Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Kukułka wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kukułka wschodnia[edytuj | edytuj kod]

Artykuł w wystarczająco szerokim zakresie opisuje systematykę, występowanie i życie kukułek wschodnich. Niestety ilość dostępnych informacji tylko pozornie jest duża – ze względu na odłączenie kukułki syberyjskiej część informacji na temat gatunku już w ogóle go nie dotyczy, stąd mniejsza objętość artykułu, niż na początku przeze mnie oczekiwana. Soldier of Wasteland (dyskusja) 03:42, 3 kwi 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
 1. "W Himalajach występują w lasach mieszanych z udziałem drzew iglastych oraz liściastych (głównie brzóz i topoli), w lasach modrzewi, lasach szerokolistnych, różaneczników i dębów, w innych zadrzewionych obszarach oraz w zaroślach" - na stronie 54 cytowanej w przypisie nr 22 książki lasy szerokolistne to w źródle broadleaved evergreen forest czyli raczej Tropical and subtropical moist broadleaf forests, ale nie wiem jaki to bedzie po polsku, może np. @Kenraiz pomoże, D kuba (dyskusja) 09:38, 12 kwi 2020 (CEST)
  Dosłownie to "zimozielone lasy liściaste". W zachodnich Himalajach są to zimozielone lasy podzwrotnikowe z dębami i z udziałem sosen, we wschodnich wilgotne, górskie lasy podrównikowe, także zwykle z zimozielonymi dębami. Mianownictwo tych zróżnicowanych zbiorowisk leśnych w języku polskim (raczej) nie istnieje. Najbardziej płodny autor (Z. Podbielkowski), który zdominował temat publikacji opisujących szatę roślinną świata, jak ognia unikał stosowania/wprowadzania nazw polskich formacji roślinnych (też gatunków dla nas egzotycznych) – przedstawiał je opisowo lub za pomocą nazw miejscowych. Kenraiz (dyskusja) 10:26, 12 kwi 2020 (CEST)
  to może trzeba to zrobić opisowo, np. lasy zimozielone (ogólnie) lub szerokolistne lasy zimozielone (i ile takie podejście nie bedzie OR-em)? D kuba (dyskusja) 10:54, 12 kwi 2020 (CEST)
  W polskiej terminologii nie stosuje się raczej określenia "szerokolistne" (rzadko drobnolistne - dla lasów z brzozami i osikami), bezpieczniej po prostu "zimozielone lasy liściaste". Kenraiz (dyskusja) 14:41, 12 kwi 2020 (CEST)
  Dzięki, zmieniłem, D kuba (dyskusja) 16:51, 12 kwi 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
 1. D kuba (dyskusja) 11:15, 12 kwi 2020 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 20:14, 14 kwi 2020 (CEST)
 3. Kobrabones (dyskusja) 19:10, 17 kwi 2020 (CEST)