Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Jedzący kartofle
Wygląd
Dyskusja zakończona | |
Rozpoczęcie: 13 kwietnia 2013 13:04:45 | Zakończenie: 27 kwietnia 2013 13:04:45 |
Wynik: Przyznano |
Zgłaszam artykuł „Jedzący kartofle” do przyznania mu statusu DA, ponieważ moim zdaniem spełnia on wymagania stawiane artykułom tej kategorii. „Jedzący kartofle” to pierwsze wielkie dzieło van Gogha. Pisząc artykuł o nim wykorzystałem wszystkie dostępne mi źródła pisane i internetowe. W ramach przyjętej koncepcji omówiłem wyczerpująco okoliczności powstania obrazu, opisałem sam obraz, jego interpretację oraz odbiór. Zapraszam do lektury, prosząc o merytoryczne uwagi i komentarze. Krzysztof 13 (dyskusja) 13:04, 13 kwi 2013 (CEST)
- Dostrzeżone błędy merytoryczne
- Czy w tytułach szkiców przygotowawczych faktycznie pojawia się słowo ”kaptur”? Wszystkie te nakrycia głowy wyglądają na czepce. Tremendo (dyskusja) 11:28, 16 kwi 2013 (CEST)
- Poprawione Oczywiście chodzi tu o czepiec jako nakrycie głowy kobiety (nie wiem skąd mi wyskoczył ten kaptur) Krzysztof 13 (dyskusja) 13:11, 16 kwi 2013 (CEST)
- Dostrzeżone braki językowe
- Zdanie Vincent wykonał pierwsze szkice (...) przypuszczalnie tuż po napisaniu tego listu. zaczyna nową sekcję i nie bardzo wiadomo do czego się odnosi. Kenraiz (dyskusja) 23:11, 15 kwi 2013 (CEST)
- Poprawione Dodałem stosowne uzupełnienie Krzysztof 13 (dyskusja) 09:00, 16 kwi 2013 (CEST)
- Kilka drobnych uwag: czy słowo dealer można zamienić na marszand w całym artykule? Czy uzasadniona jest pisowania Sztuki dużą lietrą? W tym zdaniu ”ale bez utraty świeżości pierwszej impresji z życia” cz można powiedzieć ”bez utraty spontaniczności”? Wyrażenie impresja z życia nie jest dla mnie zbyt jasne Tremendo (dyskusja) 13:24, 16 kwi 2013 (CEST)
- Poprawione:
- zmieniłem dealer na marszand wszędzie tam, gdzie zauważyłem (nb. nie lubię ani słowa dealer ani marszand, wolę polskie opisowe "handlarz dziełami sztuki"),
- "first impression of life" - zmieniłem na "pierwszego wrażenia" (z przyjemnością powitam lepsze wersje),
- Sztuka z dużej litery (tak jest w oryginale - Art) - najprawdopodobniej autor miał tu na myśli sztukę przez duże S (tak też poprawiłem) Krzysztof 13 (dyskusja) 14:51, 16 kwi 2013 (CEST)
- Poprawione:
- Dwie drobnostki, które zaburzają lekturę: nadużywanie spójnika ”iż” w miejsce ”że”, a przy datach brakuje skrótu ”r.”, jest np. ”26 marca 1885”, ”w ciągu 1884”, wg mnie powinno być ”w ciągu 1884 r.”. Zauważone niedociągnięcia stylistyczne poprawię sama, szkoda czasu na przeklejanie.
- Zdania "jedyne jego prace z więcej niż jedną postacią stanowiły duże projekty zlecone mu jako dekoracje wnętrza jadalni jego przyjaciela Hermansa. Tych planów również nie udało się zrealizować, a cały projekt zatrzymał się na etapie szkiców" wydają mi się nielogiczne. Nie wynika z nich, czy te prace zlecone są jedynymi do tego czasu wykonanymi dziełami z więcej niż jedną postacią, czy też może drugie zdanie referuje fiasko tych zleceń.
- "Użył płótna większego formatu, a dzieło zatytułował Jedzący kartofle" - Nie wiadomo, w stosunku do czego to płótno było większe, ani jakie miało wymiary. Porcja (dyskusja) 11:49, 21 kwi 2013 (CEST)
- ”iż” i ”że” to spójniki wg mnie równorzędne; ich użycie jest kwestią gustu. Według zaleceń edycyjnych nie piszemy słowa rok ani r., tylko samą cyfrę.
- zmieniłem na: "jedynymi jego pracami z więcej niż jedną postacią były duże projekty zlecone mu jako dekoracje wnętrza jadalni jego przyjaciela Hermansa" - były to jedyne prace artysty z więcej niż jedną postacią zlecone mu w tamtym czasie i niezrealizowane" Nie bardzo rozumiem, co tu nielogicznego.
- Płótno większego formatu, tzn. 81.5 x 114.5; wersja pierwsza miała 72 x 93 - dane te są w infoboksie.Krzysztof 13 (dyskusja) 22:22, 21 kwi 2013 (CEST)
- Nie znalazłam tego w zaleceniach, poproszę o link. Chętnie się douczę, bo w wiki stawiam przecież dopiero pierwsze kroki. Prof. Mirosław Bańko w Poradni Językowej twierdzi, że to wszystko kwestia wyczucia, z czym nie sposób się nie zgodzić. W hasłach medalowych, które przejrzałam, po datach pojawia się r. bądź roku.
- Napisanie "jedyne jego prace" MSZ sugeruje, że coś zostało namalowane. Teraz brzmi znacznie lepiej.
- Gdy wyświetlam artykuł na laptopie 15,4" infoboks jest dwa ekrany wyżej. W poprzedniej sekcji jest mowa o szkicach i litografii. Wydaje mi się, że pojawiające się "większe płótno" nie może przez czytelnika zostać odniesione do żadnego "mniejszego płótna". Porcja (dyskusja) 23:33, 21 kwi 2013 (CEST)
- Odnośnie pisowni rok lub nie - pamiętam, kiedyś było to w zaleceniach edycyjnych, teraz nie mogę tego odszukać. I ja też zauważyłem, że w artykułach AnM lub DA (i pozostałych) raz się pisze tak, raz tak, wprowadza to niewątpliwie pewien chaos edycyjny, ale to temat na inną dyskusję. Krzysztof 13 (dyskusja) 08:25, 22 kwi 2013 (CEST)
- "większego formatu" - dałem tu stosowną uwagę. Faktycznie, infobox jest dość odległy od tego fragmentu tekstu i czytelnik może nie pamiętać, że stosowne dane są w infoboksie (a jak nie zajrzy do niego, to w ogóle nie będzie tego wiedział). Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne :-) Krzysztof 13 (dyskusja) 08:25, 22 kwi 2013 (CEST)
- Dostrzeżone braki uźródłowienia
- Dostrzeżone braki w neutralności
- Dostrzeżone błędy techniczne
- Sugerowałabym trochę odchudzić nagłowki sekcji żeby słowo obraz nie pojawiało się w każdym z nich, jeżeli i tak wiadomo o co chodzi, np. Okoliczności powstania obrazu -> Okoliczności powstania, Szkice obrazu -> Szkice przygotowawcze. Z drugiej strony Krytyka dzieła -> Krytyka obrazu, żeby było konsekwentnie. Połączyłabym też Dzieje obrazu (osobiście wolę nazwę Historia obrazu) z sekcją Kradzież lub ewentualnie zamieniła ją na podsekcję. W tej sekcji powinno się znaleźć wszystko co się działo z obrazem po jego namalowaniu i kradzież się do tego zalicza Tremendo (dyskusja) 23:29, 15 kwi 2013 (CEST)
- Załatwione Krzysztof 13 (dyskusja) 09:00, 16 kwi 2013 (CEST)
- Po sekcji "Szkice" mamy "Wersję ostateczną". Czy nie lepiej byłoby podzielić tekst na: "Szkice przygotowawcze ", "Jedzący kartofle I", "Jedzący kartofle II (wersja ostateczna)"? Wydaje mi się, że byłoby to uzasadnione chociażby infoboksami, w których pokazujemy dwie wersje obrazu. Ponadto, w "Opisie" powołujemy się na wersję pierwszą i drugą, nie pisząc wcześniej o tym, w jakich okolicznościach miałaby powstać ta pierwsza. Porcja (dyskusja) 23:33, 21 kwi 2013 (CEST)
- "szkice przygotowawcze a wersja ostateczna": dałem dodatkowy podział na sekcje, który sprawia, że teraz wszystko będzie zrozumiałe; Krzysztof 13 (dyskusja) 08:25, 22 kwi 2013 (CEST)
- Poprawiono
- Sprawdzone przez
- Kenraiz (dyskusja) 23:11, 15 kwi 2013 (CEST). Hasło solidne, drobna uwaga wyżej, za to obraz męczący.
- Tremendo (dyskusja) 13:24, 16 kwi 2013 (CEST) drobne uwagi powyżej
- --Adamt rzeknij słowo 15:22, 16 kwi 2013 (CEST) bardzo dobry artykuł