Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Etymologia nazw państw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Etymologia nazw państw[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł to absolutne mistrzostwo swiata, masa dobrej roboty, wszystkie panstwa, różne etymologie dla większosci państ, po prostu kawał dobrej wikipedycznej roboty, gratuluje autorom, i wystepuje o ststus artykułu na medal, wszelkie wątpliwości prosze kierować na moja strone dyskusji. Akerman 12:22, 30 cze 2006 (CEST)

Za

  1.  Za Wikipedysta:Akerman


Przeciw

  1. Aotearoa 09:14, 1 lip 2006 (CEST) Faktycznie artykuł bardzo ciekawy i dużo pracy w niego włożono. Jednak zdecydowanie nie jest on medalowy: brak jakichkolwiek źródeł bibliograficznych – przy takich szczegółowych informacjach jest to niezbędne. Rozumiem, że w dużej mierze jest to tłumaczenie strony z angielskiej Wiki – dlatego niektóre z wyjaśnień nazw mogą budzić wątpliwości (uważam, że należało by zweryfikować te informacje z książką: J. Staszewski, Mały słownik. Pochodzenie i znaczenie nazw geograficznych, Warszawa 1968. – jest to najlepsze polskie opracowanie dotyczące tej tematyki). Zdecydowanie negatywnie oceniam różne traktowanie różnych nazw. Dla każdej jest podana geneza nazwy, lecz czasami jest to geneza nazwy polskiej, czasami oryginalnej. Czasami pojawiają się nazwy danego kraju w innych językach (chyba dowolnie wybranych), a czasami nie. Jest to zupełny brak konsekwencji wprowadzający duży bałagan. Dodatkowo jest tu pełno drobnych błędów i usterek, które w swojej masie jednak wpływają na całość artykułu (przykład z ZSRR: przy rosyjskiej pełnej nazwie kraju w nawiasie podano zapis w urzędowej rosyjskiej transliteracji GOST-83, natomiast przy podanej obok formie skróconej w nawiasie podano zapis transliteracji angielskiej; przy nazwie tatarskiej ZSRR nazwa zapisana cyrylicą jest inną nazwą niż ta podana w zapisie zlatynizowanym; nazwę turkmeńską podano w zapisie łacińskim, w czasach ZSRR turkmeński był zapisywany cyrylicą a alfabet łaciński przyjęto po roku 2000 – uzbecką nazwę podano już zgodnie z alfabetem obowiązującym w ZSRR a nie obecnym; itd., itp...)
  2. W haśle medalowym nie może być szablonu "weryfikacja", brak bibliografii (zdanie - "Głównym źródłem jest wersja angielska tego hasła, rozbudowana o inne źródła z Wikipedii, Wikisłownika i zewnętrzne." bibliografią nie jest). Nieciekawe graficznie przydałoby się kilka ilustracji. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  09:33, 2 lip 2006 (CEST)
  3. ArturM 16:13, 4 lip 2006 (CEST) Bardzo dobry artykuł, ciekawy, ale do medalu trochę mu brakuje

Dyskusja