Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich[edytuj | edytuj kod]

Artykuł opisujcy wydarzenie które miało miejsce stosunkowo niedawno jednak z uwagi na fakt jego zakończenia niewiele mona napisać nowego. Ponadto z uwagi na temat hasło powinno zostać wyróznione i być wizytówką wikipedii. Jill Tarter (dyskusja) 16:11, 2 sty 2011 (CET)

  • Głosy za:
  • Głosy przeciw:
  1. Yusek (dyskusja) 21:38, 2 sty 2011 (CET)
  2. Sebk. let’s talk 13:54, 3 sty 2011 (CET) Zgłoszenie (już któreś z kolei) przedwczesne. Mam wrażenie, że wikipedystka Jill Tarter kieruje się wyłącznie liczbą przypisów... Jako jeden z współautorów artykułu również uważam, że wymaga on sporej poprawy. Pozostaje mieć nadzieję, że uwagi zgłoszone poniżej będą stanowić istotny element w przebudowie hasła, choć część z nich wydaje mi się niezasadna. Sebk. let’s talk 13:54, 3 sty 2011 (CET)

:#Grzegorz Artur Górski (dyskusja) 00:19, 5 sty 2011 (CET) Patrz punkt piąty regulaminu. 99kerob (dyskusja) 09:55, 6 sty 2011 (CET)

  • Dyskusja:

Taki kontrowersyjny temat wizytówką wikipedii? Wizytówką to powinno być hasło Polska, język polski, Gdańsk albo chociaż flaga Polski czy tramwaj a nie, bardzo kontrowersyjne wydarzenie, które podzieliło mieszkańców Polski.Uwagi bez związku z tematem i wbrew przyjętym kryteriom (POV). Klondek dyskurs 04:00, 14 sty 2011 (CET)

  • 0. Po co informacja o żałobie w westępie?
  • 1. We wstępie brakuje informacji na temat miejsca pochówku, przyczyny zgonu pary prezydenckiej itd.
  • 2. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią zginęli 10 kwietnia 2010 (sobota) w wyniku katastrofy wojskowego samolotu Tu-154M nr 101 w Smoleńsku. Czy oni rozbili się w myśliwcu, przypominam, że nie każdy musi wiedzieć jakiego typu samolotem jest Tu-154?
  • 3. Tego dnia około godziny 8:41 czasu polskiego samolot, którym prezydent wraz z delegacją udawał się do Katynia na uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się w okolicy wojskowego lotniska Smoleńsk-Siewiernyj[2]. To zdanie jest do przeformowania, zbyt gazetowy styl.
  • 4. W wyniku katastrofy zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie. pompowanie, można by ewentualnie wpleść wraz z liczbą ofiar albo wspominając delegacje.
  • 5. Wykonywanie obowiązków konstytucyjnych Prezydenta RP po śmierci Lecha Kaczyńskiego przejął tymczasowo marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Żałoba zaczyna się od następsta?
  • 6. Jego pierwszą decyzją było ogłoszenie 7-dniowej żałoby narodowej od dnia 10 kwietnia 2010[3]; w dniu 13 kwietnia 2010 rozporządzenie o wprowadzeniu żałoby zmieniono i została ona przedłużona do dnia 18 kwietnia 2010 - kto zmienił papież, dlaczego zmieniono i dlaczego do 18.
  • 7. W dniu 10 kwietnia po południu Rada Ministrów odbyła specjalne posiedzenie, na którym przyjęła uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. W uchwale tej zarządzono wprowadzenie dwóch minut ciszy w dniu następnym o godzinie 12 oraz w dniu ceremonii pogrzebowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w momencie jej rozpoczęcia trochę to nieskładne.
  • 8. Uchwałą z dnia 16 kwietnia zmieniono powyższą uchwałę, zarządzając dwie minuty ciszy także w dniu 17 kwietnia o godzinie 12 a nie poprawkę do ustawy?
  • 9. 13 kwietnia 2010 Sejm i Senat na specjalnym wspólnym posiedzeniu (nie było to jednak posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, bowiem ono może zebrać się w ściśle określonych przypadkach) oddały hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęło 15 posłów i 3 senatorów z wszystkich partii politycznych. W ceremonii wzięli udział byli prezydenci i premierzy III RP, delegacje parlamentarne z zagranicy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz rodziny ofiar. Posłowie i senatorowie przyjęli specjalne oświadczenie w sprawie uczczenia pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i członków Jego delegacji a co to ma do pogrzebu pary prezydenckiej?
  • 10 Mieszkańcy Polski od rana 10 kwietnia nieprzerwanie oddawali hołd zmarłej parze prezydenckiej i wszystkim ofiarom katastrofy w wielu miejscach na terenie całego kraju Wszyscy mieszkańcy przez cały czas. Polacy to jednk zdolny naród nie musi spać nie musi jeść i nie musi pracować lepiej niż Koreańczycy z Północy. Przy okazji wiele miejsc na terenie całego kraju jest typowym błędem dziennikarskim.
  • 11 W Warszawie najwięcej zniczy i kwiatów pojawiło się przed bramą Pałacu Prezydenckiego oraz na Placu Piłsudskiego[8]. 10 kwietnia w organizacjach harcerskich – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" – zarządzono 30-dniową żałobę Spam, spam, spam.
  • 12 Wielu mieszkańców Polski wywiesiło na swych domach flagę państwową wraz z kirem. dziennikaszowanie przy okazji to, że powiesili nie było ani skutkiem ani przyczyną pogrzebu, przy okazji na znak żałoby flagę RP się opuszcza a nie dowiesza wstążkę.
  • 13. Również niektórzy kierowcy samochodów mieli przymocowane do swych pojazdów żałobne, czarne wstążki lub flagi z kirem a w Gdańsku tak udekorowane tramwaje jeżdziły ale co to ma do pogrzebu.
  • 14. Na czas żałoby odwołano imprezy rozrywkowe na terenie całego kraju We love spam?
  • 15. Komunikacja miejska w Warszawie również jeździła wraz z żałobną flagą Polski i Warszawy. Na stacjach metra wywieszone były żałobne flagi Polski i Warszawy. nie licząc tego, że u nas metra to w Gdańsku tak samo było, w Kościerzynie z tego co wiem było podobnie ale co to ma do pogrzebu.
  • 16 10 kwietnia na miejsce wypadku udał się brat prezydenta, Jarosław Kaczyński, który dokonał identyfikacji ciała zmarłego szefa państwa a ja myślałem, że mieliśmy prezydenta a nie szefa.
  • 17. Przed południem 11 kwietnia, po uroczystościach pożegnania prezydenta na lotnisku w Smoleńsku, w których uczestniczył m.in. premier Rosji Władimir Putin. A dlaczego prezydent Polski został pochowany na Lotnisku w Smoleńsku?
  • 18. pokryta biało-czerwoną flagą trumna z ciałem zmarłego odleciała wojskowym samolotem transportowym CASA do Polski. Dziwny sposób chowania ale za 21 wschodnim różne dziwne rzeczy się dzieją.
  • 19. 11 kwietnia 2010 o godzinie 15:03[10] samolot wylądował na lotnisku wojskowym Okęcie A dlaczego skoro lotnisko jest im. Chopina zostało nazwane Okęciem?
  • 20. Na płycie lotniska odbyła się oficjalna uroczystość przywitania zmarłego prezydenta z udziałem najwyższych władz państwowych oraz rodziny. znaczy najpierw go pochowali w samoloci a potem ożywili i przywitali?
  • 21. Po ceremonii kondukt żałobny przejechał ulicami Żwirki i Wigury, Andrzeja Krzyckiego, Raszyńską, Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Senatorską, Miodową i Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. i po wskrzeszeniu znowu nie żył.
  • 22. Na całej trasie przejazdu prezydenta Kaczyńskiego żegnały tłumy mieszkańców stolicy, było to ok. 700–800 tysięcy osób a jak ktoś nie mieszkał w Warszawie a przypadkiem przechodził to nie mógł podejść (jakaś kontrola paszportowa?).
  • 23. Po przyjeździe do pałacu ciało zostało umieszczone w kaplicy zaraz przychali do pałacu czy kapilicy?
  • 24. Powrót ciała małżonki prezydenta do Polski żona prezydenta też ma nazwę jest to pierwsza dama.
  • 25. Ciało Marii Kaczyńskiej wstępnie zidentyfikowano 12 kwietnia w Centralnym Biurze Ekspertyz Medyczno-Sądowych w Moskwie, m.in. na podstawie obrączki z wygrawerowanym imieniem męża[13]. Tego samego dnia ostatecznej identyfikacji dokonał brat Marii Kaczyńskiej[13]. Nie możliwe brat poznał siostrę po obrącze, czego nie mogli dokonać lekarze. Czy ci Rosjanie nie potrafią już ściągnąć obrączki z palca? Przy okazji jak nazywa się brat Marii Kaczyńskiej.
  • 26. Rankiem 13 kwietnia trumna z ciałem małżonki prezydenta odleciała z moskiewskiego lotniska samolotem wojskowym CASA w kierunku granic Polski. cud trumna sama poprowadziła samolot. Szkoda tylko, że zdanie nie wyjaśnia czy leciała do Polski czy gdzieś dalej.
  • 27. Przed południem na stołecznym lotnisku Okęcie odbyła się ceremonia przywitania zmarłej, która miała charakter rodzinny. Czyli jednak Maria Kaczyńska dotarła cała i zdrowa mimo, że martwa. A czemu zmarła pełniąc funkcję publiczną miała charakter rodzinny?
  • 28. Na trasie przejazdu zmarłą żegnały tłumy warszawiaków, podobnie jak w przypadku jej męża spontanicznie rzucając kwiaty w kierunku kolumny pojazdów. A Warszawa to niepodległe państwo mające obywateli. (Mieszkańcy miasta Warszawy to Warszawianie niestety megalomania mieszkańców tego miasta we wschodniej części Polski powoduje, że chcą być narodem.) Przy okazji styl kuleje.
  • 29. Po Mszy Świętej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego dla najbliższej rodziny, której przewodniczył prymas Polski abp Henryk Muszyński, obie trumny z ciałami prezydenta i jego małżonki zostały wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Pałacu, gdzie mieszkańcy kraju mogli oddawać im cześć. Po pierwsze zdanie jest do podzelenia. Po drugie czy osoby mieszkające zagranicą mogły przyjechać i oddać hołd czy była kontrola dowodów osobistych?
  • 30. Obie trumny przed przetransportowaniem do Krakowa zostały otworzone w obecności rodziny. A dlaczego Maria Kaczyńska była w dwóch trumnach?
  • 31. Po rozpoczęciu uroczystości, aktor Olgierd Łukaszewicz odczytał fragment Apokalipsy św. Jana nie możli Łukaszewicz to aktor.
  • 32. Na placu Piłsudskiego znalazły się zdjęcia wszystkich ofiar. a kiedy się zgubiły?
  • 33. Następnie nazwiska wszystkich poległych w katastrofie zostały odczytane przez aktora Artura Żmijewskiego. a której katastrofie?
  • 34. Swoje przemówienia wygłosili: Bronisław Komorowski, Maciej Łopiński, Izabela Skąpska oraz Donald Tusk a na jaki temat były te przemówienia i kim jest tajemnicza pani Skąpska i czy czasem panowie Komorowski, Łopiński i Tusk nie wygłaszali tego jako Marszałek Sejmu, Minister prezydencki i premier?
  • 35. O godz. 13:00 rozpoczęła się uroczysta msza żałobna w intencji ofiar, koncelebrowana przez Episkopat Polski. a czy czasem mszy nie oprawiają księża a nie organizację?
  • 36. Policja szacuje, że w uroczystościach na pl. Piłsudskiego wzięło udział ok. 100 tys. osób Policja a konkretnie kto? Ale w sumie to też dziennikasz pisał.
  • 37. O godz. 18:00 rozpoczęła się msza święta w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w archikatedrze warszawskiej. Zaraz czy Lech i Maria Kaczyńscy nie zginęli dwa dni wcześniej jak oni mogli mieć intencje modlitewne.
  • 38. Uroczystości przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Henryk Muszyński. Zielony link.

Nie doszedłem jeszcze do tematu a już mam 38 uwag i zacytowaną znakomitą większość artykułu. A patrząc na pasek do przewijania jest to jakieś 2/5 artykułu.Yusek (dyskusja) 21:38, 2 sty 2011 (CET)

Zacznę tam, gdzie skończył poprzednik i pociągnę numerację

  • 39. Uroczystości pogrzebowe, z elementami ceremoniału wojskowego[20] jakie to były elementy?
  • 40. mszy przewodniczył abp Kazimierz Nycz Zielony link
  • 41. kazanie wygłosił Czy na pewno kazanie (na Wikipedii piszą, że odmianą gatunkową kazania jest homilia, często błędnie uważana za synonim tego terminu)?
  • 42. wygłosił Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Właściwie dlaczego słowo Prymas wielką literą?
  • 43. Po nabożeństwie przy trumnach odbyło się całonocne czuwanie[21] Link znajdujący się pod przypisem [21] wygasł.
  • 44. Początkowo planowano przetransportować ciała pary prezydenckiej specjalnym pociągiem żałobnym do Krakowa Początkowo tego dnia?
  • 45. trumny z ciałami prezydenta i jego małżonki zostały przewiezione z katedry na lotnisko wojskowe Okęcie. To które lotnisko: Okęcie (jak jest w tekście)? im. Chopina (dokąd prowadzi link)? czy może jednak Wojskowy Port Lotniczy?
  • 46. Z lotniska Balice przejazd konduktu nastąpił ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny Ulica Kościuszki nie zaczyna się na lotnisku Balice.
  • 47. Kazanie wygłosił – w imieniu nieobecnego kardynała Angelo Sodano – nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk na pewno kazanie? wygłosił coś od siebie czy w zastępstwie przeczytał słowa Sodano?
  • 48. Po mszy żałobnej przemówienia wygłosili: marszałek sejmu Bronisław Komorowski Właściwie dlaczego słowo sejmu małą literą?
    • Ponieważ nie jest to pełen tytuł (Marszałek Sejmu RP), a tylko nazwa przewodniczącego jednej z izb parlamentu, w takim wypadku zapis jest z małej litery. Viatoro (dyskusja) 02:39, 3 sty 2011 (CET)
  • 49. oraz prymas Polski abp Henryk Muszyński Właściwie dlaczego słowo prymas małą literą?
    • Takie są zasady pisowni, arcybiskup, prymas, papież, tytuły te piszemy z małej litery (nawet w pełnej nazwie prymas Polski), być może wyjątek stanowią akty prawne (tam każdy tytuł pisany jest wielką literą), ale akurat nie znalazłem nigdzie wzmianki o prymasie lub innym hierarsze kościelnym. Również łącząc tytuł z imieniem i nazwiskiem, zapis jest z małej litery, a sam tytuł jako funkcja może być zapisywany z wielkiej. Viatoro (dyskusja) 02:39, 3 sty 2011 (CET)
  • 50. Zebrany na rynku tłum spontanicznie odśpiewał hymn narodowy śpiewali "Kde domov můj" czy "T'avisup'leba"?
  • 51. Kondukt żałobny przeszedł następnie ul. Grodzką z Rynku Głównego na Wawel Ulicą Grodzką można dojść tylko do kościoła św. Idziego, dalej na Wawel trzeba się teleportować.
  • 52. Gdy kondukt dotarł pod znajdujący się u stóp Wawelu krzyż katyński właściwie dlaczego krzyż katyński małymi literami?
  • 53. rozległ się dźwięk dzwonu Zygmunta, który bił przez 30 minut dźwięk bił?
  • 54. Na ulicy Podzamcze trumny zostały zdjęte z lawet i poniesione przez żołnierzy do katedry jak się znalazły na ulicy Podzamcze, przecież kondukt szedł Grodzką?
  • 55. zostały następnie wyniesione z katedry i złożone w podziemiach katedry na Wawelu wynaleziono zaimki, żeby nie powtarzać kilkakrotnie tego samego słowa.
  • 56. W czasie składania ciał do grobu oddano 21 salw armatnich Zmieściły się armaty w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów?
  • 57. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee A. Feinstein złożył pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie wieniec od prezydenta Baracka Obamy i narodu amerykańskiego właściwie dlaczego Krzyż Katyński wielkimi literami? --WTM (dyskusja) 23:11, 2 sty 2011 (CET)

WTM Dzięki, że to pociągnąłeś dalej bo ja już wymiękłem na tym co było przed pogrzebem. Czyli albo czeka nas bardzo dużo pracy, na co dwa tygodnie będzie chyba trochę za mało albo artykuł nie dostanie DA. Chociaż z drugiej strony zaintrygował mnie ten artykułYusek (dyskusja) 23:58, 2 sty 2011 (CET)

  • Panowie, artykuł jest do solidnej poprawy, ale nie popadajmy w przesadę: istnieje coś takiego jak kontekst i półśrednio inteligentny czytelnik domyśli się, że Żmijewski nie czytał listy ofiar z "Heweliusza" albo że zebrani w ramach hymnu śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" a nie "Boże ochroń nam Cesarza". Grodzką można dojść na Wawel, bo ze skrzyżowania Grodzkiej z ul. Św. Idziego (a to parędziesiąt metrów za kościółkiem, jak już chcemy być tak dokładni) już jest podejście na wzgórze. Przecież tu chodzi o to że poszli Grodzką, a nie Plantami, czy jeszcze inaczej. I bądźcie konsekwentni, jak te 40 m Grodzkiej to problem, to dlaczego nie pytacie o typ CASy, przynależność do jednostki wojskowej i numer boczny?--Felis domestica (dyskusja) 01:24, 3 sty 2011 (CET)
    • A może napiszemy artykuły czytelniku znajdź sobie sam. A co do uczestników śpiewających hymn mogła by to też być np. Rota. Takie szegóły trzeba dopisać. Co do topografii Krakowa to nie każdy musi ją znać. A co do numeru bocznego CASy nie jest on tutaj istotny, za to istotny byłby w artykule przyjazd ciał pary prezydenckiej. Przy okazji zgłaszająca sama chciała wysoki poziom tak by była to wizytówkaYusek (dyskusja) 09:16, 3 sty 2011 (CET)