Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Świnia wisajska
Wygląd
Dyskusja zakończona | |
Rozpoczęcie: 20 września 2024 16:39:08 | Zakończenie: 4 października 2024 16:39:08 |
Wynik: Przyznano |
- Uzasadnienie
21. Dzisiaj chciałbym zgłosić artykuł o jednym z moich ulubionych gatunków, dzikiej świni wisajskiej. To wspaniale ufryzowany krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek z Azji Południowo-Wschodniej. Opis bazuje na tomie 2. Handbook of the Mammals of the World (WG), na IUCN i publikacjach naukowych. Ilustrują go zdjęcia rzeczonych świń. Mpn (dyskusja) 16:39, 20 wrz 2024 (CEST)
- Uwagi merytoryczne
- @Mpn Prawie na 100% jestem pewien, ale wolę się upewnić: Samica potrafi rodzić do 8–12 miesięcy – chyba co 8–12 miesięcy? Pikador (dyskusja) 18:01, 20 wrz 2024 (CEST)
- Dzięki, poprawiłem Mpn (dyskusja) 19:18, 20 wrz 2024 (CEST)
- Takie same zastrzeżenie co przy Kałużnicy (q.v. wyżej): mam tu tę znaczącą przewagę, że na chrząszczach, świnkach, biologii, czy życiu samym się nic nie znam. Dlatego jako laik zupełny będę krytykować co mi podpadnie:
- Zamieszkuje kilka wysp na Filipinach, jednak została wytrzebiona na prawie całym dawnym zasięgu swego występowania. - chyba na odwrót, chronologicznie: „Występowała w A, B, C do czasu Z, ale wytrzebiono w B i C, więc A.” Skąd możemy inaczej wiedzieć, gdzie ten dawny zakres? Enwiki to dobrze wymienia: The Visayan warty pig is endemic to six islands in the Philippines: Cebu, Negros, Panay, Masbate, Guimaras, and Siquijor. However, only Negros and Panay have documented remaining populations of Visayan warty pigs.
- Można to opisać w ten sposób, można też najpierw zwrócić uwagę na najważniejszy stan dzisiejszy, a potem przejść do stanu sprzed przybycia człowieka rozumnego. Aktualny stan najpierw, a potem przeszłe oceny podaje w takiej kolejności choćby IUCN Mpn (dyskusja) 07:23, 21 wrz 2024 (CEST)
- Dorosły osobnik wyróżnia się grzywą na głowie i grzbiecie - ale jak się wyróżnia? Owszem: „Widać jak na załączonym obrazku”, ale opiszmy tę grzywę, patrz choćby bardzo fachowe epitety takich ciała członków u Kałużnicy. W sezonie godowym opadającą samcowi na oczy - aha, czyli wybitnie długa jest - to już coś. Ale skontrastujmy to z innymi jego kuzynami - na przykład zmierzwiona, wyjątkowo długa, poszarpana ... O! widzę dalej dopiero iż: Podobna grzywa nie występuje u pokrewnych gatunków. Trza to jakoś połączyć.
- Jak połączyć? Pierwsze cytowanie przez ciebie zdanie pochodzi ze wstępu i przedstawia informacje skrótowo, dokładniejszy opis znajduje się w odpowiedniej sekcji w jednym miejscu. Co chcesz z czym połączyć? Mpn (dyskusja) 07:26, 21 wrz 2024 (CEST)
- Gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem z powodu niszczenia siedlisk, polowań dla zabawy, mięsa i odwetu - odwet czytelnika zaskakujący. Zamiast „zemsty nietoperza” to „zemsta wisajskich stworzeń”? Kto się na kim tu mści? Świnie wisajskie najpierw masowo mordowały ludzi czy może karaluchy i teraz przyszła kryska na matyska?
- odwetu za zjadanie plonów. Miejscowi rolnicy tak robią Mpn (dyskusja) 07:26, 21 wrz 2024 (CEST)
- Badania genetyczne populacji hodowlanej wskazały niewielką zmienność - wikizujmy ten specjalistyczny tu termin: Zmienność genetyczna
- zalinkowałem Mpn (dyskusja) 07:27, 21 wrz 2024 (CEST)
- Genom liczy 2,25 miliarda par zasad (bądź też 2459328531) - a może „2459328532 i pół”? Zaskakujący kontrast liczby zaokrąglonej i wielce precyzyjnej. Źródło WER na oba by się tu przydał.
- zmiemiłem na Analiza k-mer oszacowała wielkość genomu na 2,25 miliarda par zasad. Dokładniejsze badania wskazały 2459328531 par zasad. Mpn (dyskusja) 07:32, 21 wrz 2024 (CEST)
- Występują 34 chromosomy z centryczną fuzją SSC13/16 i SSC14/18, w efekcie czego wytworzyły się największa i trzecia w tym względzie para chromosomów - A. w efekcie czego? występowania? Chyba fuzji raczej, a wtedy: „w efekcie której” . B. W jakim względzie? Niejasny mechanizm.
- Zmiana na w efekcie której wytworzyły się największa i trzecia pod względem wielkości para chromosomów. Mpn (dyskusja) 07:35, 21 wrz 2024 (CEST)
- Koliste mtDNA liczy 16560 par zasad - to bywają niekoliste? Czy ten epitet tu potrzebny?
- Istnieją, zobacz tu [1]. Epitet potrzebny. Mpn (dyskusja) 07:37, 21 wrz 2024 (CEST)
- Odyniec waży między 35 a 40 kg, podczas gdy locha od 20 do 35 kg. Zdarza się, że samiec waży czterokrotnie więcej od samicy (dymorfizm płciowy). Maksymalnie stwierdzano [patrz o tym też niżej] osobniki ważące 80 kg. - coś tu nie pasi. Czyli dobierają się największy z najmniejszą? Jeśli istotnie bywają „osobniki ważące 80 kg” ale to nie samce (bo te ważą do 40 kg) to jakaś trzecia płeć aż tyle waży?
- dopisałem słowo zwykle Mpn (dyskusja) 07:39, 21 wrz 2024 (CEST)
- Na początku okresu rozrodu rośnie ona [grzywa], gubiąc się na jego końcu - kto się gubi? mapy potrzebuje? A może: „znika”? Końcu czego? Ale chyba nie końcu odyńca, gdyż : a sięga aż do lędźwi . Co to są „lędźwie” u świnek? Po szybkim poprawieniu okropnych [[Walijski kuc górski#Sekcja D - walijski cob (Welsh cob)[4][5]|pseudo-lędźwi[a] tutaj]] znalazłem tylko przekierowanie do lędźwi w Kręgi lędźwiowe. Czy chodzi o L1 do L5 (lumbar vertebrae) ? Dopiero na obrazku to widać, proponuję więc: „sięga tych kregów (czy znika przy kręgach) L5, przy zadzie" po prostu. Aha, czyli może chodzi tu o to, że podczas okresu godowego rośnie i sięga (tu te szczegóły), a po zakończeniu zanika?
- zmieniłem na Na początku okresu rozrodu rośnie ona, na jego końcu często opada samcowi na twarz. Lędźwie u świń to okolica ciała homologiczna do lędźwi u człowieka. Mpn (dyskusja) 07:46, 21 wrz 2024 (CEST)
- Świnia wisajska zalicza się do gatunków określanych po angielsku Warty Pigs - Hm. 1. Czemu dużą literą? 2. Całe hasło enwiki się zowie: Visayan warty pig i to ten termin jest wszędzie tam używany. Czy twierdzisz, że świnia wisajska (plwiki) jest podzbiorem bytu „warty pig”? (A nie tylko tego, jak tuszę: Świnia (rodzaj ssaków) ). Jakie jeszcze „brodate świnie” są brodate ale niewisajskie? Tutaj tychże wiele: https://en.wikipedia.org/wiki/Warty_pig ale z kolei brak tej wisajskiej. Trochę to zagmatwane. Ok, zakończę na tym. Zezen (dyskusja) 19:46, 20 wrz 2024 (CEST)
- 1) bo taki mają zwyczaj pisania po angielsku. 2) Nie tylko twierdzę, bo świnia wisajska jest podzbiorem Warty Pigs, świni i 20 innych grup, których tu nie ma potrzeby wymieniać. Inne gatunki Warty Pigs możesz znaleźć w stosowanym artykule o rodzaju, który powyżej linkujesz. I nie mam pojęcia, czemu nagle wychodzisz ze świnią brodatą, która jest innym oddzielnym gatunkiem i nie może jako taka zawierać żadnego innego gatunku. Mpn (dyskusja) 07:51, 21 wrz 2024 (CEST)
- @Mpn nadmierne polowania przez człowieka, w tym dla zabawy[4], w odwecie za niszczenie plonów[8] i dla mięsa dwukrotnie droższego od wieprzowiny świni domowej ja bym to zmienił dla zabawy. Nawet wywaliłbym to dla zabawy i przekształciłbym resztę pozostałości zdania. Filet 123 --> (filet czeka na usmażenie) 07:58, 22 wrz 2024 (CEST)
- @Filet 123 zmieniłem zabawę na rozrywkę. Jak chcesz przekształcić resztę zdania? Mpn (dyskusja) 08:34, 22 wrz 2024 (CEST)
- @Mpn No z jednej strony ma to sens. Ale z drugiej strony: czy zemsta jest robiona dla zabawy albo rozrywki przez jedną ze stron? Może też zmienić na: nadmierne polowania przez człowieka m.in. w odwecie za niszczenie plonów. Ale nie poprawiłem bo to wymaga z Tobą negocjacji. Filet 123 --> (filet czeka na usmażenie) 09:53, 22 wrz 2024 (CEST)
- Szablon:Pig Nie, nie, inaczej: jednym z powodów jest rozrywka (a postrzelajmy se w dzika), czym innym odwet (paskudy znowu zeżarły nam plony), czym innym głód (mam dzieci, a znich można zrobić szynkę). Wszystkie te powody mają tutaj znaczenie. Mpn (dyskusja) 12:09, 22 wrz 2024 (CEST)
- @Mpn No z jednej strony ma to sens. Ale z drugiej strony: czy zemsta jest robiona dla zabawy albo rozrywki przez jedną ze stron? Może też zmienić na: nadmierne polowania przez człowieka m.in. w odwecie za niszczenie plonów. Ale nie poprawiłem bo to wymaga z Tobą negocjacji. Filet 123 --> (filet czeka na usmażenie) 09:53, 22 wrz 2024 (CEST)
- @Filet 123 zmieniłem zabawę na rozrywkę. Jak chcesz przekształcić resztę zdania? Mpn (dyskusja) 08:34, 22 wrz 2024 (CEST)
- IUCN CR więc może warto by było dodać że jest w całkiem sporej grupie ogrodów zoologicznych? Nie sprawdziłem czy enwiki ma na to źródła, ale lista tam jest. Lukasz Lukomski (dyskusja) 09:48, 27 wrz 2024 (CEST)
- Nie ma źródeł i ichniejsza lista jest dość wybiórcza, nie ma na przykład wymienionego pokaźnego stadka w zoo w Łodzi. Dodałem kilka zdań na ten temat. Mpn (dyskusja) 09:50, 28 wrz 2024 (CEST)
- Zamieszkuje kilka wysp na Filipinach, jednak została wytrzebiona na prawie całym dawnym zasięgu swego występowania. - chyba na odwrót, chronologicznie: „Występowała w A, B, C do czasu Z, ale wytrzebiono w B i C, więc A.” Skąd możemy inaczej wiedzieć, gdzie ten dawny zakres? Enwiki to dobrze wymienia: The Visayan warty pig is endemic to six islands in the Philippines: Cebu, Negros, Panay, Masbate, Guimaras, and Siquijor. However, only Negros and Panay have documented remaining populations of Visayan warty pigs.
- Uwagi do stylu (język, struktura)
- gatunek ssaka, kopytnego z rodziny świniowatych (Suidae) - chyba: „gatunek ssaka kopytnego z rodziny świniowatych (Suidae)?” Bez przecinka?
- Nie. Nazwy różnych taksonów wymieniamy po przecinku. Mpn (dyskusja) 07:52, 21 wrz 2024 (CEST)
- Jest wszystkożercą. Żyje w grupach rodzinnych liczących zwykle do tuzina świń z jednym samcem i kilkoma maciorami. Ciąża trwa 118 dni i kończy się porodem 3–4 prosiąt o pasiastym ubarwieniu. czy : Genom liczy 2,25 miliarda par zasad (bądź też 2459328531). Obejmuje 21253 genów kodujących długości średnio 2,5 kb . Elementy powtarzalne stanowią 43,9% genomu, nieznacznie więcej niż u świni domowej. Elementy wysoce konserwatywne w liczbie 16,6 miliona zajmują 7,5% genomu. czy: Ciało świni wisajskiej porasta futro. U samic ma ono barwę czarnoszarą, podobnie u osobników młodocianych, u dorosłych samców raczej czarno-płowe. Od głowy ku grzbietowi tworzy ono grzywę, .. - proponuję zdania złożone wszędzie gdzie się da: łączniki „zaś”, „które”, „mimo” itp.
- zalecenia czasopism naukowych dla autorów zalecają natomiast unikanie zdań złożonych, gdzie tylko jest to możliwe. Tym bardziej u nas powinniśmy stosować raczej prostsze w odbiorze zdania proste Mpn (dyskusja) 08:00, 21 wrz 2024 (CEST)
- Wysokość w kłębie wynosi u samców do 63 cm - coś mi tu zgrzyta. Czy pytasz koleżanki „ile im wynosi wysokość”? Nie: i koleżanki i świnie „są wysokie (w kłębie lub poza nim) na X centymetrów” lub „mają wysokość”.
- Pytam, ile wynosi wysokość, masa, natężenie czy pH. Przynajmniej oficjalnie. Ile ma, mogę się zapytać bardziej kolokwialnie. Mpn (dyskusja) 08:00, 21 wrz 2024 (CEST)
- Maksymalnie stwierdzano osobniki ważące - nie „maksymalnie stwierdzano”, tylko 'ważyły „maksymalnie” ' - a lepiej użyć: „aż” po prostu.
- dałem Maksymalnie osobniki ważyły 80 kg. Nie użyłem aż, bo nie znaczy dokładnie tego, co malsymalnie. Mpn (dyskusja) 08:04, 21 wrz 2024 (CEST)
- Świnia wisajska jest niewielka w porównaniu ze swymi krewnymi. Jest to znacznie mniej, niż osiąga dzik euroazjatycki ... - uch, co to „to” tu? Błąd anafory, ale i tak wszystkie te zdania gracko da się połączyć - LLM coś by i tu zaproponował. Albo tabelką go lub nawet wykresem tych trzech gatunków świnek.
- przeredagowałem, wywalając to. Mpn (dyskusja) 08:08, 21 wrz 2024 (CEST)
- Od głowy ku grzbietowi tworzy ono grzywę, lepiej rozwiniętą u samców przystępujących do rozrodu. - do czego? Do którego z tych elementów „przystępuje” ten odyniec? : procesy przygotowawcze, rozmnażanie, procesy następcze? Może po prostu banalne: „w okresie czegoś tam - może: 'cyklu rozrodczego' czy 'godowego' ” ? Zezen (dyskusja) 19:46, 20 wrz 2024 (CEST)
- Byłbym przeciwny. Cykl rozrodczy obejmuje całe życie zwierzęcia, więc nie można napisać, że wtedy ma on grzywę Mpn (dyskusja) 16:22, 21 wrz 2024 (CEST)
- Uwagi do uźródłowienia
- Uwagi dot. neutralności
- Uwagi dot. problemów technicznych
- Sprawdzone przez