Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Cyklon Idai

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search

Cyklon Idai[edit | edit source]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 8 maja 2019 11:33:22 Zakończenie: 22 maja 2019 11:33:22

Obszerne hasło o cyklonie tropikalnym, który niedawno nawiedził południowo-wschodnią Afrykę, które napisał @Pit rock. Gdarin dyskusja 11:33, 8 maj 2019 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
 1. Pytanie o terminologię specjalistyczną - czy tłumaczenie objęło jej weryfikację. Chodzi mi o takie zwroty jak "zewnętrzne pasma deszczu niżu", "cykl wymian ścian wokół oka cyklonu", "zróżnicowanych charakterystyk meteorologicznych" (googla się "zróżnicowanie przestrzenne elementów meteorologicznych")? Kenraiz (dyskusja) 12:14, 9 maj 2019 (CEST)
  Terminologię sprawdzałem w przypadku każdego takiego zwrotu meteorologicznego w publikacjach książkowych w zasobach Google Books czy też na wiarygodniejszych stronach internetowych. Tłumaczeń fachowych szukałem też w Linguee (en.wiki). Starałem się zatem przekładać z materiału w jęz. ang. możliwie precyzyjnie przy pomocy dostępnych źródeł. Nie ukrywam, że część tłumaczeń fachowych może nie być idealna, tzn. mogłaby być precyzyjniejsza. Problem w tym, że w zasobach internetowych w języku polskim jest spory deficyt w tej dziedzinie, choć nie tylko w meteorologii – w medycznych zagadnieniach też; znalezienie w Internecie fachowych materiałów w jęz. angielskim, niemieckim czy francuskim jest dużo prostsze. Ad. 1: w oryginale jest to bands of rain, czyli jednym słowem rainband – oczywiście w pl.wiki nie ma artykułu, w Linguee nie ma tłumaczenia, w polskojęzycznych zasobach prawie nic nie ma na ten temat; po dłuższej wycieczce w głąb internetu znalazłem: „Już prędzej «rain bands» (pasma deszczu)” – autor dodał dalej „Jednak chyba za daleko brnę w meteorologię mezoskalową, dziedzinę którą u nas mało kto się zajmuje”. Autorem tego wpisu nie jest, owszem, autor artykułu na stronie meteomodel.pl, a komentujący artykuł (Arctic Haze) to admin strony anomaliaklimatyczna.com, więc można domniemywać, że wiedza z dziedziny meteorologii tego człowieka jest wystarczająca, a na pewno w dziedzinie właśnie anomalii meteorologicznych, bo opisywany w artykule cyklon jest właśnie anomalią pogodową. Ad. 2 Ten sam autor (Arctic Haze) na tej samej stornie (meteomodel.pl), również jako autor wpisu w dyskusji artykułu, napisał: „(…) w pobliżu ściany oka cyklonu (…)”. Każdy cyklon ma oko, a wokół tego oka jest ściana; dodałem (tworząc artykuł) „wokół”, bo ściana okala oko cyklonu (dodałem to by dla przeciętnego czytelnika było możliwie zrozumiałe). Z kolei te ściany podczas reorganizacji centralnej części niżu (cyklonu) poddawane są wymianie, a do tych wymian ścian dochodzi w ramach cyklów, dlatego tak właśnie przetłumaczyłem tę frazę. (w przypadku innego cyklonu napisano na stronie lowcyburz.pl: „(…) cyklu wymiany ściany chmur wokół oka (ang. eyewall replacement cycle) …”. Poprawiłem to zdanie dodając „chmur”, bo oko każdego cyklonu otaczają chmury. Ad. 3 Doprecyzowałem na „charakterystyk atmosferycznych obiektów meteorologicznych”, tak jak: tu („Gazeta Obserwatora IMGW”, nr 3–4, 2008, Meteorologia radarowa, artykuł: „Meteorologia radarowa w IMGW – pół wieku oswajania «diabła» na dachu”, autor: Stanisław Moszkowicz, Ośrodek Teledetekcji Naziemnej IMGW-PIB, 30 października 2008, s. 29). --Pit rock (dyskusja) 19:47, 9 maj 2019 (CEST)
 2. „W Mauritiusie” czy „Na Mauritiusie”? Nedops (dyskusja) 12:54, 10 maj 2019 (CEST)
  Mój błąd merytoryczny, ale nie językowy. Byłem przekonany (nie sprawdziłem tego dokładnie… ale tylko początek artykułu tłumaczyłem w nieco przyspieszonym tempie), że przejście cyklonu z 1892 przez Mauritius dotyczy „administracyjnego” obszaru, czyli wszystkich wysp, a jednak temat dotyczy wyłącznie głównej wyspy współczesnego państwa: Mauritiusa. /„w” dotyczy państwa: np. w Islandii, a na Islandii dotyczy wyspy/ Dzięki za zwrócenie uwagi – w definicji taki błąd. Ale już poprawione. --Pit rock (dyskusja) 16:32, 10 maj 2019 (CEST)
  No właśnie miałem wątpliwości, dlatego sam nie poprawiałem ;) A cyklon z 1892 roku dopisuję do listy potrzebnych haseł :P Nedops (dyskusja) 16:44, 10 maj 2019 (CEST)
  Ok. Będę pamiętał. Postaram się go napisać przed zakończeniem tego głosowania/dyskusji. Teraz muszę się przesiąść na tryb pracy płatnej, tak że będę częściowo off-line. --Pit rock (dyskusja) 20:06, 10 maj 2019 (CEST)
  Nie no, czerwone linki są czymś normalnym ;) Hasło dopisałem tutaj, może ktoś się skusi. Nedops (dyskusja) 21:03, 10 maj 2019 (CEST)
  Wiem, wiem :-) Ale jak coś robić, to raczej do końca, a dobrze by była, aby definicja wyróżnionego (?) hasła była pozbawiona czerwonych linków ;-) --Pit rock (dyskusja) 21:14, 10 maj 2019 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 19:29, 17 maj 2019 (CEST)
 2. Tremendo (dyskusja) 16:09, 20 maj 2019 (CEST)
 3. Kobrabones (dyskusja) 20:16, 21 maj 2019 (CEST)
Uwagi

Artykuł graficznie wspaniały, obszerny itp., ale proszę o wstrzymanie tej dyskusji i biegu terminów do czasu zamknięcia dyskusji w Czy wiesz. StoK (dyskusja) 23:30, 9 maj 2019 (CEST)

Artykuł w CzyWieszu oznaczony został jako już sprawdzony. Poza tym obie procedury i kryteria ocen są niezależne. Kenraiz (dyskusja) 12:48, 10 maj 2019 (CEST)