Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Birger Ruud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Birger Ruud[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Artykuł o jednym z największych skoczków narciarskich w dziejach. Uwzględniono wyniki ze wszystkich dostępnych zawodów, przebieg rywalizacji, zdjęcia, życie rodzinne i pozasportowe. Dominik Fiuk (dyskusja) 11:47, 4 kwi 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
  1. Działał w ruchu oporu? Tego trzeba dowieść. Na razie to stwierdzenie gołosłowne, nawet gdyby było uźródłowione, a nie jest. Belissarius (dyskusja) 19:17, 4 kwi 2015 (CEST)
    Zrobione Trzy źródła dodane. Dominik Fiuk (dyskusja) 22:23, 4 kwi 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
  1. Styl w wielu miejscach do poprawy, a Krasnajej Polanie to istny rekord świata. Belissarius (dyskusja) 19:17, 4 kwi 2015 (CEST)
    Mógłbyś wskazać te miejsca? Tuż przed zgłoszeniem tego artykułu przejrzałem go pod względem stylistycznym dość dokładnie, więc mi będzie trudno... Co do rekordu świata - cieszę się, że go ustanowiłem (?), ale tu też prosiłbym o wskazanie o co Ci chodzi. Mam wprawdzie pewne podejrzenie jaki zarzut chcesz tu postawić, ale jako że obróci się on przeciw oskarżającemu - wolę się wstrzymać... Dominik Fiuk (dyskusja) 22:23, 4 kwi 2015 (CEST)
  • Ależ proszę bardzo, z jednym zastrzeżeniem: to są uwagi, nie oskarżenia. Chodzi mi wyłącznie o poprawienie artykułu ubiegającego się o medal:
  1. Nazwa ośrodka Красная Поляна odmienia się na Краснoй Поляне, a więc Krasnaja Polana, Krasnoj Polanie.
    Z odmianą tej miejscowości w języku rosyjskim masz oczywiście słuszność, ale czy w języku polskim odmieniamy rosyjskie wyrazy identycznie tak samo jak rodzimi użytkownicy tej mowy? W języku polskim piszemy "w Pieterburgie" czy "w Petersburgu"? Z proponowaną przez Ciebie formą nie spotkałem się nigdy, w żadnych (polskich!) mediach. Spotykałem jedynie dwie wersje - ignorancką "Krasnej (!) Polanie" i prawidłową, chyba też po prostu logiczną, "Krasnajej". Jeśli wskażesz mi jakieś źródło, z którego wyniknie, że poprawnie byłoby po polsku "Krasnoj", to poprawię... Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
    Z Petersburgiem jest inna sytuacja. Nazwa rosyjska miasta to Sankt-Pietierburg, a my ją mamy spolszczoną, więc dotyczą jej inne zasady. Tu mamy do czynienia z transkrypcją nazwy rosyjskiej, a nie z jej spolszczeniem. Krasnoj brzmi moim zdaniem najlepiej i ja użyłbym właśnie tej formy. Krasnej raczej błędne, Krasnajej brzmi abstrakcyjnie i jest dla mnie nieakceptowalna. Formę Krasnoj podaje kilka źródeł: RFI.fr, Rzeczpospolita, Kresy 24. Krasnej faktycznie występuje częściej, a Krasnajej chyba tylko tu. Niemniej to tylko sugestia. Żyrafał (Keskustelu) 21:33, 9 kwi 2015 (CEST)
    "Krasnej raczej błędne" - nie wiem, czy "raczej" to dobre słowo, Krasnej "raczej" absolutnie błędne :) "Krasnajej chyba tylko tu" - to teraz przykładowe moje kilka źródeł: skisprungschanzen.com, sportowefakty.pl, bezmapy.pl Pisząc o wskazaniu źródła, miałem raczej na myśli źródło ekspercko-językowe, bo takie jak nasze powyższe, to pisze kto chce i jak mu wygodnie... Jak u Pirandelli, "jest tak, jak się państwu wydaje"... Dominik Fiuk (dyskusja) 11:10, 11 kwi 2015 (CEST)
    Oczywiście, że Krasnej jest błędne, użyłem słowa raczej, dlatego że ta forma jest najczęściej spotykana. Nie wiem natomiast, kto wpadł na pomysł pisania Krasnajej, niemniej ta forma naprawdę brzmi dziwnie ;) Niestety nie wiem też, jak rozwiązać ten problem, ponieważ nigdy nie spotkałem się z podobną sytuacją. Pozdrawiam, Żyrafał (Keskustelu) 13:43, 11 kwi 2015 (CEST)
  2. „Z racji sukcesów sportowych i silnej charyzmy zdobył wielką popularność w środowisku narciarskim na kontynencie europejskim i amerykańskim”: co ma charyzma wspólnego z popularnością w Ameryce?
    Chyba to samo wspólnego, co z tą w Europie... Skoki były uprawiane na obu tych kontynentach, na obu startował (nie w Afryce ani w Azji), a charakter, wyrazistość popularności raczej dodają... Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
  3. „Ruud występował zawsze w czerwonym swetrze i czapce z literą K”: zawsze? Także podczas igrzysk olimpijskich?
    Zrobione Co do swetra, to nie wiem jak rozstrzygnąć (zdjęcia czarno-białe), ale faktycznie - literka "K" raz się na jego czapce lub swetrze pojawia, a raz nie. Zmieniłem z "zawsze" na "często". Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
  4. „kierownik sprzedaży w fabrykach narciarskich”: chyba w fabrykach nart, no chyba, że tam narciarzy produkowano?
    Zrobione Zmieniłem na "fabrykach sprzętu narciarskiego". Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
  5. „Po wyjściu z progu załamywał się mocno w biodrach, wykonywał dwa–trzy płynne ruchy rękami, a po osiągnięciu kulminacji lotu przestawał wiatrakowo machać rękoma i wyciągał je przed siebie zgięte w łokciach aż do momentu lądowania[”: tu dwa pytania – wykonywał płynne ruchy rękami, czy machał nimi jak wiatrak, to dość istotna różnica, prawda? Jak można wyciągnąć ręce przed siebie zgięte w łokciach? Albo są wyciągnięte, albo zgięte...
    Cóż, "wiatrakowo" nie musi oznaczać, że machał nimi jak szalony, po prostu te "dwa-trzy płynne ruchy rękami" wokół horyzontalnej osi ramion to machanie niczym ruch choćby młyńskiego wiatraka... Poprawiłem też na "lekko zgięte" - nie trzymał ich przy sobie, ale też nie trzymał ich równo prostopadle do osi ciała... Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
  6. „koszt jej postawienia wyniósł jedynie 26 koron, za które kupiono dynamit”: jak to? Kupiono dynamit i już była skocznia? Tak prosto?
    Prosto - dynamit był jedyną rzeczą przy tej budowie, na jaką wydali pieniądze. Pozostałym "kosztem" był ich fizyczny wysiłek i narzędzia już posiadane. Wydaje mi się to jasne... Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)

Ogólnie styl trochę zbyt kwiecisty, a jednocześnie sporo w nim niedopowiedzeń. Pozdrawiam Belissarius (dyskusja) 04:40, 8 kwi 2015 (CEST)

Co do kwiecistości stylu - wiadomo, styl jak d..., każdy ma własny. Taki mam wyrobiony i raczej ciężko byłoby mi przestawić się na inny, tym bardziej, że ten obecny chyba łapie się do tego określanego jako "encyklopedyczny", przynajmniej nikt dotąd nie miał do niego uwag... Jeśli masz na myśli niedopowiedzenia typu "brał udział w zawodach gdzieś" i tyle, bez wyników i szczegółów, to dlatego, że nie ma żadnych źródeł. Czasy Ruuda są odległe, wyniki zawodów nie zachowały się lub mają je jacyś nieznani pasjonaci, a chciałem umieścić w tym artykule wszystkie informacje, jakie tylko są dostępne, choćby były to "okruchy". Jeśli myślisz o czymś innym - napisz... Pozdrawiam. Dominik Fiuk (dyskusja) 21:30, 8 kwi 2015 (CEST)
  1. Kwestia nazewnictwa sekcji "Inne zawody". Nie ma tam zdublowanych wszystkich osiągnięć z artykułu. Wobec tego może "Inne ważne zawody"? Ale wtedy, kto rozstrzygnie czy wygrana w Andermatt była mniej istotna od tej w Lahti? Trzeba to jakoś ujednolicić Misiek2 PISZ 13:57, 18 kwi 2015 (CEST)
    Zrobione Zmieniłem na "Inne prestiżowe zawody", umieszczając w sekcji wszystkie wyniki z konkursów rangi mistrzostw kraju i zawody FIS Race. Konkurs w Andermatt nie był rozgrywany pod szyldem międzynarodowej federacji, a w Lahti i owszem. Dominik Fiuk (dyskusja) 19:18, 18 kwi 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Jaroz86 (dyskusja) 22:37, 25 kwi 2015 (CEST) Świetnie rozbudowane hasło
  2. Kobrabones (dyskusja) 14:30, 16 maj 2015 (CEST)
Komentarz

Brak wymaganego kworum. („Krasnej” poprawione). Farary (dyskusja) 18:59, 3 cze 2015 (CEST)