Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ulica Jacka Malczewskiego w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Jacka Malczewskiego w Kłodzku[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Artykuł szczegółowo przedstawia jedną z ulic Kłodzka. Zawiera historię i przebieg ulicy oraz wykaz najważniejszych obiektów, które się przy niej znajdują. Autorem hasła jest Krystian Kuchta. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 14:42, 23 mar 2020 (CET)
Uwagi merytoryczne
 1. Rzuca się w oczy fantazja autora dot. nazw niemieckich np.:
  a. dla Gospody Pod Złotą Gwiazdą podaje "Gasthof Goldener Stern", lecz przy opisie obiektu Malczewskiego 3 zupełnie bezkrytycznie za polska-org pojawia się "Gasthof Goldener Star". W jęz. niem. to złoty szpak, więc z pewnością od ang. star (sic!). Tu także pytanie o źródło niem. nazwy, albowiem w przypisie (reklama) mamy Restaurant, nie Gasthof.
  b. nazwa Promenaden Friedrich Wilhelm von Götzen (pol. wg autora Park im. Grafa Fryderyka Wilhelma von Götzena) to prawdopodobnie słowotwórstwo autora artykułu, gdyż niezgodna jest z szykiem i gramatyką jęz. niem. Domyślam się, że może chodzić o Graf Götzen Promenade.
 2. Artykuł wyczerpujący, lecz aż nadto. Piszemy encyklopedię. Nie ma tu miejsca na ciekawostki, o której dokładnie godzinie kilka lat temu odjeżdżały busy z nieistniejącego przystanku. Autorowi pracującemu metodą „kopiuj i wklej” najwyraźniej żal było porzucić bez wykorzystania fragment artykułu Osiedle Nysa.
 3. Z drugiej strony wyczerpujący nie do końca, gdyż nie ma żadnej wzmianki o znajdującym się tam kiedyś pomniku kompozytora Eduarda Tauwitza, przy czym pozostałości monumentu widoczne są do dzisiaj.
 4. Malczewskiego 3. „Obiekt został ostatecznie rozebrany w grudniu 2016 roku i obecnie funkcjonuje jako składowisko materiałów”. Kryterium ponadczasowość się kłania. Są informacje o rurach leżących tam chyba podczas budowy Dworca Miejskiego Kłodzko. Budowa się skończy. Lepiej określić jako teren niezabudowany. Poza tym szwankuje logika zdania. Jeśli obiekt został rozebrany, to nie funkcjonuje. Jest tylko miejsce po nim. Kelvin (dyskusja) 10:27, 27 mar 2020 (CET)
 5. a. Podawanie nazw sklepów monopolowych przy ul. Malczewskiego 5b to nie tylko nieencyklopedyczne i zbędne szczególarstwo, ale i prawdopodobnie stoi w sprzeczności z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.
  b. Dom przy ul. Malczewskiego 7 – detaliczna nazwa biura nieruchomości i nazwiska jego właściciela to zwykła kryptoreklama, na którą w dodatku brak źródła, bowiem ze zdjęcia (umieszczonego w przypisie) nie da się tego odczytać. Kelvin (dyskusja) 10:53, 28 mar 2020 (CET)
 6. Ul. Malczewskiego nie krzyżuje się z ul. Morcinka, ale w nią przechodzi. Kelvin (dyskusja) 07:56, 7 kwi 2020 (CEST)
 7. Ze stwierdzenia „następnie dwukrotnie krzyżuje się z aleją Xawerego Dunikowskiego” ktoś nieznający miasta może nabrać błędnego przekonania, że chodzi o wielkie skrzyżowania z wielką aleją. Wg Słownika języka polskiego PWN „krzyżować się” to «być ułożonym na krzyż», podobnie Wielki słownik języka polskiego Instytutu Języka Polskiego PAN podaje znaczenie «przecinać się», tymczasem ta mała alejka do ul. Malczewskiego co najwyżej dobiega, nigdy jej nie przecinając. Kelvin (dyskusja) 12:25, 13 kwi 2020 (CEST)
Uwagi do stylu (język, struktura)
 1. a. W wielu miejscach brak znaków interpunkcyjnych.
  b. nagminne stosowanie "cudzysłowu" z klawiatury, zamiast „tego”,
  c. również dywizu zamiast półpauzy, także w datach. Kelvin (dyskusja) 10:27, 27 mar 2020 (CET)
 2. Skąd pomysł, żeby nazwę portalu polska-org wciąż pisać jako polska=org? Kelvin (dyskusja) 07:56, 7 kwi 2020 (CEST)
 3. nazwy ulic nadaje się raczej dla upamiętnienia, niż „na cześć”
 4. ulicy nadano „oficjalną” nazwę Jacka Malczewskiego, jeżeli już to „urzędową”, a najlepiej nadano i tyle, bo że urzędową, to w tym kontekście oczywiste. Kelvin (dyskusja) 12:25, 13 kwi 2020 (CEST)
 5. zła (niestaranna?) odmiana nazwiska tak znanego autora jak Marek Staffa: „pod red. M. Staffa” zamiast M. Staffy Kelvin (dyskusja) 08:13, 23 kwi 2020 (CEST)
Uwagi do uźródłowienia
 1. Park im. Grafa Fryderyka Wilhelma von Götzena (niem. wg autora to Promenaden Friedrich Wilhelm von Götzen). Na wskazanym w przypisie planie miasta Krausego brak tego obiektu i tej nazwy. Uwaga odn. nazwy niem. wyżej. Potrzebne też źródło na nazwę polską, poprawne tłumaczenie to Promenada/Park im. Hr. Götzena.
 2. [...] „zaczęły powstawać pierwsze domy mieszkalne, które stały wobec siebie, jak należy przypuszczać w znacznym rozproszeniu i często ulegały zniszczeniom podczas wojen”. OR czy mamy źródło?
 3. Mamy przypis: „Dane kłodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczące struktury przestrzennej Osiedla Nysa w Kłodzku”. Gdzie i kiedy opublikowane? Wewnątrzspółdzielniane materiały nie są źródłem. Kelvin (dyskusja) 10:27, 27 mar 2020 (CET)
 4. Identyczne pytanie do przypisu „Dane na podstawie [informacji?] Wydziału Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Kłodzku”.
 5. „Ulica Jacka Malczewskiego jest dwukierunkowa” – dla pewności poproszę o źródło.
 6. OR i naginanie źródeł: źródłowego (Encyklopedia PWN) „jednego z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu” autor wykreował na „najwybitniejszego polskiego malarza, przedstawiciela symbolizmu”. Kelvin (dyskusja) 12:25, 13 kwi 2020 (CEST)
 7. Na 47 przypisów aż 17 podaje za źródło forum polska-org, które szanuję jako kopalnię informacji i inspiracji. Opisy zdjęć są dziełem bardzo zaangażowanych, lecz anonimowych autorów. Jednak jest to forum ze zdjęciami, które nie podlegają redakcji ani recenzji naukowej, nie wiadomo, jak do nich dodawane są fakty. Por. uwaga @Masura oraz @Stoka. Wystarczy do CzyWiesza, ale zdecydowanie nie do DA, a tym bardziej AnM. Kelvin (dyskusja) 08:13, 23 kwi 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
 1. Nie zastosowano ani jednego szablonu cytowania. To jest pożądane już przy DA. Kelvin (dyskusja) 10:27, 27 mar 2020 (CET)
Uwagi ogólne
 1. Autor @Krystian Kuchta wyraził zgodę na zgłoszenie artykułu do wyróżnienia, mimo tego od ponad trzech tygodni nie odpowiada na uwagi. W tym czasie raz pojawił się logując na Wikipedii. Właściwie to nic nowego, nigdy nie odpowiada na krytyczne uwagi, konsekwentnie powielając swoje błędy. Kelvin (dyskusja) 10:59, 19 kwi 2020 (CEST)
Sprawdzone przez
 1. Jak dla mnie wzorcowy artykuł o ulicy. Brakuje może jedynie ogólnego zdjęcia samej ulicy (nie zabudowań). LadyDaggy (dyskusja) 16:45, 24 mar 2020 (CET)
Uwagi po upływie czasu podstawowego

Zasadniczo dyskusja powinna zostać zakończona bez przyznawania odznaczenia. Warto odnotować pewną prawidłowość dotyczącą zgłoszeń artykułów autorstwa nieaktywnych edytorów, nieświadomych zgłoszenia lub z założenia ignorujących uwagi. W odniesieniu do niniejszej dyskusji: żadna ze zgłoszonych uwag nie została ani skomentowana, ani usterki nie zostały usunięte. Nie wierząc wprawdzie w pozytywne zakończenie dyskusji przedłużam ją, bowiem regulamin wskazuje, że tak powinno się postąpić w odniesieniu do dyskusji „w których zgłoszono poważne zastrzeżenia, ale artykuły aktualnie nie są poprawiane z powodu nieaktywności w projekcie zaangażowanych wikipedystów”. Autor faktycznie nie jest aktywny, choć trudno orzec czy jest zaangażowany w odniesieniu do niniejszego zgłoszenia. Przedłużam o 30 dni. Jacek555 23:46, 22 kwi 2020 (CEST)

Na stronie dyskusji artykułu szablon zawiera link do dyskusji nad wyróżnieniem. Zastanawiam się jednak czy w przypadku niezałatwionych uwag do artykułu nie powinno się wprost tego wkleić na stronę dyskusji. Tak czynię w przypadku nieeksponowanych artykułów w czywieszu – jeśli jest jakaś merytoryczna dyskusja z uwagami, to umieszczam ją wprost na stronie artykułu. Zwiększa to szansę, że czyjś wysiłek w ocenę artykułu zostanie kiedyś wykorzystany. Kenraiz (dyskusja) 20:08, 3 maj 2020 (CEST)
To bardzo dobra praktyka. Wiadomo, co poprawić i nad czym się zastanowić. Kelvin (dyskusja) 22:48, 6 maj 2020 (CEST)