Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ryszard I Lwie Serce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ryszard I Lwie Serce[edytuj | edytuj kod]

  • Uzasadnienie: Kolejny, bardzo dobrze dopracowany artykuł, wyczerpujący temat. Obszerny, ale nie przegadany artykuł, bez błędów merytorycznych - zostały w nim przez Belissariusa dokonane poprawki. Artykuł posiada zdjęcia. Uwaga - bibliografia została okrojona do tych najważniejszych pozycji. BaQu 15:49, 19 kwi 2007 (CEST)
  • Główni autorzy artykułu: wielu, najwięcej edycji Bon presage
  • Głosy za:
  1.  Za Brawo!Brawissimo! Po prostu jeden z Tych, który pojechał do Jerozolimy i jest to wspaniale przedstawione. Temat znam dobrze, bo m.inn. zajmuję się historią Armenii Rupenjanów w okresie Wypraw Krzyżowych. Roland von Bagratuni--Roland von Bagratuni 17:55, 19 kwi 2007 (CEST)
  2.  Za Histmag 22:55, 19 kwi 2007 (CEST)
  3. Michal.sfinks Dyskusja 7:13, 20 kwi 2007 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. Mmt 20:45, 26 kwi 2007 (CEST) brak biografii autorstwa Pernoud można porównać do pisanie hasła "Jezus w oczach Czterech Ewangelistów" z pominięciem św. Łukasza. Niby wszystko O.K., niby wszystko się zgadza, ale czegoś brakuje (w tym wypadku spojrzenia na artykuł z perspektywy tej książki). Jak się nikt nad tym solidnym (ale jeszcze nie medalowym) hasłem nie zlituje, to sam zajmę się tym jak będę miał trochę więcej czasu (pewnie w lipcu) i wtedy zagłosuję "za". Medal ma wskazywać artykuły wzorcowe - być może nawet poprawki po lekturze R. Pernoud będą dotyczyć spraw drugorzędnych (co do długości, to hasło wydaje się O.K.). Jednak dawanie medalu hasłu "Ryszard I Lwie Serce", gdzie pomija się jedną z najważniejszych prac dostępnych w języku polskim poświęconych temu władcy, uważam za niewskazane.
  2. Artykuł bardzo dobry, ale popieram Mmt. Gardomir riposta? 00:47, 2 maja 2007 (CEST)
  • Dyskusja:

Aby artykuł o Ryszardzie Lwie Serce mógł dostać medal, koniecznie należy go uzupełnić/poprawić/docyzelować w oparciu o jego biografię autorstwa Régine Pernoud (wydał ją PIW). I nie chodzi tu tylko o dodanie tej pozycji do bibliografii, lecz o gruntowne przyjrzenie się temu artykułowi z punktu widzenia książki Pernoud. Jest też trochę niezręczności stylistycznych typu Książę Leopold wydał Ryszarda cesarzowi Henrykowi VI, który uwięził Ryszarda w Dürnstein, gdzie Ryszard napisał poemat w języku okcytańskim Ja nus hons pris, w którym wyrażał swoje uczucia opuszczonego przez towarzyszy.. Mam też wątpliwości, czy określenie diuk Bretanii jest prawidłowe? Bo w polskiej literaturze przedmiotu stosuje się raczej książę Bretanii. Myślę, że po uzupełnieniu na podstawie biografii Pernoud drobiazgi (jak te przytoczone te powyżej, ale pewnie trochę innych też się znajdzie) da się bez problemu poprawić i artykuł dostanie medal Mmt 17:35, 20 kwi 2007 (CEST)

Ja tą pozycją nie dysponuję, więc prośba o uzupełnienia pod tym kątem. Niezręczno ści, oczywiście, zaraz popoprawiam (po prostuumknęły mojej uwadze), natomiast co do diuka, to wg Kopalińskiego był to "suwerenny książę albo władca księstwa na kontynencie europ.; arystokrata najwyższej rangi dziedziczonej w niektórych krajach Europy; par Wielkiej Brytanii pierwszego i najwyższego rzędu", czyli książę z pierwszej, że tak powiem, półki, więc zostawiam, ale kłócić się nie będę. belissarius 22:05, 21 kwi 2007 (CEST)