polski system polityczny. „Studia Wyborcze”. 12, s. 79–99, 2011. 
 11. Dudek 2013 ↓, s. 53.
 12. Peggy Simpson. The troubled reign of Lech Walesa in Poland. „Presidential Studies Quarterly”. 2 (26), s. 317, wiosna 1996. 
 13. Dudek 2013 ↓, s. 106.
 14. David Ost. The Invisibility and Centrality of Class After Communism. „International Journal of Politics, Culture, and Society”. 4 (22), s. 497–515, grudzień 2009. 
 15. Antony Polonsky. The Conquest of History? Toward a Usable Past in Poland: Lecture 1: An Assessment of the History of Poland since 1939. „Harvard Ukrainian Studies”. 27 (1–4), s. 217–250, 2005. 
 16. Wałęsa odbiera nam znaczek (pol.). wyborcza.pl, 2009-05-07. [dostęp 2013-06-10].
 17. Dudek 2013 ↓, s. 115.
 18. 18,0 18,1 Z piaskownicy na giełdę. Kulisy powstania potęgi „Gazety Wyborczej” (pol.). rebelya.pl, 2012-03-23. [dostęp 2013-06-10].
 19. 19,0 19,1 Dudek 2013 ↓, s. 125.
 20. Tomasz Gruszecki: Kwaśny smak żelatyny. W: Rzeczpospolita [on-line]. 1998-03-07. [dostęp 2013-11-03].
 21. Krzysztof Jasiewicz, Agnieszka Jasiewicz–Betkiewicz. Poland. „European Journal of Political Research”. 7–8 (42), s. 1052–1057, grudzień 2003. DOI: 10.1111/j.0304-4130.2003.00134.x. 
 22. Dudek 2013 ↓, s. 487-494.
 23. Krzysztof Jasiewicz, Agnieszka Jasiewicz-Betkiewicz. Poland. „European Journal of Political Research”. 7–8 (43), s. 1106–1115, grudzień 2004. DOI: 10.1111/j.1475-6765.2004.00207.x. 
 24. Krzysztof Jasiewicz, Agnieszka Jasiewicz-Betkiewicz. Poland. „European Journal of Political Research”. 7–8 (44), s. 1147–1157, grudzień 2005. DOI: 10.1111/j.1475-6765.2005.00279.x. 
 25. Tomasz Zarycki. The power of the intelligentsia: The Rywin Affair and the challenge of applying the concept of cultural capital to analyze Poland's elites. „Theory and Society”. 6 (38). s. 613–648. DOI: 10.1007/s11186-009-9092-6 (ang.). 
 26. Marcin Pietraszewski. Do sądu za Orlen. „Gazeta Wyborcza”, 2010-02-19. 
 27. Dominika Wielowieyska. Dlaczego Miller i Kwaśniewski powinni podziękować Siemiątkowskiemu. „Gazeta Wyborcza”, 2013-04-26. 
 28. Jarosław Adamowski. Obituary: Andrzej Lepper: Former Polish deputy premier tainted by sleaze and graft claims. „The Guardian”, s. 38, 2011-08-26. 
 29. Jarosław Kurski: Wybory prezydenckie 2015. "Gazeta Wyborcza": Nasz prezydent, wasz prezes. 2015-05-22. [dostęp 2015-05-22].
 30. wpolityce.pl: Panika sięgnęła zenitu! Gazeta Michnika oficjalnie poparła Bronisława Komorowskiego. "Nasz prezydent, wasz prezes" (pol.). [dostęp 2015-05-22].
 31. Kamil Sikora: Bronisław Komorowski zostanie Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej". Na 9 dni przed drugą turą wyborów. 2015-04-28. [dostęp 2015-05-22].
 32. Komorowski mówi, jak zostać człowiekiem roku "Gazety Wyborczej". Onet.pl, 2015-05-13. [dostęp 2015-05-22].
 33. Waldemar Kowalski: Prezydent Komorowski odbierze tytuł Człowieka Roku dopiero po II turze. "Gazeta Wyborcza" musiała zmienić plany. 2015-05-11. [dostęp 2015-05-22].
 34. Edward Krzemień redaktorem naczelnym Wyborcza.pl.
 35. Pierwsza strona dodatku katowickiego z 13 lutego 2009, bi.gazeta.pl, [dostęp 11 czerwca 2009].
 36. Pełne wyniki plebiscytu. Gazeta Wyborcza, 3 stycznia 2004. [dostęp 08.03.2009].
 37. Dariusz Zaborek: Ewa Błaszczyk – Polka Roku 2006. Gazeta Wyborcza, 19 marca 2007. [dostęp 08.03.2009].
 38. Polka 2007. Gazeta Wyborcza, 7 stycznia 2008. [dostęp 08.03.2009].
 39. Polka 2008. Gazeta Wyborcza, 3 marca 2009. [dostęp 08.03.2009].
 40. Polka 2009. Gazeta Wyborcza, 6 marca 2010. [dostęp 07.03.2010].
 41. Kultura, nauka, media. Rynek prasowy w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 42. Dane ogólnodostępne Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Teleskop Online, grudzień 2008.
 43. Dane za kwiecień 2013 ze strony Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. kwiecień 2013.
 44. Wirtualnemedia.pl: „Gazeta Wyborcza” notuje najniższą sprzedaż w historii (dane za 18 lat), 2012-05-07.
 45. Wirtualnemedia.pl: Najmniejsza w historii sprzedaż „Gazety Wyborczej”, 2012-04-06.
 46. W jaki sposób gazeta opozycyjna stała się „Wyborczą” (pol.). nczas.com, 2009-02-26. [dostęp 2013-06-10].
 47. Gazeta Wyborcza. Początki i okolice, Oficyna Wydawnicza „Volumen”, 2003 ISBN 83-7233-091-3.
 48. Wojna pokoleń przy użyciu „cyngli” (pol.). dziennik.pl, 2009-02-20. [dostęp 2013-06-10].
 49. Zapowiedź wydawnictwa Capital - "Paszkwil Wyborczej Leszek Żebrowski (pol.). ksiazka.net.pl, 2013-07-22. [dostęp 2013-11-12].
 50. "Paszkwil Wyborczej" - nowe wydanie książki Leszka Żebrowskiego. "Teksty Michnika i Cichego możemy uznać za początek zmasowanej kampanii antypolskiej" (pol.). wpolityce.pl, 2013-08-05. [dostęp 2013-11-12].
 51. Michnikowszczyzna. Zapis choroby (pol.). onet.pl. [dostęp 2013-06-10].
 52. Rafał Ziemkiewicz, „Michnikowszczyzna. Zapis Choroby”, rozdział „Ludzie honoru”.
 53. Wilczy salon. Marcin Łuczyński: Waldemar Łysiak Rzeczpospolita kłamców (pol.). esensja.pl. [dostęp 2013-06-10].
 54. Kościół Wyborczej (pol.). slowaimysli.pl. [dostęp 2013-06-10].
 55. "Gazeta Wyborcza" ujawniła tajne informacje ABW. Śledztwo umorzono. W: Wprost [on-line]. 2012-03-22. [dostęp 2013-11-15].
 56. Czy w Gazecie Wyborczej są tajni współpracownicy? (pol.). wirtualnapolonia.com, 2010-10-28. [dostęp 2013-06-10].
 57. Waldemar Łysiak, Gazeta Polska” nr 7, 14 lutego 2007.
 58. Krzysztof Tarka: Tajemnica Szczypiorskiego. „Newsweek Polska” nr 19/06. [dostęp 10 czerwca 2013].
 59. Maleszka, TW „Ketman”, odchodzi z „Wyborczej”! (pol.). pardon.pl, 2008-06-20. [dostęp 2013-06-10].
 60. Maleszka pisał pod pseudonimem w „Gazecie Wyborczej” (pol.). rp.pl, 2008-06-29. [dostęp 2013-06-10].
 61. Redaktorzy naczelni „Gazety Wyborczej”: Maleszka już nie pracuje w „Wyborczej”. gazeta.pl, 2008-06-20. [dostęp 10 czerwca 2013].
 62. Agent SB odszedł z „Wyborczej” przez film? (pol.). interia.pl, 2008-06-23. [dostęp 2013-06-10].
 63. Abp Michalik o „Gazecie Wyborczej”: Od dawna widzimy, że jest to gazeta antyklerykalna. „Media muszą mieć sumienie” (pol.). wpolityce.pl, 2012-04-25. [dostęp 2013-06-10].
 64. Piotr Bączek: Medialny układ Okrągłego Stołuv. 2012-07-07. [dostęp 2013-11-15].
 65. Dorota Kania, Jerzy Targalski. Michnik, terroryści i Moskwa. „Gazeta Polska”. 46, 2013. 
 66. List otwarty do Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej w Krakowie (pol.). uj.edu.pl, 2010-10-15. [dostęp 2013-06-10].
 67. Manipulacja „Gazety Wyborczej” w wynikach sondażu? (pol.). wiadomosci24.pl, 2006-06-29. [dostęp 2013-06-10].
 68. Macierewicz: artykuł „Gazety Wyborczej” to manipulacja (pol.). wprost.pl, 2012-11-16. [dostęp 2013-06-10].
 69. Makabryczne kłamstwo „Wyborczej” (pol.). wpolityce.pl, 2012-11-27. [dostęp 2013-06-10].
 70. „To kłamstwo Gazety Wyborczej”. Macierewicz pozywa Michnika (pol.). polskieradio.pl, 2013-04-08. [dostęp 2013-06-10].
 71. Manipulacja tygodnia – stenogramy z 10 kwietnia według „Gazety Wyborczej” (pol.). solidarni2010.pl, 2011-01-21. [dostęp 2013-06-10].
 72. Piotr Żytnicki: Jak Wiara Lecha zmalowała "litewskiego chama". W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2013-09-11. [dostęp 2013-11-15].
 73. Piotr Żytnicki: Tak Wiara Lecha terroryzuje w niższej lidze. W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2012-11-23. [dostęp 2013-11-15].
 74. Bojkot i zerwana współpraca z Wyborczą! (pol.). lech24.com, 2010-03-30. [dostęp 2013-06-10].
 75. Kibice Lecha bojkotują Gazetę Wyborczą (pol.). sportowefakty.pl, 2010-03-31. [dostęp 2013-06-10].
 76. Kibice piłkarscy wciąż bojkotują Agorę (pol.). wirtualnemedia.pl, 2010-05-11. [dostęp 2013-06-10].
 77. Stowarzyszenie kibiców Wiara Lecha kończy działalność!. Sport.pl, 2013-08-26. [dostęp 2013-11-15].
 78. Jerzy Baczyński: Gazeta zwana wyborczą. W: Polityka [on-line]. polityka.pl, 2009-05-11. [dostęp 2013-11-15].
 79. Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2012 roku. Instytut Monitorowania Mediów, luty 2013. [dostęp 2013-11-15].
 80. Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórcza, w mediach najczęściej o polityce. Instytut Monitorowania Mediów, 2013-10-25. [dostęp 2013-11-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]