Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Akcja styczniowa w getcie warszawskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Akcja styczniowa w getcie warszawskim[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł o drugiej niemieckiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim, a zarazem pierwszej, która spotkała się ze zbrojnym oporem Żydów. Pod względem szczegółowości opisu oraz liczby wykorzystanych źródeł powinien spełniać wymogi DA; niestety zbyt wielu ilustracji dać nie mogłem. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 11:58, 18 sty 2023 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. Artykuł jak zwykle świetny, gratuluję! Kilka drobnych uwag
    • Pod koniec października, po długich i trudnych negocjacjach, dotychczasowy skład Organizacji Bojowej poszerzono o przedstawicieli Bundu (...) Polityczne zwierzchnictwo nad Organizacją Bojową objął Żydowski Komitet Narodowy (ŻKN) − skąd taka nazwa własna? Czy tutaj nie umknęło słowo „Żydowskiej”?
    • Do zbrojnych starć doszło także w kilku innych miejscach. Gdy Niemcy wkroczyli do domu przy ul. Zamenhofa 58, zamieszkujący tam członkowie Droru i Gordonii, dowodzeni przez Icchaka Cukiermana, zaatakowali ich przy użyciu pistoletów, granatów, pałek, łomów i kwasu siarkowego. Dwóch Niemców zabito lub zraniono, pozostałych zmuszono do ucieczki. Grupy ŻOB-owców dowodzone przez Eliezera Gellera i „Arie” Wilnera podjęły walkę na terenie „getta centralnego”, m.in. przy ulicach Zamenhofa 40, Miłej 34, 41 i 63 oraz Franciszkańskiej 22. − nie mam pod ręką mapy z naniesionymi budynkami, ale czy kamienica Zamenhofa 58 znajdowała się poza gettem centralnym?
    • 1 lutego 1943 roku, na mocy umowy, którą SS-Brigadeführer Odilo Globocnik zawarł dzień wcześniej z Waltherem Többensem, SS przejęło wszystkie zakłady zbrojeniowe w getcie − tylko dla upewnienia się: zbrojeniowe? Többens działał w sektorze tekstylnym/odzieżowym, a szopy zasadniczo reprezentowały tzw. przemysł lekki. Boston9 (dyskusja) 10:25, 24 sty 2023 (CET)
    • Takiego dokładnie słowa używa Gutman, a w ślad za nim Libionka. Wydaje się jednak, że moglibyśmy również użyć bardziej ogólnego „produkujące na potrzeby Wehrmachtu”, gdyż w sumie do tego się to sprowadzało. Jestem otwarty na sugestie.Dreamcatcher25 (dyskusja) 14:45, 24 sty 2023 (CET)
  2. Trzy uwagi:
    • a. Jest szansa dopisać więcej o odniesieniach kulturowych?
    • b. Ilu członków liczył Judenrat po akcji?
    • c. Dlaczego już po akcji styczniowej podjęto decyzję o zburzeniu getta a nie dołączeniu go do części aryjskiej (jak z małym gettem)? LadyDaggy (dyskusja) 22:00, 28 sty 2023 (CET)
    • Ad. 1. Trochę dopisałem, choć nadal dotyczy to tylko jednego autora. Więcej na ten moment nie znalazłem; Ad. 2 Niestety na ten moment nie mam odpowiedzi na to pytanie. Engelking i Leociak podają nazwiska 10 członków Rady, którzy w czasie powstania w getcie w kwietniu 1943 r. zostali zamordowani lub wywiezieni do Majdanka. Spis ten uwzględnia jednakże tylko tych członków Judenratu, których losy autorom udało się ustalić więc czy tych dziesięciu stanowiło cały skład Judenratu po akcji styczniowej, nie potrafię powiedzieć. Ad. 3 Dopisałem co nieco, mam nadzieję, że wyjaśniłem kwestię.Dreamcatcher25 (dyskusja) 14:06, 29 sty 2023 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Hermod (dyskusja) 22:58, 18 sty 2023 (CET)
  2. Ented (dyskusja) 23:48, 18 sty 2023 (CET)
  3. Kenraiz (dyskusja) 15:07, 21 sty 2023 (CET)
  4. Mateusz Opasiński (dyskusja) 00:25, 23 sty 2023 (CET)
  5. Boston9 (dyskusja) 10:25, 24 sty 2023 (CET)