Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Plymouth Concord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plymouth Concord[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o drugim samochodzie Plymouth z lat 50., mało znaczącym i produkowanym tylko przez dwa lata - ale zawiera komplet najważniejszych informacji, w tym opis wersji, różnice między modelami, dane sprzedażowe i dość dokładne dane techniczne. Pibwl ←« 23:13, 24 kwi 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
 1. W którym tekście z bibliografii znajdę informację, że jest to samochód osobowy klasy średniej-wyższej? — Paelius Ϡ 23:51, 24 kwi 2020 (CEST)
  • jak pisałem w dyskusji nad drugim artykułem, niestety, na polskiej Wikipedii jest przyjęta europejska współczesna segmentacja samochodów, zgodnie z którą segment E to największy samochód poniżej klasy samochodów luksusowych. I według angielskiej Wikipedii temu segmentowi odpowiada amerykański full-size car (również poniżej klasy luksusowej) - ale niestety bez źródeł. W latach 50. to był normalny i najpopularniejszy standard samochodów amerykańskich, chociaż jak na europejskie warunki był ogromny. Jak na razie nie widzę dobrego wyjścia. Chyba, żeby nazwać go samochodem klasy pełnowymiarowej i podlinkować do segmentu E. Pibwl ←« 23:58, 25 kwi 2020 (CEST)
  • @Paelius, @Pibwl, wybaczcie, ale w odniesieniu do odznaczanego artykułu muszę mieć spójne stanowisko w sprawie poprawności oznaczania klasy samochodu. Proszę o info. Jacek555 12:00, 9 maj 2020 (CEST)
  • Jest ono poprawne. Jedynym przyjętym (przynajmniej jak na razie) sposobem oznaczania klasy samochodu na naszej Wikipedii jest system autosegmentów literowych i nie znaczy to, że dotyczy tylko samochodów europejskich z ostatnich 30 lat, ale też stosowany jest retroaktywnie, np. do FSO Warszawa. Jest też standardem na różnych stronach w sieci typu [1], która notabene wprost zalicza tego Plymoutha do segmentu E "full-size / executive car". Na angielskiej wikipedii artykuł en:Executive car mówi: "Executive car is a British term for a large car which is equivalent to the European E-segment and American full-size classifications". Niestety, jest on uźródłowiony przypisem, który nic nie mówi o full-size. Obawiam się, że nie znajdziemy żadnego źródła, które porównywałoby ze sobą segmenty europejski i amerykańskie, bo to w zasadzie problem jak się okazuje jedynie dla Wikipedii. Skoro jednak oznaczamy samochody pod względem segmentów literowych, to segment E oznacza największe samochody nie-luksusowe, czyli dotyczy tych full-size cars, które nie podchodzą pod kategorię samochodów luksusowych. A w tym okresie w USA full-size cars zaczynały się od około 1500 dolarów (gdzie był Plymouth) do 5-8 tysięcy, gdzie były samochody luksusowe. Pibwl ←« 14:59, 9 maj 2020 (CEST)
 1. "Kombi Savoy różniło się lepszym wykończeniem, w tym chromowanymi obwódkami wokół szyb[3]." - czy chromowane obwódki wokół szyb były głównym wyróżnikiem modelu kombi Savoy? Wydaje mi się to mało prawdopodobne, jak na dopłatę w wysokości ok. 5% wartości samochodu. Jeśli tak nie było, warto uwzględnić w artykule także inne różnice względem tańszych wersji. Michozord (dyskusja) 17:14, 7 maj 2020 (CEST)
  • Dodałem ogólną informację o lepszym wykończeniu wnętrza (chyba zbędne jest wchodzenie w szczegóły, że tapicerka była materiałowo-winylowa zamiast winylowej), plus jeszcze chromowaną osłonę błotników. Pibwl ←« 21:38, 7 maj 2020 (CEST)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
 1. Kobrabones (dyskusja) 18:03, 8 maj 2020 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 18:47, 8 maj 2020 (CEST)
 3. Pat731 (dyskusja) 20:27, 8 maj 2020 (CEST)
 4. Michozord (dyskusja) 20:30, 8 maj 2020 (CEST)