Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Figury tanga argentyńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Figury tanga argentyńskiego[edytuj | edytuj kod]

Hasło jest jednym z najobszerniejszych opracowań tego typu w literaturze i w internecie. Zawiera unikalne zdjęcia, które zrobiłem specjalnie do tego artykułu. Instruktorami jest jedna z najlepszych par tanga - Homer i Krystyna Ladas. Materiał jest logicznie podzielony spełniając warunki artykułu encyklopedycznego a nie słownika. Jest dużo referencji do materiału żródłowego, m.in. na DVD. Napisałem ten tekst zarówno po angielsku jak i po polsku. Pcirrus2 (dyskusja) 19:49, 16 maj 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Przykuta (dyskusja) 22:09, 16 maj 2011 (CEST)
  2. Jeszcze na LnM trochu mu brakuje, ale DA jest. Lispir słowa to potęga 15:38, 19 maj 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. DX Dyskusja 23:51, 17 maj 2011 (CEST) sposób w jaki został napisany powyższy artykuł jest dla mnie kompletnie niezrozumiały, bardziej przypomina on zresztą listę z masą zdjęć, poza samym wstępem źródeł praktycznie nie ma, wstawianie do jednego zdania 6 przypisów książkowych bez numerów stron to nieporozumienie, ponadto słownictwo np.: W otwartym trzymaniu partnerzy są w pewnej odległości od siebie, chociaż zawsze istnieje kontakt pomiędzy ich ramionami co umożliwia komunikację.; Partnerzy są, lub wydają się być, nachyleni do siebie, tak że powstaje pewien dystans pomiędzy nogami i biodrami umożliwiający wykonywanie figur.; Ten sposób chodzenia przypomina spacer zakochanych w parku tylko, że zamiast trzymania się za ręce partnerzy nadal używają objęcia w tangu., itd.
# Wady, uwagi w dyskusji. Michał Rosa (dyskusja) 14:25, 18 maj 2011 (CEST)Michał Rosa (dyskusja) 00:27, 22 maj 2011 (CEST)
  • Głosy za wycofaniem głosowania i zgłoszeniem jako lista na medal:
  1. -- Bulwersator (dyskusja) 00:09, 19 maj 2011 (CEST)
  2. Nie znam się na tej tematyce, ale lepiej będzie zgłosić jako lista na medal. The Orbwiki107 (dyskusja) 21:14, 28 maj 2011 (CEST)
  • Uźródłowienie... takie sobie, powiedzmy. Absolutnie nie kwestionuję wiedzy fachowej (temat mi obcy więc patrzę z boku), ale opisy są właściwie skąd? Z natury? Z DVD? (jeśli tak to oczekiwałbym odnośników przy figurach). Terminologia polska, czy też raczej slang polsko-hispano-angielski. To pomieszanie każe mi wierzyć, że to "prawdziwe" terminy używane w polskim światku tangowym, bo jakby było tłumaczenie to pewnie ujednolicone...
    • W źródłach trzeba zrobić porządek, oddzielić tytuły od autorów, i chyba pominąć spisy treści.
    • Przejrzeć odnośniki, są przy nich dodatkowe kropki, przecinki itp. Przetłumaczyć przypisy na polski!
    • Duże fragmenty są w ogóle nieuźródłowione. Np. "krok akademicki" -skąd wiadomo, że tylko się nim uczy, nie tańczy?
  • Linkowanie jest gł. wewnątrz art, a mało na zewnątrz

Ogólne wrażenie: kapitalnie opracowany temat, tyle że na niezależny podręcznik, nie na wiki...--Felis domestica (dyskusja) 01:43, 18 maj 2011 (CEST)

  • Uźródłowienie jest - tylko, że jest zrobione jako blok referencji tematycznych. Chyba troche tutaj trzeba myśleć "out of the box" jeżeli chodzi o referencje, bo cytowanie każdego DVD, w którym jest wspomniany jakiś krok mija się z sensem. Specjalnie po to wypisałem przy każdym DVD listę figur. Hasło jest długie - dlatego jest zrobione linkowanie wewnetrzne. Nie ma zreszta tak dużo linków zewnętrznych, do których można się zlinkować. Jak coś jest "dyskusją akademicką" to znaczy, że się tego nie stosuje w praktyce. Podobnie z krokiem akademickim. To są sentymenty jakie można odczytac z wypowiedzi instruktorów na DVD. Zwroc tez uwage, ze referencjami (uzrodlowieniem) sa tutaj zdjecia. Nie ma powodu robic odnosnikow do "krok w bok" jezeli jest zdjecie. Mozna ewentualnie kwestionowac czy taka figura istnieje w tangu - no ale po to zrobilem odnosniki do ksiazek. Pcirrus2 (dyskusja) 22:22, 18 maj 2011 (CEST)
    OK, tyle że jest tu pewna niespójność: jeśli podajemy nie ogólną bibliografię do hasła (np.spis rzeczonych filmów), tylko przypisy, to już powinny być szczegółowo: każda figura - przypis (nie ma problemu, by każdy film uźródławiał kilka figur <ref name=CD1> załatwia sprawę). Obecnie wygląda to tak, jakby fakt istnienia tanga nuevo był potwierdzony czterema publikacjami, ale figury tego tanga żadnymi. No i pozostaje technicyzm w postaci przetłumaczenia i sformatowania przypisów (nawet jeśli zostaną przekształcone w listę bibliograficzną, co może by uprościło sytuację). Swoją drogą, może faktycznie przenieść do List medalowych? Chyba byłaby lepsza szansa ;)--Felis domestica (dyskusja) 12:34, 19 maj 2011 (CEST)
    Zasady:Lista na medal (LnM) – odmiana artykułu na medal napisanego w formie listy. Czyli jeszcze nie, jak są jakieś błędy. Lispir słowa to potęga 15:56, 19 maj 2011 (CEST)

Moje uwagi:

  1. Wstęp - źle napisany. Wstęp to tylko i wyłącznie streszczenie hasła. We wstępnie nie ma być niczego co nie występuje w haśle, nie potrzeba w nim żadnych przepisów. Wstęp to „hasło w pigułce”.
  2. Wstęp - styl. „Artykuł jest podzielony na sekcje” - niiiiieeee! W haśle nie piszemy o haśle.
  3. Brak przypisów - podstawowa wada hasła, „styl i trzymanie” choćby, ani pół przypisu.

Hasło jest bardzo niestaranne. Michał Rosa (dyskusja) 14:25, 18 maj 2011 (CEST)

  • Poprawiłem wstęp. Odnośniki są w cytowanych DVD. Jest około 20 przypisów. Lepiej jest podać odnośniki blokowo bo zawierają kilkanaście tematycznych figur niż cytować te odnośniki przy każdym "kroku w bok". Styl i trzymanie jest udokumentowane poprzez zdjecie (takie trzmanie jak widac na zdjeciu). Natomiast same style tanga sa opisane w hasle o tangu lub w hasle o tango nuevo. Sa linki wewnetrzne do tych hasel. Pcirrus2 (dyskusja) 22:15, 18 maj 2011 (CEST)
    • Ten artykuł może być ewentualnie listą na medal, ale to dla mnie nie jest DA czy AnNM. To jest lista figur, a nie artykuł na temat samego tanga, czy figur tanga. W artykule oczekuję rysu historycznego, szczegółowych opisów itd itp. To hasło dla mnie nie spełnia warunków „artykułu” (DA czy AnM) choć może być oceniane jako „lista”. Michał Rosa (dyskusja) 00:07, 19 maj 2011 (CEST)
  • Dodałem sekcję o historii figur tanga argentyńskiego. Dopiszę z czasem więcej. Są w literaturze pewne opisy ewolucji figur, chociaż istnieją spory w Argentynie na temat tego co jest autentycznym stylem tanga nie mówiąc już o samych figurach. Odzwierciedleniem tego sporu jest tutaj sekcja o "trzymaniu", gdzie podkreślam, że styl nie jest uzależniony od sposobu trzymania. Starałem się to też zilustrować w sekcji "warianty figur". Sama historia tanga jako tańca i muzyki opisana jest w osobnym haśle tango argentyńskie - więc nie ma w zasadzie powodu, żeby duplikowac materiał zwłaszcza, że jest tam sekcja o historii tańca.Pcirrus2 (dyskusja) 18:44, 19 maj 2011 (CEST)
    • Nadal nie jestem przekonany, że to jest AnM pod względem układu i zawartości. Dla mnie to jest cały czas LnM. Osobiście nie widzę nic mniej prestiżowego w liście w porównaniu z medalem i wolałbym aby to hasło było oceniane właśnie jako lista. Michał Rosa (dyskusja) 00:27, 22 maj 2011 (CEST)
      • Nie może być LnM bo zasady mówią(które się przyjęły bez jakiś protestów podczas tworzenia LnM):Lista na medal (LnM) – odmiana artykułu na medal napisanego w formie listy a DA jest miejscem na wytykanie błędów czy nawet niektóre są jeszcze do przyjęcia. Oraz Pcirrus2 ma racje bo nie można duplikować tych samych info, jak ten art ma się skupić na figurze, a nie historii czy samym tangu. To ty tylko możesz wytykać błędy zakresie figur. Lispir słowa to potęga 09:18, 22 maj 2011 (CEST)