Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Adam Czerniaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Adam Czerniaków[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Biogram polsko-żydowskiego edukatora i działacza społecznego, któremu niestety dane było przejść do historii przede wszystkim z racji pełnienia funkcji przewodniczącego warszawskiego Judenratu. Szczegółowo opisano nie tylko jego życiorys, lecz także jego światopogląd, oceny współczesnych i historyków, historię jego słynnego dziennika, odniesienia w kulturze. Podstawowym źródłem była jego jedyna jak dotąd biografia (autorstwa M. Urynowicza), niemniej starałem się wykorzystać także jak najwięcej innych źródeł. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:47, 12 gru 2023 (CET)
Uwagi merytoryczne

Artykuł genialny. Dwie drobne uwagi:

  1. W miejscu gdzie jest mowa, że starał się o włączenie części Ogrodu Krasińskich do getta, warto wspomnieć, że było to jedyne naturalne zielone zaplecze gęsto zaludnionej dzielnicy muranowsko-nalewkowskiej przed 1940. Pisała o tym dr J. Majewska w artykule "Zielone wysepki pośrodku piekła. O zieleni w getcie warszawskim". Ponieważ obszar ten znalazł się poza gettem, w dzielnicy nie było żadnych terenów zielonych (poza nielicznymi zielonymi podwórzami). LadyDaggy (dyskusja) 21:34, 12 gru 2023 (CET)
    Załatwione Dodałem w tekście kilka słów wyjaśnienia.Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:11, 13 gru 2023 (CET)
  2. M. Urynowicz popełnił także artykuł "Genealogia Adama Czerniakowa - prezesa warszawskiego Judenratu". Może znalazłyby się tam dodatkowe informacje o rodzinie, jak choćby daty życia rodziców. LadyDaggy (dyskusja) 21:34, 12 gru 2023 (CET)
    Akurat te informacje można uzupełnić również na podstawie biografii Czerniakowa (tak też zrobiłem). Mogę oczywiście pro forma zajrzeć do tego artykułu, ale pewnie nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.Dreamcatcher25 (dyskusja) 20:39, 13 gru 2023 (CET)
    @LadyDaggy Udało mi się w końcu zajrzeć do tego artykułu ale nie było tam nic ważnego z punktu widzenia tego biogramu, czego Urynowicz nie napisałby także w swojej biografii Czerniakowa.Dreamcatcher25 (dyskusja) 15:29, 5 sty 2024 (CET)
  3. Artykuł jak zawsze świetny, może kilka drobnych uwag. (...) uchwalenie ustawy przemysłowej w kształcie niekorzystnym dla rzemieślników − prawdopodobnie chodzi o ten akt prawny, a więc czasownik „uchwalenie“ nie do końca precyzyjny (może warto też dodać w przypisie/uwadze przypis do Dz.U., skoro w artykule ta sprawa pojawia się dwa razy). 24 września wziął udział w gaszeniu niemieckich bomb zapalających, które spadły na jego kamienicę − gasił bomby, czy pożar kamienicy, które wywołały bomby zapalające? (...) W międzyczasie pojawił się Czerniaków, który przybył do gminy, by zająć się organizacją pogrzebu Samuela Dicksteina. Na wieść o wydarzeniach udał się do budynku, by porozmawiać z Niemcami − troszkę niezręczne, przybycie do gminy oznacza chyba już oznacza wejście do budynku? (...) zdołał przeforsować zwolnienie najuboższych z opłat za karty chlebowe − kartki na chleb? Ze względu na wszechobecną korupcję dochodziło przy tym do szeregu nadużyć, a do obozów trafiali przede wszystkim najubożsi Żydzi − wyłącznie do obozów, czy chodziło także o Żydów trafiających na tzw. placówki. (...) by zdać sprawozdanie szefom „referatu żydowskiego” − dwukrotne użycie, wydaje mi się, że warto podać oficjalną niemiecką nomenklaturę, a nie w cudzymsłowie (jeżeli da się potwierdzić oznaczenie dla lokalnych struktur w Warszawie). Boston9 (dyskusja) 09:31, 5 sty 2024 (CET)
    @Boston9 Tradycyjnie dziękuję za wnikliwe sprawdzenie. Odnosząc się do uwag po kolei: Ad. 1: Zgodnie z sugestią dodałem przypis do Dz.U. oraz zmieniłem na „uchwalenie” na „przyjęcie”; Ad. 2: Źródła piszą jednoznacznie o „bombach” ale jest to zrozumiałe. W tamtym okresie bomby zapalające były niewielkimi ładunkami. Często bywało, że gdy spadły na dachy lub ulice, cywilna OPL gasiła je piaskiem lub wodą, zanim zdążyły wywołać groźniejszy pożar. Tak bywało nie tylko w Warszawie. Ad. 3: Opisałem nieco bardziej szczegółowo te wydarzenia, by nie było wątpliwości. Ad. 4: Określenia „Karty Chlebowe” używa Czerniaków w dzienniku, a za nim Urynowicz oraz Engelking z Leociakiem w swej monografii. Wolałbym więc zostawić. Ad. 5: Chodzi bez wątpienia o obozy pracy pod lub poza Warszawą, np. w Kampinosie lub w Bełżcu, funkcjonujące w latach 1940–1941. Ad. 6. Zmieniłem „referat żydowski” na podreferat IV B 4.Dreamcatcher25 (dyskusja) 15:29, 5 sty 2024 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. "Diplomirte-Ingenieure" - coś mocno nie tak z tym tytułem, nawet jeśli przytoczone źródło potwierdza przyklepniętą w tej formie herezję. Zdroworozsądkowo zakładam że powinno być "Diplomierter Ingenieur". --Alan ffm (dyskusja) 09:54, 27 gru 2023 (CET)
    Źródło podaje: "Można tam było zdobyć co najmniej dwa rodzaje tytułu inżyniera: dyplomowego (Diplom-Ingenieure), który przyznawały wyższe wszechnice techniczne (Hochschulen), i dyplomowanego (Diplomirte-Ingenieure), w miejskich lub prywatnych politechnikach. Autor powołuje się w tym miejscu w przypisie na publikację S. Kossuth: Zawody techniczne. Odbitka z Przeglądu Technicznego, Warszawa 1912. Ewentualnie by uniknąć kontrowersji mogę wykasować niemiecką wersję tytułu i zostawić tylko polską.Dreamcatcher25 (dyskusja) 19:22, 27 gru 2023 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Hermod (dyskusja) 23:17, 12 gru 2023 (CET)
  2. LadyDaggy (dyskusja) 13:35, 15 gru 2023 (CET)
  3. Cyku_new (dyskusja) 21:49, 26 gru 2023 (CET) Kawał porządnego artykułu
  4. Boston9 (dyskusja) 09:31, 5 sty 2024 (CET) jestem pod wrażeniem! Boston9 (dyskusja) 09:31, 5 sty 2024 (CET)