Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Kuchnia polska w dawnych czasach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Temat jak wierzę jest opisany dokładnie i gruntownie, mam równiez nadzieję, że ciekawie. Posiada bibliografię. Atutem zdaje sie być dodatkowo fakt, że jest to wazny, a przy tym rzadko szerzej poruszany temat polskiej historii/etnologii.

Zgłoszone przez: Gardomir 23:03, 11 lip 2006 (CEST)

Za

  1. nie mam powazniejszych zastrzeżeń a treść artykułu bardzo ciekawa. Na pierwszy rzut oka bez zarzutu Sobol 15:00, 12 lip 2006 (CEST)
  2. Interesujący artykuł. Myślę że warto go wyróżnić. Freeze 19:54, 12 lip 2006 (CEST)
  3. Czytalem bezposrednio po dodaniu do wiki, ladny artykul. Herr Kriss 12:23, 13 lip 2006 (CEST)
  4. Ciekawe... Shalom 21:26, 13 lip 2006 (CEST)
  5. Kolanin 11:09, 15 lip 2006 (CEST)
  6. OK. Ale za mało bibliografii przydałoby się z czasem ją rozwinąć, sam spotkałem się z kilkoma art. na ten temat (niestety ich nie spisałem...), więc napewno by się coś jeszcze na ten temat znalazło, ale jestem  Za Lestat 19:27, 16 lip 2006 (CEST)
  7. Oryginalne i bardzo ładnie opracowane, więc za. Michał¿?
  8. Nie mam żadnych zastrzeżeń, artykuł bardzo dobrze rozbudowany. Diveks 22:21, 20 lip 2006 (CEST)
  9. ArturM dyskusja 21:58, 22 lip 2006 (CEST) - przekonał mnie w 80%
    Czy mógłbyś wytłumaczyć to 80%? Jeśli zauważasz jakieś niedociągnięcia chętnie spróbuję je poprawić.Gardomir 11:25, 23 lip 2006 (CEST)
  10. Gdarin dyskusja 10:27, 25 lip 2006 (CEST) ciekawy artykuł
  11.  Za M-Koszowski 12:01, 25 lip 2006 (CEST) -Artykuł dogłębnie i ciekawie opisuje aspekt polskiej kultury średniowiecza tak często pomijany i traktowany po macoszemu.
  12.  Za MZ 02:17, 11 sie 2006 (CEST) mniam

Przeciw

Dyskusja

Ksiązka korzystając z której tworzyłem artykuł to podręcznik akademicki na podstawie różnych źródeł przedstawiający większość aspektów tematu (innymi słowy: gruba na kilkaset stron maczkiem cegła :)). Stąd zdecydowałem, że może być jako pojedyncza książka podstawą dla całego tekstu (zwykle staram się przeanalizować przynajmniej 2 różne źródła). Rozumiem rzecz jasna wątpliwości dlatego postaram się w przyszłym tygodniu zweryfikowac tekst względem innej monografii i rozwinąć bibliografię (w przyszłym tygodniu bo dzisiaj już biblioteki zamknięte :)) Pozdrawiam, Gardomir 13:21, 15 lip 2006 (CEST)

Ja również z chęcią widziałbym więcej bibliografii :) - niekoniecznie pozycje, które wykorzystane były przy pisaniu artykułu. W tytule artykułu nie powinno być linków wewnętrznych zobacz zalecenia. Powinien też być zdefiniowany okres średniowiecza, jeżeli chodzi o kuchnię polską (od X wieku ?). Co jeszcze bym zmienił - sekcję Kuchnia polska okiem obcokrajowców przeniósłbym niżej, nawet na dół strony. Wpierw opis zjawiska, później opinie na jego temat. Daję to do dyskusji, bo to nie są jakieś straszne zarzuty co do artykułu, ale jednak okres, który jest brany pod uwagę powinien być zdefiniowany (najbardziej precyzyjnie, jak się da). Coś na zasadzie - obejmuje okres od... do....

Wieprze wypasano w licznych lasach dębowych i bukowych, nie dziwią więc słowa arabskiego kronikarza ibn Rosteha, który zanotował, że Słowianie są: „[...] ludem, który hoduje świnie jak owce”. Ten fragment dotyczy Słowian, niekoniecznie Polaków - warto byłoby dodać jakąś sekcję z porównaniem kuchni polskiej i generalnie słowiańskiej w tamtym czasie... Od tego mógłby się zresztą artykuł zaczynać - skąd się wywodzi kuchnia polska. Przy wyliczeniach może warto byłoby zrobić inny format

  • przyprawa 1
  • roslina motylkowa 2

Ewentualnie tabelki, ale to już mój POV, bo lubię artykuły z zestawieniami tabelarycznymi :) - lepiej się zapamiętuje i czyta niż lity tekst. Na koniec - grafiki. Przydałyby się jakieś ilustracje ówczesnych obyczajów, do których wygasły juz prawa autorskie - z pewnością jest ich wiele. Przykuta 14:50, 15 lip 2006 (CEST)

Dziękuję za wszystkie uwagi, poniżej odpowiedź:
Jak wspomniałem we wstępie artykułu nie istnieją żadne bezpośrednie źródła dotyczące polskiej kuchni tego okresu (np. przepisy kulinarne, spisy zapasów itp). W związku z tym nie jest możliwe dokładne opisanie różnic między kuchnią polską a słowiańską, ani sprecyzowanie od kiedy liczy się opisywany okres (choć to jest już nieco prostsze i zaraz dodam wzmiankę do artykułu). Większość badań sztuki kulinarnej obejmuje pozostałości archeologiczne, analizę obyczajów nowożytnych (np. kiedy Mikołaj Rej żyjący we wczesnym renesansie pisze o kuchni polskiej zapewne nie przedstawia czytelnikom żadnych nowinek, a raczej powstałe dziesiątki, jesli nie setki lat wczesniej zwyczaje), wybiórcze akty prawne i zapisy kronikarskie. Często analizę ogranicza się do przedstawienia sztuki polskiej jako ogólnosłowiańskiej z niewielkimi różnicami wynikającymi z dostępnych surowców (np. kaszy). Tak tą kwestię widzi Lidia Korczak z Uniwersytety Jagiellońskiego, jedna z autorek "Obyczajów w Polsce". Przyjąłem ten sam tok analizy, piszac w artykule: "[...] nie jest więc możliwe dokładne określenie odrębności kuchni polskiej od tych istniejących w innych krajach. Najczęściej przyjmuje się, że kuchnia w opisywanym okresie nie posiadała jeszcze cech narodowych ale nie było w niej również wpływów zagranicznych". Dzięki źródłom kościelnym więcej można napisać o trunkach, co też zrobiłem.
W kwestii pierwszego paragrafu - sekcję tą umieściłem na samej górze, ponieważ właśnie te kilka relacji jest podstawą dla całej analizy zjawiska. Notatki Rosteha, Galla Anonima czy Ibrahima to w zasadzie jedyne bezpośrednie źródła przedstawiające ogólną wizję polskiej sytuacji żywnościowej okresu średniowiecznego. Przyjąłem zasadę podania na samym poczatku tych kluczowych źródeł, a następnie odwoływania się do nich i rozwijania tematu. Inaczej konieczne byłoby stosowanie zdań w rodzaju "pisał o tym Ibrahim ibn Jakob, o czym niżej", oraz dwukrotne pisanie o tym samym.
Nie jest to oczywiście rzecz fundamentalna i nie będę się upierał, ale zmiana układu artykułu wymagałaby sporego przeredagowania tekstu, dlatego skłaniałbym sie raczej do pozostawienia formy aktualnej.
Co do pochodzenia kuchni polskiej: z czego mi wiadomo okreslenie go nie jest możliwe. Prawdopodobnie kuchnia ta była właściwa dla wszystkich słowian, a następnie rozwinięta w Polsce w oparciu o dostępne pożywienie. Jeśli się nie mylę to samo napisałem w artykule. Jesli natomiast nie napisałem, to zaraz to zrobię.
Tableki - możesz sprecyzować o jakie tabelki chodzi? Bo właściwie cięzko przy tej tematyce umieszczać coś poza nazwami np. przypraw. Brakuj ejakichkolwiek konkretnych danych np. na temat ilości w jakich ich używano.
No, skoro nie da się tego podzielić na mniejsze okreasy, to chyba nic z tego. Mysłałem o czymś takim jak w rzędach lata xxx kolumnu przyprawy, zboża i w polach wymieniane co jadano i czym przyprawiano itd. OK, nie mam więcej pytań. Przykuta 21:42, 16 lip 2006 (CEST)
Ilustracje - przeszukałem całe commons, ale nie udało mi się nic znaleźć. Sprawę utrudnia mi fakt, ż enei posiadam skanera. Postaram się oczyewiście coś znaleźć ale nie gwarantuje efektu. Z pewnością doceniłym pomoc :)
Bibliografia - w poniedziałek postaram się ją rozwinąć.
Co do linków wewnętrznych - wydawały się cenne, ponieważ na samym pocżatku odwołują do głównego artykułu. Natomiast nie widzę problemu, żeby je usunąć. Zaraz zresztą to zrobię.
Pozdrawiam, Gardomir 15:23, 15 lip 2006 (CEST)
Krzysztof Nowosielski Jak dla mnie artykuł ma zbyt mało ciekawych informacji i przydałoby się z pewnością kilka ciekawych przepisów, żeby przybliżyć kuchnię tamtych czasów ludziom współczesnym. Grafiki - jak dla mnie zdecydowanie zbyt mało. Znajdzie się więcej artykułów ciekawiej objaśniających swoje hasła. Niemniej - szacunek za włożony trud i pracę. Ja jednak preferuję mniej jednolitego tekstu, a więcej tabelek, ciekawostek - taką wiedzę łatwiej się przyswaja.
A mi się podoba jak jest, nadmiar grafik tylko obniża wartość artykułu - od galerii to jest Commons. A skoro nie zachowały się oryginalne przepisy to skąd autor je ma wziąć? Przecież nie będzie ich sam wymyślać tylko po to by na siłę "uciekawić" artykuł. :)Gdarin dyskusja 12:13, 25 lip 2006 (CEST)
Rzeczywiście przepisy po prostu się nie zachowały, podobnie konkretne źródła, co sprawia że analiza tematu nie może być zbyt konkretna. Gwarantuję natomiast, że przy opisie kuchni sarmackiej postaram się zrekompensować "braki średniowiecza" ;-) Gardomir 23:24, 25 lip 2006 (CEST)