Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Cmentarz żydowski w Dukli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cmentarz żydowski w Dukli[edytuj | edytuj kod]

Artykuł opisujący w oparciu o wiele źródeł historię i stan obecny zabytkowych cmentarzy żydowskich w Dukli. Artykuł zilustrowany, sformatowany, z przypisami i bibliografią. Szczupłość istniejących źródeł nie pozwala na dalszą znaczącą rozbudowę artykułu. Mzungu (dyskusja) 23:03, 5 sie 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1.  Za Muta112 (dyskusja) 16:44, 16 sie 2010 (CEST)
  2. po porawie półpauz mogę dać głos  Za Lahcim pytaj (?) 17:59, 18 sie 2010 (CEST)
  3.  Za Bladyniec (dyskusja) 11:00, 19 sie 2010 (CEST)
  4.  Za Cathy Richards (dyskusja) 12:12, 19 sie 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • 1) Trzeba by zdecydować czy hasło dotyczy cmentarzy czy cmentarza i odpowiednio dostosować treść do tytułu lub odwrotnie. 2) Położenie, powierzchnia, dojście do cmentarza (cmentarzy) mogłyby być opisana we wprowadzeniu lub w osobnej sekcji. W każdym razie nie pasuje do sekcji "Współczesność" – dotyczy cech stałych nekropolii (w ogóle nie wiem czy jest sens wyodrębniania "Współczesności" – wpis do rejestru zabytków to też już historia). 3) Niezrozumiałe dla czytelnika skrótowce lepiej rozwinąć w pełne nazwy – pomieszczą się w monitorach. 4) Linki zewnętrzne lepiej wykorzystać jako źródła informacji, zwłaszcza, że niewiele rozszerzają szczupłą dość treść hasła (dodać można tylko informację o akcji karczowania krzewów w 2005). 5) Zamiast obecnych linków zewnętrznych nie stanowiących uzupełnienia hasła, można dać link do strony National Geographic z bogatą dokumentacją fotograficzną obiektu. Kenraiz (dyskusja) 23:37, 5 sie 2010 (CEST)

1) Trzeba jeszcze poprawić styl i spójność treści. 2) Słabo prezentuje się historia, pojedyncze informacje nie składają się w obraz losów cmentarza. Warto też dorzucić w jednym, dwóch zdaniach tło powstania i funkcjonowania cmentarza, rozmiary społeczności żydowskiej w Dukli, które wyjaśniałyby że jest to nekropolia dominującej w miasteczku grupy wyznaniowej. Chowano na nim zapewne miejscowych notabli, może zachowały się jakieś nagrobki, wspomnienia? 3) przypisy, w których poddajesz krytycznej analizie źródła to OR? Bo tak to wygląda. 4) Kto obecnie opiekuje się cmentarzem? Pomógłbym co nieco, ale niestety mam ograniczony dostęp do Internetu, (a tak na marginesie, do getta radomskiego oczywiście jeszcze wrócę:) Farary (dyskusja) 11:44, 11 sie 2010 (CEST)

  • Spieszę z odpowiedzią na uwagi, bo przez chwilę mogło wyglądać, że wrzuciłem propozycję i o niej zapomniałem. Przede wszystkim dziękuję za powyższe uwagi, pomogły mi trochę przeredagować i ulepszyć artykuł. A teraz po kolei. 1) względem cmentarza/cmentarzy - kwestia nie jest oczywista, co zostało wyjaśnione w dodanym przypisie; 2) Farary był uprzejmy przeedytować, teraz powinno być w porządku; 3) Skrótowiec rozwinięty; 4) Postulat częściowo zrealizowany przez Farary'ego, poza tym jest przyjętą praktyką w artykułach o cmentarzach żydowskich czy synagogach linkowanie do serwisu sztetl.org.pl jako serwisu Muzeum Historii Żydów Polskich, choćby merytorycznie nie wnosiły wiele nowego; 5) Tu pozwolę sobie się nie zgodzić - obecne linki, a zwłaszcza te do strony MHŻP są użyteczne i zawierają bogatą ikonografię; 6) Trochę pogrzebałem, mam nadzieję, że jest trochę lepiej; 7) Dodałem tło - powstanie i rozwój liczebny gminy uzasadniający powstanie starego i nowego cmentarza, dodałem informacje o potencjalnie pochowanych - nie spotkałem się z monografią tych cmentarzy i co prawda mam na własny użytek sfotografowane wszystkie możliwe do sfotografowania nagrobki na obu tych cmentarzach, ale ich własnoręczna analiza na łamach wiki to byłby czysty OR :) Są co prawda dane o przemysłowcach czy rabinach ale nie mam publikacji pozwalających stwierdzić, że na pewno w Dukli są pochowani; 8) Poprawiłem ten przypis, żeby był mniej ORowaty, a może nawet nie tyle przypis, co dodałem do bibliografii mapę - w końcu to też źródło i pozwala zwiększyć weryfikowalność tych rozważań. Powinno być ok; 9) Z własnej prywatnej wiedzy, korespondencji z Gminą Dukla, Gminą Żydowską w Warszawie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a więc z całej masy nieweryfikowalnych źródeł wiem, że formalnie cmentarze nie mają księgi wieczystej, w ewidencji gruntów są na Skarb Państwa, o wystąpieniu o zwrot napisałem ze źródłem, i mam otrzymać info gdy procedura się skończy. A kiedy się skończy nie wiadomo. Cmentarzem teoretycznie opiekuje się gmina, a faktycznie z potrzeby serca jeden z mieszkańców Dukli, ale to jest nieweryfikowalne źródłami, więc o tym nie pisałem. Hmm, chyba tyle :D Mzungu (dyskusja) 23:13, 12 sie 2010 (CEST)