Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Pacyfikacje wsi polskich podczas okupacji niemieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kolejne bardzo dobre hasło Dreamcatchera na tematy związane z II wojną światową. Wyczerpujący artykuł wykorzystujący bogatą bibliografię. Konkretnie omawia złożoną tematykę. Spełnia wymogi DA. Loraine (dyskusja) 22:52, 10 mar 2010 (CET)

  • Głosy za:
  1. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu linkuje do OKH (albo do OKW albo sił lądowych). Zamieniłbym także urojenie na iluzję (nawet jeśli w źródle jest urojenie). Partyzancka psychoza nie powinny być tak linkowane, bo sugeruje to istnienie hasła PARTYZANCKA PSYCHOZA; a takiego nie ma. Żadnych innych uwag nie mam. louve (dyskusja) 12:47, 11 mar 2010 (CET)
    Słuszna uwaga. Zrobione.--Dreamcatcher25 (dyskusja) 13:00, 11 mar 2010 (CET)
  2. rdrozd (dysk.) 08:26, 12 mar 2010 (CET)
  3. Yusek (dyskusja) 10:14, 14 mar 2010 (CET)
  4.  Za Lahcim pytaj (?) 16:08, 16 mar 2010 (CET) zasługuje na DA jak najbardziej
  5. Chrzanko (dyskusja) 21:19, 17 mar 2010 (CET)
  6. Pozostaje pytanie czy pacyfikacje dokonane przez kogoś innego niż przez Niemców włączyć do arta. No ale by to zbytnio chyba artykuł rozbudowało, biorąc pod uwagę kilka tysięcy wsi zniszczonych przez UPA. Można rozważyć krótką sekcję wspominającą o rzezi wołyńskiej i specyficznej sytuacji na tym terenie. Tam Niemcy czasem występowali w roli wybawców co oczywiście nie zmienia faktu że wykorzystywali Polaków i byli bierni wobec mordów. --Paweł5586 (dyskusja) 10:00, 18 mar 2010 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

A na Pomorzu to nic? A Kąty a Przytarnia a Zamość? Chyba, że liczymy to jako wsie kaszubskie wtedy chyba wszystko będzie w porządkuYusek (dyskusja) 23:24, 10 mar 2010 (CET)

O Pomorzu jest kilka zdań na końcu części hasła "Pacyfikacje jako narzędzie terroru okupacyjnego". O pacyfikacjach wspomnianych przez Ciebie wsi nie widzę w googlu (po szybkim i pobieżnym sprawdzeniu) zbyt wielu informacji. Podobnie zresztą jak w pracach, z których korzystałem. Czy mógłbyś ew. wskazać jakieś źródła?--Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:43, 11 mar 2010 (CET)
  • Odnośnie do uwagi Pawła5586. Niestety obawiam się, że dołączenie pozostałych pacyfikacji zaburzyłoby znacznie klarowność artykułu. Trzeba byłoby dodać bowiem nie tylko zbrodnie UPA ale i Armii Czerwonej, czy sowieckiej partyzantki (Naliboki, Koniuchy itp). Stąd przyjąłem zasadę, że włączane są tam pacyfikacje dokonane przez Niemców lub podległych im kolaborantów (ukraińskich, litewskich, rosyjskich itd). Natomiast wzmiankę o Wołyniu można dodać, zwłaszcza w kontekście trudności z ustaleniem martyrologi polskich wsi na Kresach Wschodnich. Pozdrawiam--Dreamcatcher25 (dyskusja) 10:19, 18 mar 2010 (CET)
  • Hm tylko czy w tej sytuacji tytuł jest poprawny, ponieważ dotyczy tylko pacyfikacji niemieckich? Jak widać podczas okupacji niemieckiej nie tylko Niemcy dokonywali pacyfikacji. Może zmienić nazwę na Niemieckie pacyfikacje polskich wsi? Art jest b. dobry, ale tytuł powinien odnosić się do treści. Można też zrobić nowy artykuł Pacyfikacje polskich wsi podczas II w. św. I tam omówić całość zagadnienia - pacyfikacje AC, partyzantki rosyjskiej, litewskie, AL, UPA, itd. + dać main do tego artu - niemieckie. Nic nie sugeruje proszę tylko o rozważenie.--Paweł5586 (dyskusja) 10:29, 18 mar 2010 (CET)
Obecny tytuł daje, że się tak wyrażę, większą swobodę manewru. Obawiam się, że po zmianie na "Niemieckie pacyfikacje..." pojawiłby się postulat, aby usunąć wzmianki o pacyfikacjach dokonanych przez jednostki nie złożone z etnicznych Niemców. Ważne jest tymczasem, aby uwzględnić zbrodnie kolaborantów bo przecież realizowali oni politykę III Rzeszy, a zarazem byli zazwyczaj dowodzeni przez niemieckich oficerów. Myślę, że przy obecnej wersji nie będzie nieporozumień. Natomiast pomysł stworzenia szerszego hasła o ogóle pacyfikacji dokonanych w czasie wojny jest moim zdaniem bardzo dobry.--Dreamcatcher25 (dyskusja) 12:13, 18 mar 2010 (CET)
Ok, ten argument mnie przekonał, faktycznie można by tu coś kombinować.--Paweł5586 (dyskusja) 12:15, 18 mar 2010 (CET)
A w jakim kontekście pytasz ;) ? Dla uściślenia, w tym haśle opisywane są pacyfikacje dokonane przez siły niemieckie lub podległych im kolaborantów we wsiach leżących na terytorium II RP - niezależnie od tego czy zamieszkiwali je Polacy czy przedstawiciele innych narodowości. Stąd jak zauważysz, we fragmentach dot. pacyfikacji na Zamojszczyźnie i Rzeszowszczyźnie są ujęte np. wsie ukraińskie spacyfikowane przez Niemców.--Dreamcatcher25 (dyskusja) 17:19, 18 mar 2010 (CET)
Ponawiam w takim razie prośbę o wskazanie źródeł, gdyż google i moje pozycje milczą w tej sprawie. Swoją drogą dodałem informację o jeszcze jednej wsi spacyfikowanej na Pomorzu--Dreamcatcher25 (dyskusja) 00:38, 21 mar 2010 (CET)
Tam gdzie Kaszub Kuńc prof. Borzeszkowskiego. O ile dobrze pamiętam też Monografia Niedamowa autorstwa chyba T. Lewandowskiej.Yusek (dyskusja) 23:18, 24 mar 2010 (CET)
  • Chętnie oddam swój głos za, ale proszę o wyjaśnienie i poprawienie, bo nie rozumiem: dlaczego w rozdziale "Wykaz największych zbrodni" brak jakiejkolwiek logiki? Przecież lista zbrodni powinna być jakoś uszeregowana - wg liczby zabitych, wg dat, lub choćby wg regionów z zaznaczeniem tychże podtytułami. W obecnym kształcie czyta się to z trudnością. Ja bym zastosował cezurę podwójną: regionami i wg dat. belissarius (dyskusja) 05:06, 21 mar 2010 (CET)
Największe zbrodnie są uszeregowane przede wszystkim według liczby ofiar. Można ew. przemyśleć, czy tych liczb bardziej nie podkreślić. Wyjątkiem jest Michniów, który dałem na miejscu pierwszym, gdyż jak jest to wyjaśnione ta wieś jest symbolem. Regionalnie wykaz uwzględnia natomiast obecne terytorium Polski oraz ziemie kresowe. Nie jestem pewien czy bardziej szczegółowy podział regionalny dobrze by wyglądał, bo na dzień dzisiejszy mielibyśmy np. przeładowaną Lubelszczyznę i Białostocczyznę, a nie więcej niż 1 pacyfikację na Podhalu czy w Małopolsce. Wg dat szeregować nie widzę za bardzo sensu, gdyż one mają akurat w całej tej sprawie najmniejsze znaczenie - chronologię działań pacyfikacyjnych prezentują zresztą poprzednie rozdziały. Postaram się natomiast uczynić obecny podział bardziej czytelnym. Pozdrawiam--Dreamcatcher25 (dyskusja) 09:42, 21 mar 2010 (CET)
  • "w odwecie za rzekome napady cywilów na żołnierzy Wehrmachtu lub sukcesy Wojska Polskiego". Czy nie powinno być "w odwecie za sukcesy Wojska Polskiego lub rzekome napady cywilów na żołnierzy Wehrmachtu". W pierwszym przypadku można zrozumieć, że prowadzono działania odwetowe za "rzekome sukcesy WP", ale może nie mam racji. Stiepan Pietrov (dyskusja) 21:32, 22 mar 2010 (CET)
Masz rację - brzmi zdecydowanie lepiej. Poprawione--Dreamcatcher25 (dyskusja) 23:11, 22 mar 2010 (CET)