Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla nauczycieli i wykładowców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PSiADla nauczycieliUczeń/studentSzablon wykładuGrupa wsparciaSpis projektów


Czy Wikipedia jest odpowiednia do twoich zajęć?[edytuj | edytuj kod]

Oczywiście powinieneś rozważyć, czy Wikipedia jest odpowiednia do twoich zajęć. Wprowadzisz do projektu wielu nowych, początkujących i niedoświadczonych użytkowników. Zachęcamy, aby przynajmniej na początku nadzorować działania uczniów/studentów, a później, o ile okaże się to potrzebne, koordynować je. Najlepiej wyznaczaj im jasne i konkretne zadania, które będą mogli wykonywać samodzielnie lub w grupach.

Prawo autorskie i zasady Creative Commons[edytuj | edytuj kod]

W Wikipedii wymaga się, aby autorzy artykułów (w tym twoi uczniowie i studenci) wyrażali zgodę na swobodne udostępnianie swoich prac na zasadach licencji Creative Commons, uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Powinieneś rozważyć, czy jest to odpowiednie i czy egzekwowanie tego jest właściwe. Alternatywą dla studentów mogłoby być napisanie pracy w stylu hasła Wikipedii, w celu uzyskania oceny, bez faktycznego umieszczania go w niej. Prace przygotowane przez twoich uczniów/studentów mogą zostać przez innych Wikipedystów uzupełnione, przeredagowane lub całkiem przepisane.

Kolejne kroki[edytuj | edytuj kod]

Zapoznaj się z Wikipedią[edytuj | edytuj kod]

Poświęć trochę czasu na zaznajomienie się z Wikipedią. Na początku przede wszystkim zobacz Zasady na jakich opiera się działanie w tym projekcie:, zapoznaj się także z FAQ (najczęściej zadawane pytania) - twoi studenci/uczniowie mogą mieć także tego typu pytania.

Przeczytaj jakie treści i hasła nie nadają się do tej encyklopedii, a jeśli się pojawią, są usuwane:

Załóż stronę projektu[edytuj | edytuj kod]

Zanim rozpoczną się twoje zajęcia, załóż stronę projektu:


Odpowiednio zmodyfikuj szablon strony, jaki się pojawi w polu edycji, w zależności od rodzaju projektu, jaki prowadzisz. Powiadom innych przez dodanie linku do strony projektu w sekcji "Planowane projekty" w spisie projektów szkolnych i akademickich oraz np. na Tablicy ogłoszeń - Wikipedyści będą służyć pomocą tobie i twoim uczniom/studentom.

Uzyskaj wsparcie[edytuj | edytuj kod]

Możesz poprosić o opiekę nad twoimi uczniami/studentami jednego lub kilku administratorów lub innych doświadczonych użytkowników. Do Twojej dyspozycji są w szczególności członkowie Grupy Wsparcia Wikiprojektów Szkolnych i Akademickich.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia we wprowadzeniu twoich uczniów/studentów w reguły pracy na Wikipedii, możesz zgłosić na stronie Wikipedia:Akademia zapotrzebowanie na przeprowadzenie warsztatów. Wikipedyści, którzy będą mogli poprowadzić takie warsztaty, odpowiedzą na to zgłoszenie.