Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Szablon wykładu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PSiADla nauczycieliUczeń/studentSzablon wykładuGrupa wsparciaSpis projektów


Jest to szablon projektu do wykorzystania na dowolnych zajęciach, w ramach których uczniowie/studenci mają wykonać jakieś zadania w Wikipedii. Podzielony jest na kilka sekcji.

 • Pierwsza: „opis projektu' przeznaczona jest dla każdego prowadzącego zajęcia i służy do przygotowania opisu projektu realizowanego w Wikipedii.
 • Druga: „wprowadzenie dla uczniów i studentów” pokrótce wprowadza w zagadnienia Wikipedii.
 • Trzecia: „uczestnicy” – to miejsce, w którym zgłaszać będą uczestnictwo w projekcie Twoi studenci/uczniowie.
 • Czwarta: „wstępne ćwiczenia” ma zawierać zestaw ćwiczeń, teraz są tam wpisane przez nas przykłady, które jako prowadzący możesz wykorzystać.
 • Piąta: „zadania do realizacji” przeznaczona jest na instrukcje specyficzne dla danego projektu lub rodzaju zadania.
 • Ostatnia część: wykonane zadania to miejsce, gdzie uczniowie/studenci będą zamieszczać informacje o wykonanych przez siebie zadaniach.

Jeżeli projekt będzie wymagać większej ilości miejsca na zgłaszanie zrealizowanych zadań, możesz dla wykonanych zadań utworzyć podstronę Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/nazwa projektu/wykonane zadania.

Wszystkie fragmenty tekstu zawarte w <> są przykładowe i po skopiowaniu tego szablonu powinny być zastąpione przez wpisy odpowiednie dla twojego projektu. Również pozostałe treści w tym szablonie możesz dostosować, gdyż jest on tylko sugestią, od której można wyjść opracowując swój wykład.

Skopiuj zawartość tego szablonu do strony twojego projektu lub prowadzonego kursu i tam ją swobodnie modyfikuj. Stronę projektu możesz założyć na podstronie swojego użytkownika: Wikipedysta:Twoja nazwa użytkownika/nazwa twojego projektu lub utworzyć ją wpisując nazwę projektu poniżej:


Opis projektu[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie dla uczniów i studentów znajduje się w następnej sekcji

Na zajęciach z <nazwa dziedziny i zajęć, np. socjologii> prowadzonych na <nazwa szkoły, uczelni, np. Uniwersytecie Wrocławskim> uczniowie/studenci zostaną poproszeni o <zrobienie czegoś, np. napisanie szeregu haseł encyklopedycznych w Wikipedii>.

W projekcie weźmie udział około <ilu uczniów/studentów? ile grup? np. 20 grup po 5 uczniów/studentów w każdej>. Każdy uczeń/student będzie miał osobne konto na Wikipedii, a każda z grup będzie <robić coś specyficznego, np. będzie miała przypisany zalążek lub propozycję tematu, np. zalążek z socjologii i będzie miała za zadanie rozwinąć go do postaci możliwie najbliższej artykułowi na medal>.

Opiekunowie

Ja, <np. Wikipedysta:Nova> zajmę się wprowadzeniem uczniów/studentów w wiki i zapewnieniem, aby ich praca spełniała wytyczne obowiązujące na Wikipedii.

Data rozpoczęcia

Projekt <rozpocznie się, rozpoczął się itp. np. we wrześniu 2007>.

Status

<status projektu, np. w przygotowaniu>

Wprowadzenie dla uczniów i studentów[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia, wolna encyklopedia, jest encyklopedią internetową, która może być edytowana przez każdego. Posiada tysiące redaktorów (Wikipedystów), wielu z nich, tak jak wy, jest uczniami/studentami, a prawie wszyscy to ochotnicy, dla których edytowanie tego serwisu jest przyjemnym (chociaż odpowiedzialnym) zajęciem, czy nawet hobby. Dlatego, mam nadzieję, że spodobają się wam te zajęcia i praca nad hasłami. W końcu niewiele jest takich zajęć, na których trzeba robić coś, co dla tysięcy osób jest „świetną zabawą” :)

Pomoc:Wstęp jest dobrym miejscem, od którego można startować w Wikipedii. Proszę zapoznaj się ze stroną: Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla uczniów i studentów i jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zobacz na stronę Pomoc:Spis treści. Jeżeli tam nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wikipedystów wybierając odpowiednią podstronę tutaj Pomoc:Pytania nowicjuszy <lub po prostu skontaktuj się ze mną.>

Przed zrobieniem jakichkolwiek edycji, zaleca się utworzenie nowego konta (Pomoc:Logowanie). Z pewnością będziesz potrzebował własnego konta użytkownika zanim zaczniesz pracę nad którymkolwiek z ćwiczeń prezentowanych w poniższej sekcji (w przeciwnym razie nie będziemy w stanie śledzić prac oraz potwierdzić ukończenia przez Ciebie ćwiczenia). Po tym jak utworzysz konto, proszę, zapoznaj się z tematyką ćwiczeń i dodaj kolejny wiersz w tabeli uczestników na dole, używając prostego szablonu prezentowanego w kodzie (widoczny po naciśnięciu „edytuj” w sekcji Uczestnicy.

Pamiętaj, że Wikipedia nie jest projektem ograniczonym tylko do <nazwa twojej uczelni np. Uniwersytetu Jagiellońskiego>. Jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować odpowiednie standardy. Zapoznaj się z Wikietykietą. Nasz <nazwa kursu np. projekt z socjologii> jest pierwszym, który używa Wikipedii na taką skalę, więc pomyśl jakie chcesz zostawić po sobie i naszej uczelni wrażenie.

Musisz spodziewać się, że twój prowadzący, inni studenci, twoi koledzy, czy nawet (albo w szczególności) inni Wikipedyści (nie związani z naszym kursem) będą się z tobą kontaktować poprzez Twoją stronę dyskusji. Gdy pracujesz nad jednym z poniższych zadań, powinieneś się logować i sprawdzać wiadomości, podobnie jak sprawdzasz swoją pocztę. Za każdym razem, gdy dostaniesz nową wiadomość i będziesz zalogowany w Wikipedii, pojawi się informacja na pomarańczowym tle „Masz nową wiadomość” na każdej stronie Wikipedii, którą przeglądasz. By pasek z informacją zniknął musisz w niego kliknąć i przeczytać pozostawioną Ci wiadomość. Zwyczajowo zostawiamy nowe wiadomości na stronach dyskusji Twoich rozmówców (na dole). Gdy chcesz komuś zostawić wiadomość upewnij się, że edytujesz jego stronę dyskusji, a nie stronę użytkownika. Pamiętaj o podpisie (cztery tyldy ~~~~).

Kilka innych przydatnych rad: za każdym razem, gdy chcesz edytować i zapisać stronę wypełnij opis zmian i zobacz podgląd wprowadzonych przez siebie zmian, by upewnić się, że strona wygląda tak jak chcesz. Dopiero wtedy klikaj przycisk „Zapisz”. Historię strony możesz znaleźć w zakładce historia i autorzy, możesz także używać narzędzia do obserwowania wybranych przez siebie stron.

Wszystkie pytania kieruj na <np. tę stronę>. Zanim zadasz jednak pytania dotyczące edytowania, sprawdź czy odpowiedzi na nie nie ma tutaj.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Prawdziwe imię Strona dyskusji Edycje Licznik Brudnopis
? ? dyskusja edycje licznik brudnopis

Wstępne ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Po zapoznaniu się z tym, jak działa Wikipedia (pamiętaj, że w menu bocznym zawsze możesz skorzystać z FAQ i stron pomocy) nadszedł czas na wykonanie kilku ćwiczeń. Co ważne, te ćwiczenia nie tylko pozwolą Ci nabrać doświadczenia w edytowaniu stron wiki, ale pozwoli Ci to też lepiej zaliczyć zadanie. Po wykonaniu ćwiczeń zostaw informację w sekcji Wykonane zadania na dole tej strony.

Ważna informacja: pamiętaj, aby przed dokonaniem edycji, zalogować się. Jeżeli nie zalogujesz się, nie będziemy mieli możliwości zweryfikować Twoich edycji, przez co nie będziemy mogli też ocenić Twojej pracy. Tego typu praca nie będzie mogla być zaliczana.

Każdy student/uczeń powinien powiadomić swojego prowadzącego/nauczyciela o tym, pod jakim nickiem edytuje i wpisanie go w powyższej tabelce.

<poniższe ćwiczenia są zalecane – możesz wybrać odpowiednie dla ćwiczeń, jakie chcesz prowadzić>

Ćwiczenie 1

Na początku spróbuj poszerzyć lub poprawić jeden z istniejących już artykułów. Wikipedia opisuje zagadnienia z każdej dziedziny wiedzy w szerokim rozumieniu, tak więc na pewno znajdziesz coś, co jest związane z twoim hobby, ale staraj się poszerzać te artykuły, które związane są <np. z geografią>. Następujące strony mogą być dla Ciebie przydatne w tym ćwiczeniu:

Oczywiście, jeśli chcesz wykonać więcej, niż zaleca to ćwiczenie, nie musisz nikogo pytać o zdanie. Jeżeli artykuły zostaną przez Ciebie znacząco rozbudowane, zaznacz to w sekcji „wykonane zadania”. Znacząca rozbudowa oznacza sytuację, gdy hasło nie jest już tylko zalążkiem. Wejdź na stronie hasła w zakładkę 'historia i autorzy' i zobacz, czy hasło ma więcej niż 5 000 bajtów. Jeżeli poszerzyłeś artykuł nieznacznie, także przedstaw linki do haseł przez ciebie edytowanych.

Ćwiczenie 2

Jeśli zapoznałeś się już poszerzaniem artykułów, możesz spróbować utworzyć jeszcze nie istniejące hasła. Skorzystaj z propozycji zawartych na stronach:

Zanim zaczniesz tworzyć nowe artykuły, zajrzyj jeszcze na strony Pomoc:Tworzenie nowych haseł i Wikipedia:Zalecenia edycyjne

Tworząc nowe artykuły weź pod uwagę następujące kryteria:

 1. W nowo tworzonym haśle należy dodać kategorię. Zobacz jak to zrobić na stronie Pomoc:Kategorie
 2. Tworzony artykuł powinien być oparty na źródłach. Zobacz Wikipedia:Podawanie źródeł informacji oraz Wikipedia:Bibliografia
 3. Jeżeli tworzony przez ciebie artykuł osiągnie znaczne rozmiary, sformatuj go tak, aby był odpowiednio podzielony na sekcje. zobacz Pomoc:Dzielenie artykułów na sekcje. Zobacz też stronę na temat stylu pisania haseł Pomoc:Styl – poradnik dla autorów
 4. Do nowego hasła powinien być też link w innych artykułach.

Jeżeli utworzone artykuły zostały wykonane zgodnie z powyższymi wytycznymi, wpisz informacje o tym w sekcji Wykonane zadania. Zaznacz które artykuły były rozbudowane na tyle, że nie są zalążkami. Możesz wpisać po zerknięciu na zakładkę 'historia i autorzy' jak wielki jest artykuł w bajtach, co oznacza mniej więcej ilość znaków na stronie. Zazwyczaj artykuł, który ma ponad 5000 bajtów zalążkiem już nie jest.

Ćwiczenie dodatkowe

Jeżeli chcesz podnieść swoje umiejętności edytowania stron wiki, możesz bardziej włączyć się w działania podejmowane przez społeczność Wikipedii. Korzystaj swobodnie z następujących stron:

Ćwiczenie 3

W tym ćwiczeniu będziemy koncentrować się na kwestii związanej z dodawaniem bibliografii do haseł. Aby wiedza w Wikipedii była weryfikowalna, potrzeba jest uzupełniać źródła w wielu istniejących już artykułach. Możesz samodzielnie poszukać haseł, które nie mają podanych źródeł informacji i uzupełnić je, jak również znaleźć listę takich haseł w kategorii Strony do weryfikacji. Jeżeli znajdziesz tego typu artykuły, dodaj w nich Przypisy przy każdej istotnej informacji w tekście. Staraj się korzystać głównie z pozycji naukowych, w uzasadnionych przypadkach mogą być to także nie naukowe czasopisma czy strony internetowe)

Przykłady dobrze uźródłowionych haseł znajdziesz na stronie Wikipedia:Artykuły na Medal

Zadania do realizacji[edytuj | edytuj kod]

Lista zadań do wykonania będzie dostępna poniżej <np. zalążków do rozbudowy, haseł do utworzenia czy przetłumaczenia z innych Wikipedii>. Po wykonaniu zadań wykreśl je (wykreślamy używając znacznika <del> w taki sposób <del>przykładowy tekst</del>, co daje w rezultacie przykładowy tekst) Dzięki temu inni uczniowie/studenci będą wiedzieć, że dany artykuł został już <np. rozbudowany, poprawiony> i będą mogli zająć się inną częścią zadania. Jeżeli będziesz chciał <np. rozbudować inny artykuł, napisać nowy artykuł> związany z tematyką zadania, wpierw skonsultuj to z osobą prowadzącą ćwiczenia.

Tworząc i rozbudowując artykuły, jeśli ich jakość będzie duża, liczyć będzie się to zarówno do oceny, jak również możesz zgłosić je na stronach Wikipedia:PDA (przyznawanie statusu dobrego artykułu) czy WP:PdAnM (przyznawanie statusu hasła medalowego), gdzie społeczność ocenia, czy artykuły można uznać za dobre lub medalowe (zapoznaj się wpierw z kryteriami, jakie powinny spełniać artykuły by mieć przyznany status hasła „dobrego” lub „medalowego”). Zwróć tez prosze uwagę na to, że osoby zgłaszające hasła do wyróznienia same nie biorą udziału w głosowaniu, aczkolwiek mogą brać udział w dyskusji.

Ważna informacja: Proszę, tworząc i rozbudowując hasła nie plagiatuj, ponieważ tego typu treści będą niezwłocznie usuwane, a konsekwencją będzie wykluczenie cię z projektu.
 • <tutaj możesz wpisać listę zadań do wykonania, np. hasła do napisania – wstaw linki do haseł, jakie mają zostać utworzone>

Po wykonaniu zadania wstaw informację o tym w sekcji Wykonane zadania

Wykonane zadania[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wykonałeś zadanie lub wstępne ćwiczenia, wstaw informację o tym poniżej w następujący sposób:

[[hasło]] – jakie zmiany zostały w nim dokonane ~~~~