Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Hannibal zwycięzca po raz pierwszy spoglądający z Alp w kierunku Italii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hannibal zwycięzca po raz pierwszy spoglądający z Alp w kierunku Italii[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł ma już DA, teraz uzupełniony i uźródłowiony. Pierwszy udokumentowany obraz Goi, który przygotował na konkurs akademii we Włoszech. Przez wiele lat był błędnie przypisywany włoskim malarzom, szczęśliwie zidentyfikowany jako dzieło Goi w 1993, jego autentyczność potwierdzają liczne szkice. Ciekawa historia samego konkursu, który Goya prawie wygrał, ale jednak otrzymał tylko wyróżnienie. Tremendo (dyskusja) 02:25, 13 lis 2021 (CET)

Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 19:12, 13 lis 2021 (CET) Zacne. Robi wrażenie i artykuł i obraz (a byłoby większe, gdyby nie przepalona jasnością materia ściągająca uwagę – na szkicach ten detal wyglądał lepiej) i przy tym obrazie ten, który wygrał konkurs zdaje się być mocno nijaki. Napisane jest za źródłem, że alegoria Padu "wydaje się nieświadoma rozgrywającej się przed nią sceny" co trochę jest dziwne, bo postać przecież przygląda się Hannibalowi. Chyba że chodzi o to, że patrząc łbem wolim robi to równie świadomie jak przyglądająca się takiej sytuacji krowa. Kenraiz (dyskusja) 19:12, 13 lis 2021 (CET)
    @Kenraiz Dziękuję, też mnie ten komentarz do alegorii Padu zastanowił, wróciłam do źródła, to zdanie odnosi się do pierwszego szkicu, gdzie głowa to ciemna plama i trudno powiedzieć gdzie patrzy, przeniosłam do tamtej sekcji. To się zgadza z informacją, że w ostatecznej wersji postacie symboliczne zyskują większe znaczenie. Jury się to jednak nie podobało. Kolory ostatecznego obrazu nie są typowe dla twórczości Goi, pojawia się to w wielu źródłach, po prostu bardzo starał się wygrać konkurs. W przypadku obrazu, który wygrał faktycznie Borroni zmieścił "równiny pięknej Italii", za to praktycznie nie widać twarzy Hannibala, trudno więc powiedzieć czy "objawia się wewnętrzna radość i szlachetna ufność w dalsze zwycięstwa". Barwy jednak są u niego rzeczywiste, a u Goi baśniowe. Tremendo (dyskusja) 11:57, 14 lis 2021 (CET)
  2. Nowy15 (dyskusja) 21:19, 17 lis 2021 (CET)
  3. Mpn (dyskusja) 19:38, 30 lis 2021 (CET)
  4. Cathy Richards (dyskusja) 20:13, 11 gru 2021 (CET)