Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Elektryczna tomografia pojemnościowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elektryczna tomografia pojemnościowa[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 24 października 2019 12:40:02 Zakończenie: 7 listopada 2019 12:40:02

Artykuł oparty na rzeczowej wiedzy naukowej. Bogato zilustrowany. Stanowi dużo lepsze opracowanie tematu niż odpowiedniki w innych wersjach językowych. WolfgangNihil (dyskusja) 12:40, 24 paź 2019 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Wadą tej metody jest względnie mała prędkość pomiarów, zależna od częstotliwości granicznej filtru dolnoprzepustowego - czy tak jest napisane w źródle? Bo to jest niezgodne z działaniem metody. Metoda detekcji synchronicznej zakłada, że sygnał z kondensatora jest napięciem przemiennym o częstotliwości pobudzania, przesunięty w fazie i zaburzony szumem. Bu uzyskać korzyść z detekcji synchronicznej przebieg musi trwać kilka do kilkunastu przebiegów sygnału modulującego, a to narzuca ograniczenie czasowe. Inaczej mówiąc, w widmie sygnału pojawiają się zakłócenia o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości modulującej, ale zakłócenia są przypadkowe, dlatego generują na wyjściu układu mnożącego sygnał zmienny zastosowanie filtra dolnoprzepustowego o mniejszej częstotliwości "wytnie" z sygnału więcej zakłóceń. No i częstotliwość sygnału pobudzającego musi być wielokrotnie większa od częstotliwości granicznej filtra, by wyciąć częstotliwości podsynchroniczne. Do tego dochodzi inny problem, jeżeli stosuje się przełączanie elektrod, to kondensator podłączony do przebiegu sinusoidalnego daje sygnał sinusoidalny dopiero po kilku przebiegach sygnału w zależności od wartości RC układu. Konkludując, to filtr musi być dostosowany do warunków pracy układu, a nie filtr decyduje o szybkości metody. StoK (dyskusja) 09:35, 31 paź 2019 (CET)
  • Dokładne zdanie z artykułu brzmi "The main limitation on the data acquisition speed of an ECT system lies in the capacitance measuring circuits; in particular, the frequency of the excitation signal and the cut-off frequency of the low-pass filter." Masz rację, że trochę za bardzo to zdanie uprościłem. To co chciał powiedzieć autor i zarazem to co wydaje mi się, że powinno się podkreślić w tej sekcji to kwestia, że dokładność metody zależy od szybkości pomiaru. Wyjaśnienie dlaczego tak jest wymaga troszkę dłuższego opisu. Spróbuje rozbudować tę sekcję dziś WolfgangNihil (dyskusja) 13:47, 31 paź 2019 (CET)
  • Można uznać za T Załatwione, nie warto w tym artykule zbytnio wgłębiać się w szczegóły detekcji synchronicznej. StoK (dyskusja) 08:54, 1 lis 2019 (CET)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez