Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Dom Mansjonarzy w Tarnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dom Mansjonarzy w Tarnowie[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł o kolejnym zabytku związanym z tarnowskim Muzeum Diecezjalnym. Hasło szczegółowo opisuje zarówno historię, jak i architekturę budynku; do jego utworzenia wykorzystałem chyba wszystkie godne uwagi materiały źródłowe. Ponadto, artykuł 23 czerwca br. pojawił się w czywieszu. Sądzę, że spełnia wymagania na DA. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 12:29, 28 cze 2023 (CEST)

Uwagi merytoryczne
 1. pod adresem plac Katedralny 4[7] lub 5[4] - adres urzędowy, najprecyzyjniej to określając, jest przypisany do wejścia do budynku. jeden budynek może mieć kilka adresów, a może nie mieć ich wcale. W tym miejscu idąc od strony północno-wschodniej (ul. kapitulnej). Pierwszy budynek z wcięciem od strony placu ma nr 3. Następny nr 4 (to chyba ten), na Google jest w trakcie remontu, wejście zasłonięte płachtą. Kolejny taki nieotynkowany, nie ma nadanego numeru, a według Wikipedii jest to Dom Mikołajowski w Tarnowie i ma numer 5, a artykuł ma status DA (??). Linia zabudowy skręca i jest długi jasny budynek, wejście do niego ma nr 5. To że w starych pisanych ręcznie dokumentach podano jakiś numer nie oznacza, że tak jest. Stok (dyskusja) 17:58, 5 lip 2023 (CEST)
  • @Stok Numer 4 mają dwa budynki, z gugla to ten jasny (sąd biskupi, jeszcze nieopisany), i częściowo ten właśnie remontowany, czyli mansjonarzy. Następnie: tak, artykuł o Domu Mikołajowskim jest DA, i tak, ma on nr 5, podobnie, jak i długi jasny budynek, a także jeszcze jeden mały nieotynkowany (akademiola oraz scholasteria). Dom Mansjonarzy ma natomiast dwa adresy, a wynika to z faktu, iż ma dwóch użytkowników: Muzeum Diecezjalne oraz chór. Zarówno w przypadku tego domu, jak i pozostałych, przytaczam dokładnie to, co jest w dokumencie urzędu ochrony zabytków, który adresy podaje poprawnie (vide 1820. Tarnów, gm. Tarnów – Dom Mansjonarzy, Pl. Katedralny 4-5, [A-1477/M] z 13.09.2017; 1817. Tarnów gm. Tarnów – zespół zabudowy Pl. Katedralny 5: dom Mikołajowski, scholasteria, dom kapituły, A-338 z 18.07.1991). Aha, oba te adresy są przypisane do wejścia do domu. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 18:58, 5 lip 2023 (CEST)
  • To może lepiej pl. Katedralny 4-5 bo "lub" sugeruje, że adres nie jest pewny (co prawnie nie jest możliwe), a nie że są dwa adresy LadyDaggy (dyskusja) 20:54, 5 lip 2023 (CEST)
  Tak jak napisałem wyżej, adres to punkt, zazwyczaj wejście do budynku, ale może to być też punk na ziemi. Nie ma możliwości by dwa budynki miały identyczny adres. Ale błędy w ewidencji zdarzają się. Budynki niemieszkalne, w których nie ma siedziby żadna organizacja nie muszą mieć adresu. Geoportal krajowy prezentuje dane z ewidencji granic, ulic, budynków, to są dane z oficjalnych rejestrów. W połączeniu z danymi z innych portali można wiele informacji uzyskać. W przypadku budynków okalających plac katedralny w Tarnowie jest problem z ewidencjami. Geoportal nie prezentuje numerów ewidencyjnych budynków, granice budynków nie pokrywają się tym co widać na ścianach i dachach budynków. Wyszukiwarka adresów z wiersza poleceń zwraca błąd, a wyszukiwarka wewnętrzna utożsamia plac Katedralny z ulicą Katedralną (to chyba jest przyczyną błędu).
  Co do propozycji pl. Katedralny 4-5, to adres pl. Katedralny 5, to adres tego długiego budynku na zachodniej stronie placu, ma on zapewne jakąś nazwę. Stok (dyskusja) 21:48, 5 lip 2023 (CEST)
  Według dokumentów nr 5 tyczy się nie tylko tego budynku (akademioli), ale także pozostałych, z którymi jest połączony (co tyczy się również tego domu)... Zaznaczę też, że budynek jest podzielony dokładnie w połowie. Zostawiłem tu adres taki, jaki podany jest w dokumencie urzędu konserwatora zabytków. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 12:31, 6 lip 2023 (CEST)
  Zapomniałem też jeszcze dodać, że nr 4 też nie jest zarezerowany tylko dla tego budynku: nosi go też (akurat cały) budynek sądu biskupiego (tzw. Kanonia II, ob. rezydencja biskupia; niedługo będę o niej pisał). Sytuacja komplikuje się więc jeszcze bardziej. Ten budynek, Mansjonarzy, położony jest pod tym względem nieforutnnie, bo dokładnie jedną połową administruje muzeum ze swoim nrem 5 (i przy okazji 6), a drugą kuria diecezjalna. Podział dokonany jest dokładnie w wejściu... Jamnik z Tarnowa Napisz coś 15:58, 6 lip 2023 (CEST)
  O zasadach numeracji budynków napisałem wyżej! Nie ma takich rzeczy o których piszesz, powtarzam numer jest przypisany do miejsca, punkt ma współrzędne geograficzne i koniec. Nie ma takich numerów 4-5, kreska oznacza zakres. Nie ma czegoś takiego jedną połową administruje muzeum ze swoim nurem 5 (i przy okazji 6), a drugą kuria diecezjalna. W tym przypadku numery są przydzielone precyzyjnie i zgodnie z obecnym prawem 'Jeśli jest budynek, to numer to wejście do budynku. Jeden budynek mając kilka wejść może mieć kilka numerów a nawet adresów. Jeśli jest kilka wejść i nie ma przejścia między częściami budynku, to każde musi mieć swój numer, jeśli jest przejście to może być jeden numer. I tak wejście do budynku w tym małym podwórzu - nr 3, wejście do budynku o którym tu dyskutujemy - nr 4, wejście do budynku o elewacji ceglanej - nie nadano numeru, wejście do tego długiego - nr 5. I to jest obowiązująca numeracja, jeżeli ktokolwiek podaje co innego to jest to źle, choćby była najbardziej uznana publikacja. Stok (dyskusja) 18:21, 6 lip 2023 (CEST)
  Przemyślałam sprawę i Stok ma rację. Obecny zapis 4-5 jednak sugeruje, że to budynek o dwóch bramach, które mają numery 4 i 5 (miałam takie dwubramowe i dwunumerowe kamienice w Krakowie). Tymczasem ten budynek zdaje się przynależeć do nr 4, tak samo jak ceglany budynek obok stanowi całość z numerem 5. Prawdopodobnie pomimo architektonicznej odrębności te budynki stanowią obecnie jedną realność LadyDaggy (dyskusja) 18:58, 6 lip 2023 (CEST)
  Poprawiłem. Dziękuję, będę pamiętał na przyszłość. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 20:13, 6 lip 2023 (CEST)
 2. Dlaczego portal wejściowy określony został jako klepkowy (w opisie zdjęcia)? --DentArt (dyskusja) 15:20, 7 lip 2023 (CEST)
  T Poprawione Jamnik z Tarnowa Napisz coś 18:34, 7 lip 2023 (CEST)
  Brama? A może drzwi? Stok (dyskusja) 18:51, 7 lip 2023 (CEST)
  W tym przypadku oba te określenia są poprawne, przy czym brama jest masywniejsza. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 11:55, 9 lip 2023 (CEST)
Uwagi do stylu (język, struktura)
 1. Sformułowania, które rażą mnie, może innych nie, może tylko mnie: Stok (dyskusja) 17:58, 5 lip 2023 (CEST)
  1. budynek umiejscowiony, zlokalizowany
   • Jakie sformułowania proponujesz w zamian? Określenia te są używane zależnie od kontekstu, jak i miejsca w tekście w taki sposób, aby się nie powtarzały. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 18:58, 5 lip 2023 (CEST)
  2. Czyściłem niezasadne użycie ponadto i natknąłem się na takie coś został ponadto wykonany został niedatowany plan domu Mansjonariuszy - po pierwsze, ponad co?, po drugie to nie rozumiem o co tu chodzi?
   • Winno być został ponadto wykonany niedatowany plan domu Mansjonariuszy. Poprawiłem. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 18:58, 5 lip 2023 (CEST)
   Teraz jest to zrozumiałe, a tak widzę, że nie zauważasz, że nadużywasz "ozdobników" tu jest nim ponadto. Stok (dyskusja) 22:35, 5 lip 2023 (CEST)
  3. Ponadto we wschodniej części budynku zlokalizowana jest siedziba chóru katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses[3][4] - czy dokonano należytej staranności podając i oprzypisowując tę informację? Na stronie chóru podany jest adres ul. Kapitulna 3. Wątpię czy w dokumencie z lat 90., czyli przypisie [4] podano taką informację, a jeśli podano, to jest ona nieaktualna.
   • Strona chóru podaje adres do korespondencji. Pod tamtym adresem znajduje się budynek ośrodka katechetycznego z salą parafialną, gdzie chór nie funkcjonuje. Informacja o chórze w domu potwierdzana jest zarówno przez kartę, jak i encyklopedię, będącą publikacją stosunkowo niedawną. Aha, nawiasem, spojrzyj proszę na zdjęcie portalu. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 18:58, 5 lip 2023 (CEST)
   Prawie tak jak piszesz. Siedziba organizacji to nie miejsce gdzie organizacja prowadzi działalność, tu tak jest. Do tego dochodzą dwa drażniące mnie określenia: siedzibę umieszczono i wschodniej części budynku zlokalizowana jest siedziba. Stok (dyskusja) 22:52, 5 lip 2023 (CEST)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
 1. Bacus15 • dyskusja 15:34, 2 lip 2023 (CEST)
 2. Filipnydyskusja 00:02, 7 lip 2023 (CEST)
 3. LadyDaggy (dyskusja) 23:19, 10 lip 2023 (CEST)